نهاد کتابخانه های عمومی کشور

اهدای نشان طلایی جایزه ادبی «اوراسیا» به بهناز ضرابی زاده در کتابخانه مرکزی همدان

با حضور مدیرعامل سوره مهر صورت گرفت؛

آیپت چنل: مدیرعامل انتشارات سوره مهر، نشان طلایی جایزه ادبی «اوراسیا» را در کتابخانه مرکزی همدان به «بهناز ضرابی زاده» نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، جایزه ادبی اوراسیا روسیه در شهریورماه سال گذشته از سوی این انجمن ادبی به کتاب گلستان یازدهم نوشته بهناز ضرابی‌زاده تعلق گرفت، اما این نویسنده نتوانست در این مراسم حاضر شود و نشان طلایی را دریافت کند. در نهایت با توجه به برنامه ریزی انجام شده این نشان که پس از مدتی به ایران رسید طی برنامه‌ای با مشارکت انتشارات سوره مهر، حوزه هنری استان همدان و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در کتابخانه مرکزی به ضرابی‌زاده با حضور نویسندگان برجسته‌ای چون حمید حسام، محسن صیفی‌کار، مهناز فتاحی و تیمور آقامحمدی اهدا شد.

۷۰۰ عنوان کتاب در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس توسط سوره مهر منتشر شده است

مدیرعامل انتشارات سوره مهر  و معاون حوزه هنری انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم  با بیان اینکه  وجود نویسندگان توانا و متعهد در همدان این استان را به مهد ادبیات پایداری بدل کرده است، اظهار داشت: اشاره و تقریظ‌هایی که مقام معظم رهبری به چندین کتاب از نویسندگان این استان داشتند، نشان از این امر مهم است.

عبدالحمید قره‌داغی با اشاره به اینکه توجه ویژه انتشارات سوره مهر به ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی است، افزود: تاکنون ۷۰۰ عنوان کتاب در حوزه انقلاب اسلامی و  دفاع مقدس از سوی انتشارت سوره مهر حوزه هنری به چاپ رسیده است.

وی با بیان اینکه این انتشارات به دنبال ترجمه آثار پایداری و دفاع مقدس به زبان های مختلف از جمله روسی، عربی، انگلیسی است، تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ ترجمه روسی کتاب «گلستان یازدهم» خاطرات «زهرا پناهی روا»، همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان که مورد تقریظ و تجلیل رهبر انقلاب نیز قرار گرفته است، در جشنواره ادبی «اوراسیا» در بخش مستند نگاری حائز نشان طلا شد. به دلیل عدم امکان حضور نویسنده کتاب در مسکو برای دریافت این نشان، این جایزه ارزشمند امروز در جمع نویسندگان و مدیران فرهنگی استان همدان به وی اهدا می شود.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی بابیان اینکه به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور نمایشگاه کتاب امسال برگزار نمی‌شود، ادامه داد: تور مجازی نمایشگاه کتاب آماده شده است که در این رویداد فرهنگی، فرصتی برابر برای همه علاقمندان به مطالعه و خرید کتاب های جدید در سراسر کشور با امتیازات ویژه فراهم خواهد شد.

گلستان یازدهم سفیر بین‌المللی تاریخ دفاع مقدس شد

در ادامه نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» و برنده نشان طلایی جایزه ادبی «اوراسیا» اظهار داشت: وقتی هنر خلق می‌شود، مالکیت آن متعلق به همه مردم جهان است و امروز ادبیات ما مرزهای بین المللی را درنوردیده و به سمت جهانی شدن حرکت می‌کند.

بهناز ضرابی‌زاده با بیان اینکه این جایزه به آثاری تعلق می‌گیرد که از زبانی دیگر به روسی ترجمه شده اند، افزود: خوشبختانه کتاب «گلستان یازدهم» که به زبان روسی ترجمه شده، همزمان با نمایشگاه کتاب مسکو مورد داوری قرار گرفت و برگزیده شد.

وی با اشاره به اینکه «گلستان یازدهم» نشان طلایی گنجینه نثر ادبی را به خود اختصاص داد، یادآور شد: این کتاب نخستین جایزه بین‌المللی در حوزه ادبیات پایداری را به خود اختصاص داد و امیدواریم قدم این کتاب خیر باشد و کتاب‌های دیگری نیز در این حوزه جایزه بین‌المللی بگیرد.

نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» با اشاره به اینکه ادبیات ما سفیر خوبی برای معرفی تاریخ انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: ورود این کتاب دفاع مقدس به جامعه بین‌الملل به خوبی توانست جایگاه شهدای ما و ادبیات دفاع مقدس و تاریخ این کشور را فرامرزی کند.

ضرابی‌زاده با بیان اینکه کتاب‌های «گلستان یازدهم» و «دختر شینا» به زبان ترکی استانبولی روسی، عربی و گویش‌های مختلف ترکی ترجمه شده است، افزود: اخیرا کتاب «گلستان یازدهم» به انگلیسی ترجمه شده است.

نویسندگان توانا نقطه برجسته ادبیات پایداری در همدان

رئیس حوزه هنری استان همدان ضمن تبریک به نویسنده کتاب «گلستان یازدهم»، جایگاه ادبیات پایداری استان همدان را ویژه و خاص دانست و گفت: با حضور نویسندگان توانمندی چون حمید حسام، بهناز ضرابی زاده، محسن صیفی کار، جمشید طالبی و … استان همدان جایگاه ویژه ای در ادبیات پایداری دارد.

سیدمحمدباقر حسینی اظهار کرد: سوره مهر در بین سایر ناشران برجسته کشور جایگاه مناسبی دارد و با توجه به پتانسیل های موجود در استان همدان، تعامل حوزه هنری این استان با این انتشارات در سطح خوبی است به طوری که دوره‌های متوالی به عنوان ناشر برگزیده نمایشگاه کتاب نیز انتخاب شده است.

برگزاری برنامه‌های مختلفی فرهنگی با هدف معرفی ادبیات پایداری در کتابخانه‌های عمومی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز با تبریک به نویسنده کتاب گلستان یازدهم به مناسبت دریافت این جایزه ادبی در این جلسه وجود مفاخر ادبی در استان را بسیار ارزشمند دانست و گفت: با توجه به این ویژگی ارزشمند استان، باید نویسندگانی ارزشی و توانمند برای آینده تربیت کنیم و آثاری پرمحتوا به مخاطبان ارائه کنیم.

عاطفه زارعی با اشاره به اینکه نویسندگان بزرگی چون حمید حسام، بهناز ضرابی زاده، محسن صیفی‌کار سرمایه‌های معنوی این استان هستند، اظهار کرد: اگر این نویسندگان سوژه‌های ماندگای چون حاج میرزامحمد سلگی و بانوان و همسران شهید را که نقشی ماندگار در دفاع مقدس داشتند، با قلم خود ثبت نمی‌کردند ما که امروز از نعمت وجود انسان‌های بزرگی چون سردار شهید حاج میرزامحمد سلگی، محروم شدیم، بیش از گذشته افسوس می‌خوردیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های ویژه‌ای برای معرفی کتاب‌های حوزه ادبیات پایداری در سراسر کتابخانه‌های عمومی استان برگزار می‌شود، تصریح کرد: حفظ و ترویج این آثار یکی از دغدغه‌های مهم ما در کتابخانه‌های عمومی است تا به تربیت نویسندگان بزرگ در این حوزه نیز کمک کرده باشیم. آیندگان نیز باید با ارزش‌ها و فرهنگی که باعث شد از کیان این کشور دفاع و حفاظت شود آشنا شوند.

گلستان یازدهم سدهای جهانی را شکست

حمید حسام، نویسنده پرکار و محبوب عرصه ادبیات پایداری استان همدان نیز در این برنامه با بیان اینکه هر اثر قابلیت جهانی شدن ندارد، گفت: داوری یک اثر در داخل کشور با زیرساخت‌های فکری و ارزشی آن کشور انجام می شود اما درخشش یک اثر در سطح بین المللی به معنای امضا و درک مشترک جهانی از آن اثر است.

وی اثر بهناز ضرابی زاده را خلقی سهل و ممتنع دانست و اظهار داشت: روایتگری زندگی مشترک یک سال و هشت ماهه و کوتاه خانم زهرا پناهی‌روا، با شهید چیت سازیان یک شاهکار است و «گلستان یازدهم» توانست سدهای جهانی را بشکند.

مشاور استاندار همدان و مدیر روابط عمومی استانداری همدان نیز با بیان اینکه کتاب‌های حوزه دفاع مقدس ارزش و جایگاه والایی دارند، اظهار کرد: هرآنچه از دستمان براید برای جهادگران عرصه دفاع مقدس انجام دهیم بازهم نخواهیم توانست حق مطلب را به خوبی ادا کنیم.

اسدالله ربانی‌مهر با تبریک به بهناز ضرابی زاده به دلیل کسب این دستاورد بین المللی، افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان ارشد استان همدان به ویژه در حوزه ادبیات پایداری است.

در پایان علاوه بر اهدای جایزه اوراسیا به بهناز ضرابی‌زاده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز از بهناز ضرابی زاده با اهدای لوحی تقدیر کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن