اجتماعیتعاون٬ رفاه و خدمات اجتماعیسازمان بهزيستي كشور

قبادی دانا: ۸۰ درصد از کودکان کار خیابان از اتباع خارجی هستند

آيپت چنل: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در اجرای طرح ساماندهی کودکان کار خیابان از توان انجمن‌های مردم نهاد، نیروهای داوطلب و موسسات غیردولتی استفاده می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «وحید قبادی دانا»، رئیس سازمان بهزیستی کشور، در حاشیه نشست بررسی نحوه ساماندهی کودکان کار در آستانه فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با کارکودکان اظهار کرد: با توجه به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای آسیب شناسی طرح های ساماندهی کودکان کار، بعد از مباحث کارشناسی مختلف در نهایت الگویی برای ساماندهی کودکان کار طراحی و در این جلسه ابعاد مختلف آن ارائه شد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای ساماندهی کودکان کار خیابانی الگویی با رویکرد “خانواده محوری “مورد توجه قرار گرفته، ادامه داد: هدف توانمندسازی افراد و خانوادههای آنها و همچنین پیشگیری از آسیبهای احتمالی است که برای رسیدن به این اهداف باید آگاه سازی کافی صورت بگیرد.

قبادی دانا با بیان اینکه در این مدل بر اساس “مدیریت مورد” عمل میشود اضافه کرد: کودکان کار خیابانی از گروههای مختلفی تشکیل می شوند؛ برخی از این گروه ها باندهای قاچاق انسان هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از کودکان کار خیابان از اتباع خارجی هستند، اضافه کرد: برخی از این کودکان نیز متعلق به خانواده‌های ایرانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی یا فرهنگی به کار خیابانی روی آورده اند.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای اجرای طرح ساماندهی کودکان خیابان از موسسات خیریه و غیردولتی نیز کمک گرفته خواهد شد، گفت: باید این فرهنگ سازی در جامعه ایجاد شود که اگر قرار است کمکی به کودکان کار خیابانی شود بهتر است که این کمک ها به مجموعه های خیریه داده شود تا بتوان از این طریق جلوی سودجویی گروههایی که باعث آسیب زدن به کودکان کار میشوند گرفته شود.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی کودکان کار در چندماه گذشته به دلیل کرونا به تعویق افتاده است، ادامه داد: برخی مراکز برای اجرای این طرح آماده شده و همچنین آموزش های لازم به افراد شرکت کننده داده شده است. انتظار داریم این طرح در روزهای آینده به صورت آزمایشی عملیاتی شود.

قبادی دانا به ضرورت همکاری دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح و در حوزههای مختلف شناسایی و جذب، توانمندسازی، حمایت از خانواده و دادن آموزش های لازم ازتوان انجمن های مردم نهاد، نیروهای داوطلب و موسسات غیردولتی نیز استفاده خواهد شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن