بنیاد رودکی و مجموعه برج آزادیسازمان زیبا سازی شهر تهرانشهرییادداشت

پیاده‌راه شهریار؛ تلاشی برای تحقق شهر انسان‌محور

برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران

يادداشت:// برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی

آیپت چنل: امروز و بعد از چند ماه تلاشِ خستگی‌ناپذیرِ همکارانم در سازمان زیباسازی شهر تهران، پیاده‌راه شهریار افتتاح می‌شود. این طرح، بخشی از پروژه ساماندهی پهنه رودکی است: پروژه‌ای ملی با رویکردی فرهنگی.

این پروژه در مرداد ماه سال گذشته کلید خورد و با آنکه برنامه‌ریزی‌ها بر افتتاح آن در اسفند ماه سال گذشته صورت گرفته بود، به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده برای جذب کارگران و فعالیت آنها، پروژه کمی به تعویق افتاد و ما امروز بعد از سه ماه وقفه، شاهد بازگشایی این محور برای شهروندان عزیز تهران هستیم.

پهنه‌ی رودکی را با قاطعیت می‌توان یکی از فرهنگی‌ترین و فاخرترین پروژه‌های شهریِ پایتخت دانست،پروژه‌ای که تهران را شهری برای همه می‌خواهد و بر اهمیت فرهنگ و هنر در تنفس شهر تاکید دارد؛این دقیقا منطبق با رویکردِ تازه‌ی مدیریت شهری است که تهران را شهری انسان‌محور می‌بیند و بر اهمیتِ انسان در معادلاتِ شهری تاکید دارد.

پهنه‌ی فرهنگی رودکی در چارچوبِ این نگاه،از شمال به خیابان انقلاب،از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو،از شرق به خیابان حافظ و از غرب به خیابان حضرت ولی عصر (عج) منتهی می‌شود که در آن ۳۸ ساختمان تاریخی و ارزشمند شناسایی شده است و درست به همین دلیل هم مرمت و پیرایش شهری برای این محدوده حدود یک سال است که در دستور کار قرار گرفته است.

به باور من، ایجاد یک پلازای شهری،مهم‌ترین ضرورتِ این روزهای پایتخت است و با توجه به ضرورت ایجاد و توسعه فضاهای فرهنگی با محوریت هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر،این پروژه همچنان با جدیت ادامه دارد و پیاده‌راه شهریار،نخستین بخش از این پروژه است که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

این پروژه و پروژه‌های مشابه،مانند روحی است که به کالبدِ شهرها دمیده می‌شود و تهران را به شهری برای زندگی بدل می‌کند. پهنه‌ی رودکی در قلب تهران و در منطقه‌ای به بهره‌برداری خواهد رسید که از قدیم به عنوان یکی از مناطق با اصالت شناخته شده است و دقیقا به همین دلیل مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران تصمیم گرفت تا با اجرای این پروژه در یک چنین بافتی نه تنها به حفظ و تثبیت اصالت و هویت بافت قدیم تهران کمک کند که بتواند این محله را که در سال‌های اخیر بافتی اداری و خدماتی پیدا کرده است به ریل فرهنگ و هنر بازگرداند و آنجا را به یکی از جلوه‌گاه‌های حضور و فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر بدل سازد.

در این پهنه که به زودی شاهد بهره‌برداری نهایی از آن خواهیم بود هم جایی برای فعالان حوزه‌ی کتاب در نظر گرفته شده و هم فضایی برای فعالان حوزه‌ی موسیقی، خوش‌نویسی، هنرهای تجسمی و تئاتر.

علت انتخاب این حوز‌ه‌ها برای این منطقه در کنار حمایت از حیات فرهنگی شهر، تزریق حیات شبانه در محدوده‌ای که سال‌هاست از زندگی شبانه محروم است. این پروژه که در حدفاصل مکان‌ها و فضاهای فرهنگی و هنری مهم تهران قرار گرفته است به مانند یک گذر ارتباطی می‌تواند پیونددهنده‌ی این هنرها برای فعالان آن باشد و این منطقه‌ی تهران را به یک پاتوق مهم فرهنگی هنری و حوزه‌ی عمومی تبدیل کند.

باور راسخ دارم که تحقق شعار تهران شهری برای همه جز با توجه به فرهنگ و هنر در کنار بهره‌برداری از پروژه‌های شهری ممکن نیست و پروژه‌ی پهنه‌ی رودکی و پیاده‌راه شهریار تلاشی است در این جهت.

انتشار: كوروش جم

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن