نهاد کتابخانه های عمومی کشور

تقدیر استاندار خوزستان از خدمات کتابخانه‌های عمومی درفضای‌مجازی

در جلسه انجمن کتابخانه عمومی استان خوزستان صورت گرفت؛

آیپت چنل: استاندار خوزستان با اشاره به فعالیت کتابخانه های عمومی در فضای مجازی، گفت: خوشبختانه کتابخانه های عمومی خوزستان توانستند خدمات کاملی در حوزه کتابخوانی در بستر فضای مجازی به علاقه مندان به کتاب ارائه دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، اولین جلسه انجمن کتابخانه عمومی استان خوزستان در سال ۹۹ با حضور غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان؛ علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان؛ منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد خوزستان؛ وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، خلیل الهایی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری خوزستان؛ رضا کیانی، مشاور فرهنگی و هنری استاندار خوزستان و اعضای انجمن در استانداری خوزستان برگزار شد.

در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اظهار داشت: اواخر سال گذشته در آخرین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان مصوب شد که همه کتابخانه های عمومی استان از طریق فضای مجازی خدمات رسانی کنند، در فضای مجازی حضور داشته باشند و کتاب ها وارد فضای دیجیتال شوند. خوشبختانه کتابخانه های عمومی خوزستان این کار را در شرایط سخت کرونا به خوبی انجام دادند و هر کدام از آن ها یک صفحه در شبکه های اجتماعی برای نشر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی راه اندازی کردند و توانستند خدمات کاملی را در حوزه کتابخوانی به علاقه مندان به کتاب ارائه دهند.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا کتابخانه های عمومی هنوز نتوانسته اند خدمات خود را به علاقه مندان به کتاب ارائه دهند و کتابداران به ادامه خدمات رسانی در بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مشغول خواهند بود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: قطعا با توجه به وضعیت فعلی استان به کتابخانه های عمومی برای فعالیت بیشتر و بهتر کمک می کنیم تا مشکلات احتمالی حل شود و فرهنگ مطالعه و کتابخوانی لطمه و آسیب نبیند.

وی بیان کرد: اگر آسیبی به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی وارد شود بر همه شئون جامعه اثر خواهد داشت و همه آسیب هایی که در جامعه به وجود می آید به علت عدم ارتباط نزدیک و ملموس مردم با کتاب و کتابخوانی و کاهش سرانه مطالعه است.

در این جلسه، علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان تصریح کرد: با توجه به شرایط جدیدی که در اثر کرونا به وجود آمده امیدواریم بتوانیم امکانات را برای کتابخوانی در فضای مجازی گسترده تر کنیم و از این فضا استفاده بیشتری داشته باشیم.

حسین زاده گفت: معلوم نیست این شرایط و بیماری کرونا تا چه زمانی ادامه داشته باشد. باید عزم خود را جزم کنیم تا از فضاهای جدید استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبات قبلی قرار شد تا روستاهای با جمعیت بیشتر از هزار نفر صاحب کتابخانه شوند و با توجه به اعتباراتی که دهیاری ها در اختیار دارند، پیشنهاد تبدیل تلفن خانه های قدیمی روستاها و خانه های مخابرات به کتابخانه بررسی می شود.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان گفت: در حوزه فرهنگ تجربه سال گذشته در زمینه سیلاب، امروز در این شرایط سخت نیز می تواند به کمک آید. در آن شرایط حوزه فرهنگی فعال و در کنار مردم سیل زده بود.

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود تلاش شد فعالیت ها را در فضای مجازی دنبال کنیم. از زمان شروع کرونا تاکنون اکثر کتابخانه های عمومی در خوزستان تعطیل هستند اما ما شعاری داشتیم که کتابخانه ها تعطیل هستند اما مطالعه و کتابخوانی تعطیل نیست.

وی ادامه داد:  در چهار حوزه ای که در مدیریت بحران مطرح است، اقدام به تشکیل کمیته استانی در اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان شد و بر اساس سیاست های ابلاغی ستاد استانی و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا کتابخانه های عمومی در استان نیز تعطیل شد. همچنین هماهنگی های لازم را با مرکز بهداشت غرب اهواز برای دریافت محتوا و منابع آموزشی مقابله با ویروس کرونا و انتشار این محتوا به صورت بسیار گسترده در تمام شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کتابخانه های عمومی در دستور کار قرار داده شد.

رستمی اضافه کرد: کار خوبی که در مناطق محروم انجام شد، تبدیل ۸  کتابخانه های عمومی به کارگاه های تولید ماسک و دستکش لوازم حفاظت فردی بهداشتی بود که با همکاری گروه های  جهادی و بسیج صورت گرفت تا این لوازم در مناطق محروم به صورت رایگان و به سادگی در اختیار ساکنان مناطق محروم قرار گیرد.

رستمی با اشاره به حوزه آمادگی در بحران گفت: ۵۰۰ کتابدار کتابخانه های خود را در فضای مجازی فعال و از همه ظرفیت های فضای مجازی برای اطلاع رسانی صحیح و به موقع در زمینه کرونا استفاده کردیم. این مهم به صورت ویژه بعد از آن که در پنجمین جلسه ستاد استانی مدیریت بحران کرونا بر تولید محتوا و برنامه های فرهنگی کتاب محور تأکید شد، با فعالیت های متنوع دیگری نیز همراه بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان بیان کرد: مسابقه نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان و پویش های کتابخوان مجازی ویژه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، فعالیت های گروهی و داستان نویسی در کنار برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از عمده فعالیت های کتابداران در استان بود.

رستمی با اشاره به دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: مردم خوزستان در سال های اخیر با عشق و ارادتی که به امام هشتم حضرت رضا (ع) داشته اند، جشنواره رضوی را محلی برای بهره مندی از فضایل این امام مهربان می دانند.

کوهی رستمی اضافه کرد: در پویش هر کتابدار یک کتابخوان که به صورت کشوری برگزار شد، کتابداران خوزستان به معرفی کتاب هایی خوانده شده خود در شبکه های اجتماعی برای  مردم پرداختند. خوزستان از نظر میزان مشارکت در رتبه اول کشور قرار گرفت و سهم استان خوزستان ۳ برگزیده ملی و ۲۳ برگزیده استانی با میزان مشارکت ۲۳ درصد بود.

رستمی افزود: مسابقه نقاشی کرونا را شکست می دهیم  ویژه گروه سنی ۴ تا ۱۲ سال با محوریت کرونا و رعایت موارد ایمنی و دستورالعمل های بهداشتی بود که خوزستانی ها در این پویش نیز خوش درخشیدند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به گرامیداشت روز قدس اظهار کرد: یکی از مسابقات خوب و پربازخورد برگزاری مسابقه نقاشی روز قدس بود. این مسابقه با موضوع سردار سلیمانی، کودکان مظلوم فلسطین و روز قدس از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان برگزار شد. در این مسابقه ۳۵۰ خانواده مشارکت کردند و کودکان با همکاری خانواده های خود در ایام قرنطینه خانگی با این روز بزرگ و فداکاری های سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی آشنا شدند.

رستمی گفت: شرکت ۳۵۰ خانواده در این مسابقه و ارسال آثار توسط شرکت کنندگان به خانواده ها و دوستان خود باعث شد این مسابقه در سطح کشور و استان با استقبال چشمگیری روبه رو شود تا جایی که برخی آثار بیش از ۶ هزار لایک گرفتند.

وی همچنین گفت: نشست های کتابخوان به صورت زنده در فضای مجازی نیز بینندگان زیادی دارد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن