بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي

سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در صنعت نیروگاهی کشور

مدیرعامل هلدینگ برق صبا وابسته به بنیاد مستضعفان خبر داد:

آیپت چنل: مدیرعامل هلدینگ برق صبا وابسته به بنیاد مستضعفان از سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی این بنیاد در صنعت نیروگاهی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، محسن امیری در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از واحدهای اول و دوم فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد اظهار کرد: هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان، در سال ۹۸ با رشد ۲ درصدی نسبت به سال قبل و با تولید بیش از ۱۴ میلیون و ۳۹۴ هزار مگاوات‌ساعت برق در شبکه سراسری کشور، گامی بلند در جهت تأمین برق پایدار و پیشگیری از بروز خاموشی و قطع برق برداشته است.

وی ادامه داد: در سال جهش تولید نیز این گروه نهایت تلاش خود را به منظور افزایش ظرفیت آماده نیروگاه‌ها و تولید برق پایدار بکار گرفت که در نتیجه آن، طی دو ماه ابتدایی سال ۹۹ میزان تولید نیروگاه‌های گروه صبا با رشد چشمگیر ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقمی بالغ بر ۲ میلیون مگاوات‌ساعت رسیده است.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا افزود: علاوه بر بهره‌برداری از نیروگاه‌های موجود، گروه صبا در راستای تأمین مصرف رو به رشد برق در کشور، پروژه‌های مختلفی را در دست اجرا دارد که از آن جمله می‌توان به نیروگاه‌ سیکل ترکیبی خرم‌آباد اشاره کرد.

امیری با اشاره به ظرفیت نیروگاه خرم‌آباد گفت: این نیروگاه در فاز اول با ظرفیت نامی ۴۸۴ مگاوات و هزینه سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیون یورو با شبکه سراسری برق کشور سنکرون می‌شود.

وی اضافه کرد: میزان تولید سالیانه این نیروگاه بالغ بر ۳،۴۰۰،۰۰۰ مگاوات ساعت است و این نیروگاه توانایی تامین حدود ۱% از پیک مصرف برق کشور و ۱۰% از تولید برق غرب کشور را دارا است.

به گفته وی، دو پروژه بزرگ ملی بخش بخار نیروگاه چابهار و نیروگاه خرم آباد هر یک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، پروژه به‌سازی نیروگاه شهید مدحج زرگان و افزایش ظرفیت قابل بهره برداری نیروگاه از محل افزایش بهره وری به میزان ۱۵۰ مگاوات از پروژه‌های در دست انجام هلدینگ صبا در سال جهش تولید است.

مدیرعامل هلدینگ برق و انژی صبا افزود: با اجرای پروژه های مذکور در سال جهش تولید مجموعا ۵۱۱ مگاوات به ظرفیت قابل بهره برداری برق کشور افزوده خواهد شد که گام موثری در راستای تحقق شعار سال می باشد.

امیری تاکید کرد: علاوه بر پروژه های مذکور، چهار پروژه اجرای بخش بخار نیروگاه خرمشهر به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات، فاز دوم نیروگاه خرم آباد به ظرفیت ۳۲۴ مگاوات، نیروگاه گازی بندر عباس به ظرفیت ۱۶۷ مگاوات در دستور کار گروه قرار گرفته است که در سال ۹۹ آغاز و بهره برداری از آنها طی سال های آتی به انجام خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: هزینه سرمایه گذاری این پروژه های ۵ساله مجموعا بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار بیش از ۳ هزار میلیارد تومان آن در سال ۹۹ سرمایه گذاری خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن