حوزه هنری

پرداخت موضوعات انقلابی در قالب هنر ضرورت دارد

نامزد چهره هنر انقلاب در سال ۹۸:

آیپت چنل: جواد افشار که به دلیل کارگردانی «گاندو» نامزد کسب عنوان چهره هنر انقلاب در سال ۹۸ شده، گفت: موضوعات بی‌شماری در حوزه دفاع مقدس و انقلاب داریم که به سراغ هریک از آن‌ها برویم، گنجینه‌ای برای انتقال مفاهیم هستند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جواد افشار که به‌دلیل کارگردانی سریال «گاندو» به عنوان نامزد چهره سال هنر انقلاب از سوی حوزه هنری معرفی شده است، با اشاره به مهم‌ترین مشخصه‌های هنر انقلاب در دوره کنونی بیان کرد: اعتقاد دارم اگر امروزه بخواهیم بر اساس نگاه انقلابی پیش برویم حتما باید در کنار مردم باشیم. توجه به مطالبات مردم در عصر امروز از اوجب واجبات است. مردم به قدری تحت فشار هستند که فقط و فقط با کارهای انقلابی و خالصانه‌ای که به‌ویژه در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب با آن روبه‌رو بودند، می‌توان مشکلاتشان را برطرف کرد.

وی افزود: ما امروزه نیازمند حضور افرادی در حوزه‌های مختلف هستیم که وابستگی به غیر خودی نداشته باشند. این ملاحظات در حالی است که متاسفانه امروزه تعداد زیادی از مسئولان ما منسوبانی دارند که در خارج از کشور در حال تحصیل یا زندگی هستند. بنابراین طبیعی است که آن مدیر یا مسئول دیگر نمی‌تواند علیه کسانی که آن سوی مرزها توطئه می‌کنند، اقدام انقلابی کند. برای تحقق اهداف انقلابی باید به کسانی که این نقطه ضعف را ندارند، مراجعه کرد.

کارگردان سریال «کیمیا» عنوان کرد: مردم ما چشم امیدی اگر باقی مانده باشد، به کسانی دارند که از درون به داد ایران خواهند رسید و خود درگیری و وابستگی‌های غیر داخلی ندارند. این وابستگی‌ها نقطه ضعفی است که سال‌هاست گریبانمان را گرفته است.

وی با اشاره به غفلت هنرمندان از پرداختن به موضوعات انقلابی ادامه داد: موضوعات بی‌شماری در حوزه دفاع مقدس و انقلاب داریم که به سراغ هریک از آن‌ها برویم، گنجینه‌ای برای انتقال مفاهیم هستند. هم از نظر شخصیت‌های اسطوره‌ای که در دفاع مقدس و انقلاب می‌توان بی‌شمار سراغشان را گرفت و پرداختن به زندگی‌شان در دفاع مقدس می‌تواند الگوهای خوبی به جوانان ما معرفی کند و در این زمینه غفلت صورت گرفته است. متاسفانه فرصت‌سوزی می‌کنیم و رو به موضوعاتی می‌آوریم که ضرورتی ندارند.

افشار درباره تجربه ساخت سریال «گاندو» به عنوان اثری بدیع در ژانر جاسوسی‌-امنیتی توضیح داد: برای خود من کارگردانی این سریال تجربه‌ای جدید بود و این جنس کار در سینما و تلویزیون هم کم کار شده است. خوشبختانه تجربه خیلی خوبی بود و جسارتی را به من و همکارانم داد که به موضوعات این چنینی بپردازیم. همچنین نوعی خط‌شکنی صورت گرفت و در سینما و تلویزیون بعد از این اثر تعدادی کارها در این ژانر ساخته و ارائه شدند.

وی افزود: همچنین موضوع این سریال از جمله مطالبات عمیق مردمی بود و هشدار می‌داد که راه‌های نفوذ در تمامی سطوح باید شناسایی و بسته شوند. واضح است که دشمنان ایران به فکر نفوذ به اتاق‌های استراتژیک ما هستند و «گاندو» به مقامات ایرانی هشدار می‌داد تا هم درها را بسته و اگر کسانی را در اطراف خودشان دارند که از عناصر بیگانه‌اند هشیار باشند. چنانچه این روزها هم می‌بینیم و هم می‌شنویم شرح فسادهایی را که برملا می‌شود!

جواد افشار، غلامرضا صنعتگر، محسن کاظمی، حسن روح‌الامین و صابر شیخ‌رضایی، ۵ نامزد نهایی کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن