حوزه هنریکانال نشست خبری

برای رسیدن به آرمان‌های جامعه باید اسوه‌هایمان را شناخته و روش آن‌ها را ترویج دهیم/ شهید چمران از نمونه‌های ممتاز و قهرمان اسوه‌های ایران است

مؤمنی‌شریف در نشست خبری با اصحاب رسانه:

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی گفت: هر ساله این مراسم از سوی بنیاد شهید چمران در حوزه هنری برگزار می‌شد که امسال به خاطر شرایط شیوع ویروس کرونا، اجتماعات بزرگ تعطیل شده و مراسم شهید چمران نیز به همین صورت مختصر در قالب نشست رسانه‌ای برپا شده است.

به گزارش سبکه تلویزیونی رادیویی خبری ایران٬ «عارف مجاهد» پیرامون شخصیت و ابعاد فرهنگی شهید دکتر مصطفی چمران همزمان با سالروز شهادت این شهید بزرگوار با حضور مهدی چمران رئیس بنیاد شهید چمران و محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری صبح امروز، شنبه ۳۱ خردادماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

محسن مؤمنی‌شریف٬ رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی

محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری هر ساله مراسم بزرگداشت شهید چمران گفت: هر ساله این مراسم از سوی بنیاد شهید چمران در حوزه هنری برگزار می‌شد که امسال به خاطر شرایط شیوع ویروس کرونا، اجتماعات بزرگ تعطیل شده و مراسم شهید چمران نیز به همین صورت مختصر در قالب نشست رسانه‌ای برپا شده است.

مؤمنی‌شریف در ادامه گفت: شهید چمران شخصیت پیچیده‌ای داشتند. به این ترتیب اطلاعات ما از دکتر چمران اندک است و هرچه پیش می‌رویم به نکته جدیدی از زندگی این شهید می‌رسیم. شهید صیاد شیرازی از نمونه‌هایی بود که چمران او را پیدا کرد و بعدها نقش اثرگذارش را در جنگ دیدیم. نقش شهید چمران در سرداران آینده دفاع مقدس قابل تأمل است.

رئیس حوزه هنری گفت: امسال رهبر معظم انقلاب در پیامی برای معلم‌ها در ۱۲ اردیبهشت تأکید بر معرفی و تجلیل از اسوه‌ها کردند. نخستین اسوه‌ای که نام بردند شهید چمران و بعد از آن شهید آوینی، شهید شهریاری، شهید سلیمانی و شهید مطهری بودند. ما انسان‌ها دو وجه داریم. یکی وجه متعارف که با توجه به شرایط جامعه دیده می‌شود و دوم وجه آرمانی ما است. انسان‌هایی آرمانی هستند که باعث می‌شوند انفعال‌ها نتواند مانع رشد جامعه شود و موجب ایجاد تمدن‌ها می‌شوند.

مؤمنی‌شریف با اشاره به رمانی که در حال نگارش آن است، گفت: در نگارش این اثر به جایی از جست‌وجوهای خود رسیده‌ام که به نقش شهید چمران در شناسایی و شکوفایی شهید صیاد شیرازی در زمان هشت سال دفاع مقدس و بسیاری دیگر از سرداران جنگ پی بردم.

وی افزود: ما باید برای رسیدن به آرمان‌های جامعه، باید اسوه‌هایمان را شناخته و روش آن‌ها را ترویج دهیم. شهید چمران از نمونه‌های ممتاز و قهرمان اسوه‌های ایران است. با اتفاقات ۴۰ سال اخیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، توانستیم بر دارایی خود بیافزاییم. هرچند نتوانستیم همه شهدا را معرفی کنیم، اما شهید چمران از برجسته‌ترین قهرمانانی بود که خود قهرمان‌پرور بود و باید برای شناخت او تلاش مضاعفی صورت بگیرد. ما در این ۴۰ سال به اندازه یک تاریخ ۲۰۰ ساله حادثه دیده‌ایم و سرعت تحولات بسیار زیاد بوده، به همین دلیل به تحلیل بخشی از حوادث نرسیده‌ایم.

مؤمنی‌شریف با اشاره به فعالیت‌هایی که در راستای معرفی شهید چمران صورت گرفته است، گفت: هرچند کارهای زیادی برای شهید چمران انجام شده، اما کاری که در شأن او باشد هنوز صورت نگرفته است. افراد زیادی همچون شهید سید علیشاه موسوی داشتیم که در افغانستان دستگیر شد و مدت‌ها در زندان آمریکایی اسیر بود و بعد به شهادت رسید. وی خودش را چمران افغانستان می‌دانست چون از شهید چمران الگو گرفته بود.

شهید چمران کاری کرد که شیعیان مقاومت حرف اول را در لبنان می‌زنند

مهدی چمران٬ رئیس بنیاد شهید چمران

مهدی چمران رئیس بنیاد شهید چمران در ادامه این نشست با اشاره به تحصیلات قابل توجه مصطفی چمران، گفت: دکتر چمران فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران بود. او شاگرد اول شد و با بورس تحصیلی دولتی به آمریکا اعزام شد. در دانشگاه تهران همیشه شاگرد ممتاز بود. یکی از سخت‌گیرترین اساتید به او نمره ۲۲ داده بود و این به دلیل نظم جزوه درسی چمران بود که علاوه بر نمره ۲۰  امتحانش به او تعلق می‌گرفت. استادش جزوه دکتر چمران را گرفته و آن را عیناً چاپ کرد و تا مدت‌ها این جزوه درس ترم دینامیک در دانشکده فیزیک تدریس می‌شد.

وی افزود: شهید چمران مقطع ارشد خود را در دانشگاه تگزاس گذراند و بعد در دانشگاه برکلی کالیفرنیا دکتری گرفت و اولین ایرانی بود که در مبحث فیزیک پلاسما کار کرد. اما ناگهان تصمیم می‌گیرد تا به لبنان بیاید و برای آزادی قدس و فلسطین بجنگد و البته هدف دیگرش مقابله علیه رژیم شاهنشاهی بود. برای مبارزه نیاز به آموزش جنگ‌های چریکی داشت به همین دلیل به الجزایر رفت. آنجا از طریق آیت الله طالقانی با مرحوم جمال عبدالناصر آشنا شد. از جوانی با آیت‌الله طالقانی آشنا بود و شاگردی او را می‌کرد.

رئیس بنیاد شهید چمران در ادامه تصریح کرد: او با جمال عبدالناصر به مصر رفت و دو سال در آنجا آموزش جنگ‌های چریکی دید. بعد از آن دیگر نتوانست در آمریکا بماند و می‌گفت این فضا برای من تنگ می‌آید. به همین دلیل به همراه امام موسی صدر به لبنان رفت. وقتی شرایط شیعیان آنجا را دید به شدت ناراحت شد و در کنار امام موسی صدر به مبارزه علیه ستم پرداخت. اما در لبنان هم در بیروت نماند بلکه به جنوب لبنان در مرز اسرائیل و به شهر صور رفت؛ جایی که زیر آتش گلوله‌باران اسرائیل بود. آنجا در خطرناک‌ترین منطقه در بین محروم‌ترین انسان‌ها قرار گرفت.

مهدی چمران با اشاره به تربیت شیعیان لبنان توسط شهید چمران گفت: مدرسه‌ای با کمک‌های مردمی که مربوط به شیعیان یتیم لبنان بود آنجا وجود داشت که چمران به همراه خانواده‌اش آنجا را برای ادامه زندگی انتخاب کرد و به تربیت این ایتام شیعه در جبل عامل پرداخت. از میان شاگردان او افراد غیوری تربیت شدند که در‌ آینده مقاومت لبنان اثرگذار شدند. چمران آنجا شاخه «حرکة المحرومین» را به وجود آورد و در کنار امام موسی صدر توانست حرکت بی‌نظیری را در شاخه نظامی رقم بزند. بعد حرکت امل (افواج المقاومة لبنان) را به وجود آورد تا مقاومت در لبنان پا گرفته و بتواند در برابر اسرائیل ایستادگی کند.

وی اضافه کرد: آن زمان لبنان ارتش نداشت و اسرائیل جولان زیادی در لبنان می‌داد، اما امل توانست در مقابل تجاوزهای اسرائیل بایستد. راهبرد شهید چمران برای ورود به لبنان قابل توجه است. او پایه‌گذار مقاومت اسلامی در لبنان و منطقه بود. چمران بیش از ۱۵ سال در آمریکا زندگی کرد اما بعد برای مقابله با ظلم راهی لبنان شد آن هم در شرایطی که لبنان محل عیاشی شیوخ عرب شده بود و به عروس خاورمیانه معروف بود.

برادر شهید چمران با اشاره به نخستین مقابله شاگردان و نیروهای چمران با اسرائیل در لبنان گفت: یک سال بعد از آموزش‌های چمران به شیعیان لبنانی، نیروهای زرهی اسرائیل دوباره تجاوز کرده است و به بالای تل مسعود رسید. دکتر چمران آنجا تصمیم گرفت آن‌ها را بیرون کند؛ در حالی که سلاحی جز کلاشینکف، نارنجک، چند آرپی جی و چند خمپاره ۸۱ نداشت. بر اساس طراحی زیبای نظامی یک مغز فیزیک و ریاضی که در مقابل فالانژها جنگیده است، توانست تانک‌های اسرائیلی را در ارتفاع نابود کند و آنجا برای اولین‌بار اسرائیل از لبنان گریخت. آنجا بود که برای نخستین‌بار تانک اسرائیلی در لبنان نابود شد. مرحوم حاج احمد خمینی چند روز بعد از این ماجرا به لبنان آمد و شرح وقایع را از نزدیک دید.

چمران با اشاره به رشد سید حسن نصرالله در معیت شهید چمران، گفت: وقتی امل شکل گرفت، چمران برای هر روستا فرمانده‌ای گذاشت و در روستای سیدحسن، فرماندهی را به سیدحسن نصرالله ۱۸ ساله سپرد. نصرالله می‌گفت به چمران گفتم من برای فرماندهی خیلی جوانم اما او گفت من از جوانان شجاع خوشم می‌آید. سیدحسن نصرالله از ۱۵ سالگی در جلسات حرکة المحرومین شرکت می‌کرد. مصطفی دیرانی نیز کسی بود که توسط بالگردهای اسرائیل از خانه‌اش ربوده شد و ۱۲ سال در زندان اسرائیل به سر می‌برد. این چهره آشنای مقاومت نیز از شاگردان شهید چمران بود.

رئیس بنیاد شهید چمران ادامه داد: در شرایط آن روز لبنان ایدئولوژی حرف اول را می‌زد. شیعیان جهاد فی‌سبیل‌الله می‌کردند و ایده خود را در این مسیر پیاده می‌کردند. به این ترتیب شیعیان لبنان قدرت گرفته و مقاومت شکل گرفت. پیروزی انقلاب اسلامی و سخنان حضرت امام(ره) در ارتباط با قدس و فلسطین آنچنان به مسلمانان روحیه داد که باعث شد حرکت عظیمی همچون حزب الله لبنان از میان همین شیعیان شکل بگیرد و امروز می‌بینیم که حزب الله حرف اول را در منطقه می‌زند. در جریان آزادسازی سوریه حرکات ضد داعش و مقابله با دیگر تکفیری‌ها حزب‌الله نقش تعیین کننده داشته است و سیدحسن نصرالله خود را پیرو امام عزیزمان ما می‌داند.

وی افزود: در واقع شیعیانی که روزگاری در لبنان به حساب نمی‌آمدند و در شهرک‌های کوچک اطراف بیروت زندگی می‌کردند، توانستند با حمایت شهید چمران و امام موسی صدر به تخصص نظامی خوبی دست یابند. بیش از نیمی از جمعیت لبنان شیعه است، قوانین استبدادی توسط فرانسه سال‌ها علیه آزادی عمل شیعیان در لبنان پایه‌گذاری شده بود، بعد از مدت‌ها توسط نمایندگان مجلس لغو شد و حالا شیعیان مقاومت حرف اول را در لبنان می‌زنند. مقاومت از یمن تا لبنان، سوریه، بحرین، عراق و … گسترده شده و ما یقین داریم که همه این‌ها به دست مقاومت اسلامی فتح خواهد شد.

خبرنگار: صابر غرا

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن