صدا و سیماکانال رادیو

از خنیاگران تا چاپخانه رادیو فرهنگ

آيپت چنل: شبکه رادیویی فرهنگ یکشنبه اول تیر با برنامه‌های «آیش»، «چاپخانه»، و «خنیاگران» شنوندگان را همراهی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه«آیش»یکشنبه یکم تیر به سراغ اهالی استان مازندران می‌رود. این مستند که به روستاهای ایران می‌پردازد، امروز گفت‌وگو با جواد بخشی، مخترع دستگاه جداکننده برگ از ساقه گیاهان دارویی را پخش می‌کند. برنامه«آیش» کاری از گروه جامعه رادیو فرهنگ، به تهیه‌کنندگی مژگان اسدنیا و کارشناسی سید‌مجتبی حسینی‌رستمی، ساعت ۱۵:۱۵از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

در برنامه«چاپخانه» امروز رضا مهدوی، کارشناس‌مجری با نرگس ذاکر‌جعفری، نویسنده کتاب«حیات سازها در تاریخ موسیقیایی ایران» گفت‌وگو می‌کند. این اثر تحولات و تغییرات سازها در دوره‌ای پانصد ساله از تاریخ ایران را بررسی می‌کند و به تحلیل حیات سازهای ایران در دوره تاریخی ایلخانان تا پایان صفویه می‌پردازد. همچنین در این برنامه می‌توانید شنونده گفت‌وگوی مریم بیانی با مسعود بربر، نویسنده کتاب«مرزهایی که از آن گذشتی» باشید. کتاب«مرزهایی که از آن گذشتی» بیش از هر چیز داستان مهاجرانی است که برای رسیدن به بهشت و آزادی از مرزها می‌گذرند. در‌ واقع داستان، روایت مشترک جمعیت بزرگی از ایرانیان است و خطراتی که به جان خریده‌اند و ماجراهایی که پشت سر گذاشته‌اند. برنامه «چاپخانه» با اجرای لیدا وحیدی و تهیه‌کنندگی پرویز جمالی، یکشنبه‌ها ساعت ۱۶ از رادیو فرهنگ شنیده می‌شود.

همچنین در برنامه «خنیاگران» امروز علی شمس، نویسنده و کارگردان تئاتر، درباره پیش پرده‌خوانی و مشخصات آن می‌گوید و در ادامه کتاب «پیش پرده‌خوانی» زنده‌یاد مرتضی احمدی، که نت‌های آن را بهرنگ بقایی تهیه و تنظیم کرده، معرفی می‌شود. برنامه «خنیاگران» کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که پژوهش‌های مکتوبی که در حوزه موسیقی در ایران صورت گرفته، را معرفی می‌کند. گفتنی است پیش‌پَرده به نمایش کوتاهی گفته می‌شود که پیش از نمایش اصلی یا در میان آن برگزار می‌شود. پیش‌پرده در قدیم در لابه‌لای برنامه‌های تماشاخانه‌ها بین پرده‌های اصلی نمایش اجرا می‌شد. برنامه «خنیاگران» به تهیه‌کنندگی فریده گودرزی و مشاوره زهرا حبیبی‌زاد، ساعت ۱۶:۳۰ برروی موج اف ام ریف ۱۰۶مگاهرتز پخش می‌شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن