حوزه هنری

جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» در آرامگاه فردوسی نقش بست

با معرفی برگزیدگان؛

آيپت چنل: جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» با برپایی آیین اختتامیه و معرفی نفرات برتر در آرامگاه فردوسی به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، عصر امروز آیین اختتامیه جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» در آرامگاه فردوسی برگزار شد. متولیان از پیشکسوت تا افراد فعال در این زمینه گرد هم آمدند تا بتوانند فضای فاخری را ایجاد کنند.

مرشد ورزمزیار، عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» اظهار داشت: زبان فارسی به‌ویژه اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی از زیبایی کلام بسیاری برخوردار بوده است، البته کمی شکاف میان عموم و گسترش زبان فارسی ایجاد شده که دلیل آن کم‌کاری متولیان در این زمینه است.

وی خاطرنشان کرد: فارسی‌زبانان نمی‌توانند زبان دیگری را جایگزین زبان خود کنند؛ عدم تحقق این امر به این معناست که فرد دارای هویت کامل زبان فارسی نیست، هویت دینی و ملی هر فردی نباید توسط سایر ادیان و ملیت‌ها زیر سوال برود، سند هویت ملی ما شاهنامه حکیم، مثنوی معنوی، غزلیات حافظ، خواجو و نظایر این افراد بزرگ است.

ورمزیار تصریح کرد: هر فردی در هر جای کره زمین در صورت زیر پا گذاشتن زبان و دین و ملیت خود، هویت خود را کامل نکرده است، ۳۷۰ سال تاریخ پرشکوه هخامنشی، کوروش و نظایر این افراد در شاهنامه یافت نمی‌شود که دلیل آن تنگ‌نظری موبدان «خدای نابک» بوده است.

عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» عنوان کرد: صرف‌نظر از حذف برخی بخش‌ها مانند حکومت هخامنشی و نظایر آن‌ها، پیچیده‌ترین، فخیم‌ترین و مستحکم‌ترین داستان در کل ایران زمین بوده است.

ورمزیار ادامه داد: جشنواره امسال به‌شدت پرشور و در سطح بالایی تشکیل شد، البته باید در نظر داشت که ما اختتامیه جشنواره را پایان ماجرا نمی‌دانیم؛ بلکه این امر، آغاز ماجرای بزرگ شاهنامه‌خوانی بوده است.

احمدرضا آذری، دبیر علمی و عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» نیز در این برنامه اظهار داشت: زبان فارسی دایره بزرگی را در ادبیات ایجاد کرده و فردوسی با عملکرد خود این امر را زنده نگاه داشته است، به طوری که سایر زبان‌ها در این مورد غبطه می‌خوردند.

وی بیان کرد: زبان فارسی در حال خطر است، در حال حاضر دایره زبان کودکان محدودتر شده و این امر تهدید بزرگی برای زبان فارسی بوده است، رستم یک الگوی رازوَرانه بوده که به معنای ظرفیت داشتن برای اندیشه عمیق در مدل زندگی آن است.

آذری خاطرنشان کرد: در ارتباط با جشنواره «نقشا» فضای متفاوتی ایجاد شد، البته بحران کرونا وجود داشت، اما مسئولان با رعایت این مورد و راه‌اندازی فضاهای آموزشی مجازی اجازه ایجاد خلأ در این زمینه ندادند، به عنوان مثال ما ورزش‌های مرتبط با شاهنامه را مطرح و به آن توجه کردیم و استقبال آن باید توسط عموم صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: برخی از امور با تأخیر صورت پذیرفت، اما به طور کلی جشنواره امسال به نحو مطلوبی اجرا شد.

پس از صحبت‌های آذری، مراسم پایانی اختتامیه جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی نقشا شکل گرفت، در این مراسم پس از قرائت قرآن و اجرای سرود ملی ایران به بازخوانی یکی از اشعار فردوسی پرداخته شد، در ادامه نیز مرشد برنامه مجدداً هنر خود را به نمایش گذاشت.

پس از آن محسن میرزاعلی، دبیر جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» اظهار داشت: برآن شدیم تا به عنوان سربازان کشورمان برای زبان پارسی گام برداریم، ۷۱۳ اثر به این جشنواره ارسال شد و ۳۲۱ اثر از آنها به مرحله داوری راه یافت، ۶۴ نفر نیز در بخش‌های مختلف کاندیدا شدند، اختتامیه جشنواره نقشا پایان دوره نبوده و این قصه سر دراز دارد.

محسن مؤمنی‌شریف رئیس سابق حوزه هنری نیز در این برنامه اظهار داشت: هنر امروز ما خالی از حماسه بوده و باید خلأهای موجود در این بخش پر شوند، باید بیش از وضعیت کنونی به این حوزه اهتمام شود.

وی ادامه داد: جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی از راه‌حل‌هایی برای بهبود شرایط در زمینه هنر حماسی بوده است، در روزگار فردوسی حماسه ملی و مذهبی درآویخته بودند اما مدتی است که این دو از یکدیگر تمییز شدند.

از مجید کلانتری، کاپیتان گروه و ورزشکاران محسن شهابی، مرتضی چوبدار، رضا علیزاده و عباس دوروکی تجلیل به عمل آمد، در این مراسم پایانی چمی‌گو، مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی نیز حضور داشت.

پهلوان توکل نیز مورد تقدیر این برنامه قرار گرفت، امیر چوبدار مؤسس زورخانه امیرکبیر، پهلوان آزمون و غلامعلی راد از بزرگان پهلوان نیز در این برنامه تجلیل شدند.

محمدجعفر یاحقی عضو هیئت مدیره دانشگاه فردوسی اظهار داشت: نقل به معنای انتقال فرهنگ و تمدن از گذشته تاکنون بوده است، ما باید قدردان پهلوانان و نگاه دارندگان اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی و همچنین نقالان و منتقل کنندگان این فرهنگ باشیم.

میثم مرادی رئیس حوزه هنری خراسان‌ رضوی نیز در ادامه آیین اختتامیه امروز اظهار داشت: مجموعه فعالیت‌های حوزه هنری سبب ایجاد جایگاه بالای هنر حماسی شده است.

در بخشی از این برنامه کاشی متبرک صحن رضا(ع) به اساتید چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی و کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خراسان رضوی اهدا شد.

از برگزیدگان جشنواره نقالی می‌توان به هستی شایسته‌فر، نیوشا فرزنده، محمدحسین دادمان، سید الناز طهماسبی‌نژاد، علی اکبر کلاهدوز، آوا فیاضی، ریحانه خدایی، هستی شایسته‌فر، نیوشا ارزنده، پریات سادات نعیمی، سارینا حیدری، طناز سادات حسینی، مهیا محمدجعفری، پریان سادات نعیمی، کیانا رهنورد، مهشاد باقرپور، نفس محمدی نیک‌پور و آدرین زهرایی اشاره کرد.

کاندیدای برنامه نقالی در بخش نوجوانان دختر شامل آتنا بیات، نادیا نظری دهنو، مریم حسینیان، رزا زنگی، فاطمه سادات عمرانی، نیوشا تنگسیری و آتنا عمادی هستند که آتنا بیات، نادیا نظری دهلو، و نیوشا تنگسیری به ترتیب به عنوان نفر نخست تا سوم انتخاب شدند.

در بخش نوجوانان پسر نیز محمدرضا نصرآبادی، علیرضا متشفع، حمیدرضا محمدلو، هومن دادوند کوهی و ابوالفضل سباقیان از کاندیداها بودند و از این افراد محمدرضا محمدی نصرآبادی، علیرضا متشفع و حمیدرضا محمدلو به عنوان نفرات نخست تا سوم معرفی شدند.

در بخش شاهنامه‌خوانی نوجوانان نیز پرنیان شبانی، نرگس فکرنشان و هانرستریس میرفلبرسکی کاندیدا شدند که به ترتیب هانرستریس میرفلبرسکی، پرنیان شبانی و نرگس فکرنشان مقام نخست تا سوم را کسب کردند.

در بخش بزرگسالان بانوان فهیمه باروتچی، بهاره جهان‌دوست، معصومه لشنی، هورا تیلا، مژگان صفری، لیلا سادات موسوی و صالحه اثری کاندیدا شدند که فهیمه باروتچی، بهاره جهاندوست و معصومه لشنی منتخبین نخست تا سوم بوده‌اند.

در بخش آقایان بزرگسال نیز احسان افچنگی، مهرداد کابوسی، محمدرفیع شیخی، محمد مهدوی‌پور، سیدرضا آل داوود، محمد میرزاپور و علی عظیمی کاندیدا شدند که از میان آنها احسان افچنگی، سیدمهرداد کابوسی و محمدرفیع شیخی بهخ عنوان نفرات نخست تا سوم معرفی شدند.

در بخش شاهنامه اسامی دیگری چون فاطمه عباسپور، مه‌سیما درکی، مینا منصوری والا، صدیقه کوهی، لیلا مصفی، فاطمه سلامی‌زاده و نسیم افشار مهرابی کاندیدا شدند که سارا عباسپور نفر نخست، مه‌سیما نفر دوم و افراد صدیقه کردی و مینا منصوری نفر نخست شناخته شدند.

در بخش دوم آقایان نیز پویا بازرگان، رضا سالاروند، محمد خواجه‌پند، مجید داداش‌زاده و خداوردی خدازاده به عنوان کاندیدا معرفی شدند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن