استانها

تکلیف سیاسی مانند تکلیف دینی لازم الاجراست

آیپت چنل: نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: حفظ نظام در تمام ابعاد اسلامیت و جمهوریت اصلی‌ترین رسالت شاگردان امام صادق (ع) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم  امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با تسلیت شهادت امام جعفرصادق علیه السلام کمک به حاکمیت دین را وظیفه همگانی دانست و اظهار داشت: رسالت عظیم شاگردان معاصر امام صادق (ع) در عصر امروز خیلی مهم است، یعنی روحانیتی که عصر در حیات طیبه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند باید اقامه دین را وظیفه خود بدانند.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه حاکمیت دین هدف مهم همه ادیان الهی است، افزود: قیام به قسط، عدل و حاکمیت الهی هدف بزرگ ادیان است و همه مصیبت‌های ائمه اطهار (ع) متحمل شدند، برای این بود که حکومت الهی برپا شود.

وی با تاکید بر اینکه روحانیتی باید در حرکت پرشتاب قطار جمهوری اسلامی و انقلاب سهیم باشند، گفت: روحانیون عصر حاضر به‌عنوان شاگران مکتب امام صادق (ع) باید با قرارگیری در این مسیر، راه و روش آن امام عظیم‌الشان را در جامعه بشناسانند و در مورد علم و دانش، مبارزه و تشکیلات در جامعه روشنگری کنند.

نماینده ولی فقیه در استان، بی‌تفاوت بودن ازجمله آفت رفتاری در بین شاگردان امام صادق (ع) دانست و یادآور شد: شاگردان این مکتب وظیفه دارند به حکومت اسلامی کمک کنند و فرقی نمی‌کند حاکمیت دین در وطن خودمان یا جای دیگر دنیا باشد.

امام جمعه تبریز در بیان سجایای اخلاقی و ویژگی‌های شخصیتی امام صادق (ع)، ایشان را مرد علم، مبارزه و مرد تشکیلات معرفی کرد و تصریح کرد: محفل درس امام صادق (ع) و میدان آموزشی که آن بزرگوار به‌وجود آورده بود همه مفاهیم اصیل قرآن و اسلامی تحریف شده در طول یک قرن و اندی توسط مغرضان، مفسدان و جاهلان بود به شکل صحیح بیان در جامعه تبیین کرد.

حجت‌الاسلام والمسلیمن آل‌هاشم با بیان اینکه مرد مبارزه بودن امام صادق (ع) را کمتر شنیده‌ایم، متذکر شد: ایشان مشغول یک مبارزه دامنگیر و پیگیر بود؛ مبارزه برای قبضه کردن حکومت، قدرت و به‌وجود آوردن حکومت اسلامی و علوی، یعنی امام صادق (ع) زمینه را آماده کرده بود تا بنی‌امیه را از بین ببرد و به‌جای آن حکومت علوی را که همان حکومت راستین اسلام است، سرکار بیاورد.

وی، در تبیین بُعد سوم شخصیت امام صادق (ع) بیان داشت: امام ششم شیعیان مرد تشکیلات بود که این موضوع هم کمتر کسی شنیده است، ایشان تشکلات عظیمی از مومنان و طرفداران خودشان را به‌عنوان جریان حکومت علوی در سراسر عالم اسلام به‌وجود آورده بودند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به معنی تشکیلات اضافه کرد: وکلا و نمایندگان امام صادق (ع) در تمام شهرها حضور داشتند و پیروان امام با مراجعه به آنها تکلیف دینی و تکلیف سیاسی عصر خود را می‌پرسیدند و به آن عمل می‌کردند.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه تکلیف سیاسی مانند تکلیف دینی لازم‌الاجراست، اذعان داشت: امام صادق علیه‌السلام با این  تشکلات عظیم مومنان را برای ادای وظیفه خود مطلع می‌کردند و از همه جا وجوهات و بودجه  برای اداره حکومت آل‌علی جمع‌آوری می‌شد.

حجت‌الاسلام والمسلیمن آل‌هاشم خاطرنشان کرد: این تشکیلات، با همراهی مردم در واقع با دستگاه بنی‌امیه مبارزه کرد اما زمانی پیروزی امام صادق (ع) به بنی‌امیه حتمی شد، بنی‌عباس به‌عنوان یک جریان مزاحم و فرصت‌طلب آمد و میدان را به‌دست گرفت و بعد از آن هم امام بزرگوار با بنی‌امیه و هم با بنی‌عباس مبارزه کردند.

وی ،برای آشنایی بیشتر مومنان با زندگی سیاسی ائمه اطهار علیه‌السلام کتاب انسان ۲۵۰ ساله، مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص سیره سیاسی ائمه را معرفی کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن