تئاتر

خبرهای جدید «آشنا» درباره بدهی‌، حمایت مالی از شروع اجراها و شفاف‌سازی

طی یک گفتگوی رسانه ای مطرح شد؛

آيپت چنل: مدیرکل هنرهای نمایشی با اعلام اینکه تمام بدهی‌های سال گذشته به گروه‌های نمایشی پرداخت شده است، گفت: برای آغاز فعالیت تئاترها، هر نمایشی که اسفند ماه متوقف شده بود، در صورت از سرگیری اجرا ۵۰ درصد رقم مصوب شده حمایتی خود را به طور نقدی در همان ابتدا دریافت می‌کند.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر ، قادر آشنا در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: از زمان شروع کارم در اداره کل هنرهای نمایشی با پیگیری‌های انجام شده توانستیم بخشی از بدهی‌های‌ سال گذشته به هنرمندان را تا پایان مهر ماه پرداخت کنیم و حالا با پیگیری‌های جدید و حمایت های صورت گرفته از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد و معاون هنری توانستیم مطالبه همه گروه‌های نمایشی مصوب شده در شورای حمایت که قراردادشان در انجمن هنرهای نمایشی موجود بود را به طور کامل پرداخت کنیم. همچنین موفق شدیم معوقه‌های مربوط به جشنواره‌هایی همجون فجر، مریوان، صاحبدلان و کودک و نوجوان را هم تسویه کنیم. البته یک مقدار جزئی از حساب‌های جشنواره فجر باقی مانده که مربوط به اسناد بعدی فجر است اما آنچه مربوط به اسناد قبلی بوده پرداخت شده است.

او افزود:‌ آنچه در مرحله جدید پرداخت کردیم حدود چهار  میلیارد تومان بود و اندکی باقی مانده که برخی متعلق به سال‌های ۹۴ و ۹۵ است و امیدوارم بتوانیم در زمانی دیگر با حمایتی که صورت میگیرد، پرداخت کنیم. با این حال خوشبختانه می‌توانم ادعا کنم آنچه مربوط به گروه‌های نمایشی بوده به طور کامل پرداخت شده و بدهی به آن‌ها نداریم.

آشنا درباره اینکه رقم بدهی باقی‌مانده چقدر است؟ هم گفت: از مجموع بدهی  ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان که به وزارت ارشاد اعلام کرده بودیم، سه میلیارد تومان دیگر باقی مانده که بخشی برای مالیات است، ولی آنچه مربوط به هنرمندان می‌شود که باعث نگرانی بنده هم بود همه پرداخت شده است.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه به شروع فعالیت‌های تئاتری اشاره و اظهار کرد: اقدام دیگری که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم به گروه‌های نمایشی مرتبط است که اسفند ماه اجرای خود را شروع کرده بودند ولی بعد بخاطر شیوع کرونا کارهایشان متوقف شد.  در این راستا قصد داریم از گروه‌هایی که اجرای آن‌ها در اسفند ماه سال گذشته در شورای حمایت مصوب شده بود حمایت کنیم و اگر آن‌ها دوباره کار خود را شروع کنند ۵۰ درصد آن مبلغ مصوب شده را نقدا در ابتدای کار پرداخت می‌کنیم. یعنی اجاره نمی‌دهیم زمان بگذرد تا بعد رقم حمایتی پرداخت شود، بلکه به محض شروع دوباره اجرای ۵۰ درصد آنچه تعهد داریم را پرداخت می‌کنیم و تلاش ما بر این است که مابقی را هم در زمان کوتاهی به آن گروه‌ها پرداخت کنیم.

حمایت از سالن‌ها در اولویت است

آشنا در پاسخ به اینکه آیا چنین حمایت‌هایی برای سالن‌های خصوصی که برخی از آن‌ها اعلام ورشکستگی هم کرده‌اند و مشکلات زیادی دارند تخصیص داده نمی‌شود؟ گفت: واقعیت این است که برای حمایت‌های مربوط به کرونا مبلغی از سوی دولت هنوز تخصیص داده نشده، اما برای سالن‌ها، پیگیری‌هایی را انجام می‌دهم که اگر به سرانجام برسد سالن‌ها حتماً در اولویت هستند. این را تاکید می‌کنم که اگر پولی از این بابت داده شود سالن‌ها در اولویت هستند چون من خودم نگران این هستم که وقتی یک سال تعطیل شود در واقع یک امکان از هنرمندان سلب می‌شود، به همین دلیل به دنبال این هستیم تا این حمایت‌ها عملی شود و امیدوارم نتیجه بگیریم.

پول‌های خرج شده تئاتر شفاف‌سازی می‌شود

مدیر کل هنرهای نمایشی در پاسخ به اینکه هر سال در همین روزها گزارش مالی جشنواره فجر منتشر شده بود و آیا حالا که بدهی هنرمندان در سال قبل هم پرداخت شده قصد ندارد تمام این‌ها را طبق تاکید وزیر فرهنگ شفاف‌سازی کند؟ بیان کرد: از آنجا که من خودم یک مدیر جدید در این مجموعه هستم و انجمن هنرهای نمایشی هم دچار تغییراتی شده، طبیعی است این کار کمی زمان ببرد، اما قطع به یقین براساس صحبتی که با معاون محترم وزیر و مشاور ایشان در این باره داشته‌ام، هدف این است که درباره کل سال ۹۸ و کارها و خرج‌های انجام شده شفاف‌سازی صورت گیرد. الان تقریباً در مرحله نهایی شدن است  و به محض اینکه تمام شود آن را منتشر می‌کنیم. در حال حاضر به جرأت می‌توانم بگویم تسویه گروه‌های نمایشی انجام شده، تعهدات به جشنواره‌ها هم تقریباً تمام شده و الان وقتش رسیده که به سوی شفاف‌سازی برویم و من حتماً این کار را انجام خواهم داد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن