پزشکی

نامه سرگشاده نظام پرستاری به رییس جمهور برای رسیدگی و رفع موانع کاری پرستاران

درهم تنیدگی دوبحران کمبود نیروی پرستار و کرونا سلامت مردم را تهدید میکند

آیپت چنل: رئیس کل و اعضای شورای عالی نظام پرستاری طی نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری رسیدگی سریع به خواسته های جامعه پرستاری از جمله  استخدام پرستار، پرداخت معوقات، اصلاح نظام پرداخت، استخدام پرستاران شرکتی، رسیدگی به پرستاران مبتلا به کرونا و اجرای قوانین بر زمین مانده را خواستار شدند
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری کشور، متن نامه دکتر محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری، شمس الدین شمس، رئیس شورای عالی و اعضای شورای عالی نظام پرستاری به حسن روحانی، رئیس جمهوری به این شرح است:
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی (دامت توفیقاته)
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
 سلام علیکم
احتراما، با تشکر از تلاش های ارزشمند حضرت عالی و دولت محترم در مقابله با بحران  کرونا، همان گونه که حضرت عالی و همگان در ایران و سراسر جهان شاهدند؛ مدت بالغ بر چهار ماه است که ویروس منحوس کرونا در کشور ما نیز بحران بی سابقه ای برای سلامت و حیات مردم ایجاد کرده است. بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب؛ مقابله با این ویروس و دفاع از سلامت ملت ایران، ایام دفاع مقدس دیگری را در کشورمان لیکن این بار با پرچمداری و پیشقراولی رزمندگان رشیدی به نام پرستاران و کارکنان نظام سلامت رقم زده است و باعث شده پرستاران عزیز و مظلوم ایران اسلامی علیرغم کمبود نیرو؛ مشکلات، مطالبات معوق و … با تمام قوا در صحنه باشند و به لحاظ کمی و کیفی خدمات بی نظیر و ایثارگریهای بی مانندی انجام دهند که موارد ذیل بخشی از آنهاست:
۱- از تعداد ۲۵۰ هزار خانواده بزرگ پرستاری کشور اعم از شاغلان، دانشجویان، بازنشستگان  و… تعداد بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر برای ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی فعال بوده و فقط در بالین و بیمارستان ها کار می کنند، یعنی به ازای هر تخت بیمارستانی در بالین فقط  هشت دهم نیروی پرستار در ۲۴ ساعت داریم و این یعنی درهم تنیدگی همزمان دو بحران کمبود نیروی پرستاری و کرونا.
۲- از تعداد ۱۱۰ هزار نفر فوق حدود ۶۵ تا  ۶۸ هزار پرستار مستقیما طی این چهار ماه، صرفاً به بیماران کرونایی خدمت کرده اند و این رقم با تسری کرونا به سایر استان ها، کماکان در حال افزایش روزانه است.
۳-از این تعداد ۶۵ الی ۶۸ هزار نفر، بالغ بر ۵۰درصد آن ها یعنی حداقل ۳۲ هزار پرستار مدت زمانی بین حداقل دو هفته و حداکثر دو ماه به صورت مداوم در بخش‌های کرونایی بیمارستان ها یا در مجاور بخش کرونا به طور شبانه روز در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی بوده و از دیدار با خانواده های خود اعم از همسر، فرزند، پدر و مادر و … محروم بوده اند و از نزدیکترین فاصله فیزیکی و کاری با بیماران کرونایی حشر و نشر داشته اند و به آنها خدمت کرده اند.
۴- از آنجا که هنوز واکسن و داروی ویژه ای برای این بیماران وجود ندارد، لذا بیماران بستری در بیمارستان ها صرفا از مراقبت های پرستاری موثر می بایست برخوردار شوند. به همین خاطر هنوز پرستاران؛ درگیرترین افراد با موضوع کرونا و نزدیکترین فرد به بیمار کرونایی هستند.
۵- در این بین به دلیل ارتباط بسیار نزدیک پرستاران با این گونه بیماران؛ فعلا و تا امروز(۲۷ خرداد ۹۹) بالغ بر تعداد ۷۴۰۰ پرستار به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا شده اند که یا در بیمارستان ها یا در منزل، بستری و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند.
۶- تا این تاریخ نیز تعداد ۱۸ نفر از پرستاران به خیل شهدا پیوسته اند که ۷ شهید از استان گیلان و بقیه از تهران و سایر نقاط کشور هستند.
 ۷- علاوه بر تلاش پرستاران در زنجیره خدمت در بیمارستان ها؛ مراکز مراقبت در منزل؛ پرستاری و مراقبت از بیماران کرونایی که مایل به بستری در بیمارستان ها نبودند یا تازه از بیمارستان ها ترخیص می شوند را به عهده می گیرند که در تهران و سراسر کشور بالغ  بر ۷۰۰ مرکز؛ چنین خدماتی را به مردم ارائه داده اند.
بنابراین ملاحظه می فرمائید که پرستاران عزیز ما در هر مرحله، هر زمان و هرجا که نیاز می شود، مانند ابر بهاری خود را به منطقه تشنه خدمت می رسانند و باریدن آغاز می کنند. لیکن رفتار دولتمردان و مدیران کشور ما را در قبال پرستاران، نقش آنها در نظام سلامت، حق و حقوق قانونی آنها، مطالبات و معوقات و … را بنگرید که چقدر تآسف برانگیز و ملال آور است، نمونه‌هایی را ملاحظه بفرمایید:
۱- در توفیق دیدار دی ماه سال گذشته (سال ۹۸) پرستاران با مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) و در روز بعد، یعنی روز پرستار، معاون اول محترم رئیس جمهور و وزیر محترم بهداشت در همایش های چند هزار نفره و از تریبون‌های ملی و عمومی قول تحقق معوقات و مطالباتی را همچون استخدام پرستاران، ساماندهی نظام پرداخت در کوتاه مدت و میان مدت و صفر کردن معوقات کارانه ها و اضافه کارها را دادند، لیکن هنوز در این زمینه ها اتفاق خاصی نیفتاده است.
۲- برخی افزایشات حقوق ناشی از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری است که بر اساس بخشنامه شماره ۶۹۶۴۸۸ مورخ ۳۰ بهمن۹۸ انجام گرفت که مربوط به همه کارکنان تمام دستگاه های اجرائی است و فقط مختص پرستاران نیست، ادامه پرداخت این افزایش نیز منوط به تامین اعتبار و کاهش هزینه های دستگاه ها از محل دارایی های مربوطه است.
۳- متاسفانه هنوز تعداد زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی اضافه کار و کارانه پرستاران را از هم جدا نکرده اند. این موضوع باعث عدم شفافیت در پرداخت ها شده است و حقوق بسیاری از پرستاران از بین می رود.
۴- بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی با نادیده گرفتن قانون بهره وری به اجبار پرستاران را به انجام اضافه کار بالاتر از سقف قانونی مجاز، مجبور می کنند، اما زمان پرداخت اضافه کار، هم سقف ریالی برآن می گذارند و هم پول آن با تعویق زمانی ۷ تا ۱۷ ماهه پرداخت می شود. ( پارادوکس اجبار و سقف ریالی)
۵- در کشور ما نیز علیرغم تخصیص منابع قابل توجهی از صندوق ذخیره ملی برای جبران خسارات ناشی از کرونا، پرداخت هایی ( مثلا تحت عنوان حق کرونا) چون ۱۸هزار تومان، ۲۸ هزار تومان و ۱۵۰-۱۰۰ هزار تومان و … مشاهده شده که خود باعث وهن جامعه پرستاری است. البته اخیراً نیز جدولی به بیمارستان ها ابلاغ شده که ارزش هر ساعت کار پرستاران در بخش کرونا را معادل ساعت کار یک دانشجوی اینترن پزشکی دیده اند. در صورتی که کار پرستار کجا و دانشجوی پزشکی عمومی کجا؟ این در حالی است که در بسیاری از کشورهای مشابه ما در موضوع کرونا ۲ تا ۴ هزار دلار در ماه هدیه پرداخت شده است.
۶- بر اساس قانون ارتقاء بهره وری، پرستاران باید ضمن استفاده از مزایای مشاغل سخت و زیان آور؛ زودتر از موعد نیز بازنشست شوند ولی متاسفانه دستگاهها با زیر پا گذاشتن این قانون، به دلیل کمبود نیرو و منابع مالی با درخواست های قانونی بازنشستگی پیش از موعد پرستاران موافقت نمی کنند. این موضوع مشکلات عدیده ای را برای پرستاران و به خصوص خانم های پرستار ایجاد کرده است.
 ۷- بدترین اتفاق در این روزها افتاده و مطلقاً با اخلاق و مروت و جوانمردی ارتباط ندارد، بدعت خطرناک، رفتار با پرستاران داوطلب خدمت در ایام بحران کرونا در استان های شمالی اعم از گیلان و مازندران و تقریبا کل کشور است که بر خلاف درخواست مکتوب وزیر محترم از حضرت عالی برای بکارگیری پرستاران در ایام کرونا و علیرغم وعده اولویت استخدام و بکار گیری یکساله؛ درکمال ناباوری بعد از دو ماه و اندی فعالیت، بدون آنکه حقوق و مزایای قانونی ماهیانه آنها پرداخت شود، دانشگاهی چون علوم پزشکی گیلان قرارداد ۸۹ روزه ساعتی اجباری به پرستاران ارائه کرده و پرداخت هر گونه حقوق و مزایای قانونی آنها را منوط به امضا این قرارداد غیر قانونی و غیر انسانی از طرف پرستاران کرده است و در صورت عدم امضا، پرستارهیچ دریافتی نخواهد داشت.
بنابراین جناب دکتر روحانی تصمیم گیری برای رفع وقایع و مسائل دردناک این روزها در پرستاری مظلوم و خدوم کشور ما، حد و حدودی بالاتر از سطح  وزارت بهداشت داشته و نیاز دارد قبل از آنکه دیرشود سریعاً حضرتعالی شخصاً وارد عمل شوید.
جناب آقای رئیس جمهور؛ بدون تعارف و بدون ملاحظه خواهشمند است به مقامات ذی ربط در سازمانهای امور اداری و استخدامی، برنامه و بودجه و وزارت بهداشت دستور فرمائید بیش از این با وقت کشی و رفتارهای زمان بر؛ با روح و روان این جامعه ایثارگر بازی نکنند وحق  قانونی شان را محقق کنند چون تمام شواهد و قرائن حاکی از لبریز شدن کاسه صبر این الگوهای صبر و پایداری است، لذا اهم درخواست های بحق جامعه خدوم پرستاری  یک بار دیگر به شرح ذیل خدمتتان اعلام می شود؛ امید است دستور فرمائید در یک بازه زمانی معقول محقق و برای همیشه این گونه مسائل رفع شود:
۱- اجرای بدون قید و شرط دو قانون مهم تعرفه گذاری و ارتقاء بهره وری ( به ویژه بازنشستگی پیش از موعد و به روزرسانی آیین نامه های سختی کار بخش ها در تمام بخش‌های دولتی وغیر دولتی و بیمارستانهای کشوری و لشکری)
۲- اصلاح نظام پرداخت، مطابق توافقات سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت و نیز پرداخت معوقات مختص پرستاران که در مواردی تا ۱۷ ماه وجود دارد.
۳- استخدام سریع وعاجل حداقل ۱۰هزار پرستار برای رفع کمبود ناشی از توسعه تخت های بیمارستانی و جایگرین بازنشستگان پرستاری
۴- تغییر وضعیت نیروهای شرکتی و تسری مزایای فصل دهم قانون خدمات کشوری یا معادل آن به پرستاران شرکتی
۵- پرداخت فوق العاده ویژه به پرستاران همانند نیروهای ستادی و مالی
۶- رسیدگی جدی و اساسی به پرستاران مبتلا به کرونا و تامین جایگزین سریع برای بالغ بر  ۷ هزار نفر از پرستاران مبتلا به کرونا ( همانند جایگزینی مرخصی زایمان) در بخشهای مربوطه.
۷- برخورداری قانونی پرستاران از مرخصی استعلاجی در صورت ابتلا به کرونا و پیگیری موضوع این بیماری در بین خانواده و بستگان درجه یک وی.
۸- رسیدگی عاجل و تصمیم فوری برای پرستاران بکارگیری شده در ایام کرونا در دانشگاه های گیلان، مازندران وکل  کشور، حداقل به صورت قراردادهای یکساله و قرار گرفتن آنها در اولویت استخدام و جلوگیری از بدعت خطرناک قراردادهای ۸۹ روزه که جدیداً باب شده است.
جناب آقای رئیس جمهور
 بدون تعارف و بدون ملاحظه خواهشمند است به مقامات ذی ربط در سازمان امور استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت دستور اکید بفرمائید که تمام موارد فوق محقق شود و همچنین مستدعی است، به وزارت کشور نیز توصیه و دستور فرمائید چنانچه نتایج لازم گرفته نشد؛ برای اعطای مجوز قانونی تجمع پرستاران با محوریت سازمان نظام پرستاری و هیات مدیره های سراسر کشور؛ زمینه مدیریت بیان اعتراضات و نقدهای صنفی را فراهم کنید، تا شرایط  به طور مسالمت آمیز و قانونی مدیریت شود.
امید است با تصریح در انجام تعهدات متقابل پرستاران و دولتمردان کماکان مراقبت های پرستاری ایمن و پاسخگو در جامعه ساری و جاری باشد و در صورت شدت گرفتن مجدد کرونا یا موج دوم یا هر اتفاق مشابهی، پرستاران کماکان پیش قراولان خدمت و ایثار به مردم عزیز ایران اسلامی باشند.
                                                                                                                   رئیس کل، رئیس و اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور
 
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن