اجتماعیتعاون٬ رفاه و خدمات اجتماعیسازمان بهزيستي كشور

نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی هستیم

شریعتمداری همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک مطرح کرد:

آيپت چنل: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک در پیامی تاکید کرد: همه نهادها باید با اتخاذ رویکرد سیاستگذاری مشارکتی به مقابله با کار کودک بپردازند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،متن کامل پیام محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به شرح زیر است:

هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصتی فراهم می کند تا از یکسو با تلاش فعالان مدنی و رسانه ای، جامعه بیش از پیش با اثرات مخرب کار بر روح و روان و جسم کودکان آگاه شود و از سوی دیگر مسئولان ذیربط، نگاهی واکاوانه به سیاست ها ، برنامه ها و اقدامات مرتبط با کنترل و کاهش کار کودک داشته باشند .

واقعیت این است که «کار کودک»، پدیده ای تاریخی، مساله ای اجتماعی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است که باعث می شود این کودکان به جای آنکه کودکی کنند، در دام فقر، تبعیض و آسیب های اجتماعی بیفتند.

در این میان اما ، امسال نگرانی جدی تری در سطح ملی و بین المللی وجود دارد و آن اینکه به دلیل اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی بیماری عالم گیر کرونا از جمله  بروز بحران های جدی اقتصادی ، تشدید فقر ، اختلال در سیستم آموزشی ، از بین رفتن مشاغل و گسترش  اقتصاد غیر رسمی، پدیده شوم کارکودک تشدید شود .

رویکرد رسمی و قطعی اینجانب به عنوان وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی در برخورد با این پدیده شوم همواره این بوده که ممنوعیت و محو بدترین اشکال کارکودک موضوعی فوری و با اهمیت است و بویژه در زمانی که بحران کرونا نگرانی های جدی برای تشدید آن ایجاد کرده ،  باید تلاش ها و اقدامات همه جانبه  برای مقابله با کارکودک نیز گسترده تر  شود.

البته همانگونه که بارها تاکید کرده ام همه دستگاه ها و سازمان های مسئول باید در مورد کارکودکان با اتخاذ رویکرد سیاستگذاری مشارکتی به مقابله با آن بپردازند چرا که بدون مشارکت همه جانبه فعالان ،دغدغه مندان مدنی ،رسانه ای و پژوهشگران، موفقیت در این عرصه امکان پذیر نیست .

تصویب قانون «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» ، که با شکل گیری یک ائتلاف همه جانبه بین کنشگران مدنی، دانشگاهی و نهادهای حکومتی و نقش ّافرینی و پیگیری های مستمر وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و سبب شد پس از هشت دهه ، برای اولین بار شرایط قانونی برای کسب تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهیا شود  یک تجربه موفق و تاریخی است و نشان داد وقتی ” همه با هم باشیم ” می توان اقدامات اساسی برای دفاع از حقوق گروه های محروم و آسیب پذیر انجام داد.

به دلیل وجود فقر  شدید در برخی از کشورهای همسایه ، اشکال کار کودک به صورت خشن تری در کشور رخ می نماید. با توجه به این موضوع و اینکه حقوق کودکان ملیت نمی شناسد و یک تعهد انسانی است باید این نکته را نیز متذکر  شوم که حضور کودکان کار از کشورهای مختلف در ایران، ضرورت اتخاذ راههای متنوع برای مقابله با این پدیده را با  همکاری وزارتخانه های کشور و خارجه دو چندان می کند.

در پایان با تاکید بر این نکته که باید شرایطی فراهم شود تا کودکان به جای کار در محیط های نامناسب به سمت تحقق رویاهایشان گام بردارند وظیفه خود می دانم از  همه کنشگران مدنی ، سیاسی ، پژوهگشران، اساتید دانشگاه ، اصحاب رسانه و همه آنها که با قلم ، اندیشه و گفتار و اقدامات خود در مسیر سخت حمایت از کودکان کار و از بین بردن همه اشکال کار کودک گام بر می دارند تقدیر کنم. همچنین توصیه می نمایم که در کنار امر شناسایی، تلاش و همت خود را بیش از پیش به امر توانمندسازی که کاری بنیادین، مؤثر  و البته سخت تر و پیچیده تر است معطوف نمایند .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن