حوزه هنری

نشست رسانه‌ای «عارف مجاهد» برگزار می‌شود

به مناسبت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران؛

کافه دانش: نشست رسانه‌ای «عارف مجاهد» پیرامون شخصیت و ابعاد فرهنگی شهید دکتر مصطفی چمران همزمان با سالروز شهادت این شهید بزرگوار در حوزه هنری برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این نشست با حضور مهدی چمران رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران و سردار سید محمد حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی و محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، میزبان علاقه‌مندان و اصحاب رسانه خواهد بود.

نشست رسانه‌ای «عارف مجاهد» روز شنبه ۳۱ خردادماه ساعت ۹:۳۰ همزمان با سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار می‌شود.

مقام معظم رهبری در بخشی از بیانات خود در دیدار اعضای بسیجی هیئت علمی دانشگاه‌ها در سال ۸۹ که همزمان با سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران برپا شده بود، با اشاره به فتح سوسنگرد و نقش شهید چمران در آن می‌فرمایند: «صبح زود ما پا شدیم. نیروهای نظامی- نیروهای ارتش- که حرکت کردند، ما هم با چند نفری که همراه من بودند، دنبال این‏ها حرکت کردیم. وقتی به منطقه رسیدیم، من پرسیدم چمران کجاست؟ گفتند: چمران صبح زود آمده و جلو است. یعنی قبل از آنی که نیروهای نظامیِ منظم و مدون- که برنامه ریخته شده بود که این‏ها در کجا قرار بگیرند و آرایش نظامی‏شان چگونه باشد- حرکت بکنند و راه بیفتند، چمران جلوتر حرکت کرده بود و با مجموعه‌‏ی خودش چندین کیلومتر جلو رفته بودند. بعد هم الحمد للَّه این کار بزرگ انجام گرفت، و چمران هم مجروح شد. خدا این شهید عزیز را رحمت کند. این‏جوری بود چمران. دنیا و مقام برایش مهم نبود؛ نان و نام برایش مهم نبود؛ به نام کی تمام بشود، برایش اهمیتی نداشت. باانصاف بود، بی‏رودربایستی بود، شجاع بود، سرسخت بود. در عین لطافت و رقت و نازک‏‌مزاجی شاعرانه و عارفانه، در مقام جنگ یک سرباز سخت‏کوش بود.»

گفتنی است، مصطفی چمران وزیر دفاع دولت موقت جمهوری اسلامی ایران و بنیانگذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جنگ عراق علیه ایران است. وی پیش از انقلاب اسلامی با دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و هشت سال آنجا ماند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وزیر دفاع دولت موقت جمهوری اسلامی، نماینده مجلس و فرمانده ستاد جنگ‌های نامنظم در هشت سال دفاع مقدس بود. مصطفی چمران سرانجام ۳۱ خردادماه ۱۳۶۰ در دهلاویه به شهادت رسید.

یادآور می‌شود، نشست رسانه‌ای «عارف مجاهد» پیرامون شخصیت و ابعاد فرهنگی شهید دکتر مصطفی چمران ۳۱ خردادماه ساعت ۹:۳۰ همزمان با سالروز شهادت این شهید بزرگوار در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن