دین و اندیشهفرهنگی

تشریح برنامه های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دهه کرامت

توسط ملکی صورت گرفت؛

آيپت چنل: مدیر کل مراسمات و انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت:آذین بندی شهرها، چراغانی، برگزاری ایستگاه‌های صلواتی، نصب پرچم، از جمله برنامه هایی است که در دهه کرامت برگزار می شود.

به گزارش شبكه تلويزيوني راديويي خبري ايران٬ روح‌الله ملکی، با اشاره به برنامه‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ایام دهه کرامت گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، طلایه‌دار وحدت میان امت واحده اسلامی در داخل و خارج از کشور است، بنابراین عموم برنامه‌ها نیز با محور ایجاد همبستگی هرچه بیشتر میان مسلمین طراحی و اجرا می شود.

مدیر کل مراسمات و انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: روال کار مجمع طی این سالها مبتنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مناسبتی بوده است، البته در این عرصه آیت‌الله «شهریاری» دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز تاکید فراوانی نسبت به این مهم و به ویژه بهره برداری از ظرفیت دهه کرامت داشتند.

وی افزود: در این راستا علاوه بر فعالیت‌های معمول در دهه کرامت، برنامه‌هایی برای ۱۴ استان که به لحاظ بافت جغرافیایی و همچنین تراکم جمعیتی و قومیتی تنوع دارند فعالیت‌های مختلفی به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تعریف شده است، از جمله این موارد می توان به فعالیت هایی اشاره داشت که ویژه استان هایی است که میزبان برادران و خواهران اهل‌سنت هستند. از سوی دیگر دستورالعمل‌هایی به مراکز استانی و به ویژه دفاتر اهل سنت و نمایندگی های مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ها ابلاغ کرده‌ایم که طی آن بر بزرگداشت دهه کرامت تاکید ویژه ای شده است تا در سایه این ایام مبارک برادری و اخوت را بیش از پیش گسترش داده و از سوی دیگر گامی در راستای تحقق شعار «خدمت کریمانه و همدلی به رسم اهل بیت» برداریم، ضمن اینکه مجمع به طور ویژه در استان کردستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و رضوی که بافت متنوع قومیتی دارند نیز برنامه هایی طراحی کرده است.

ملکی با بیان اینکه امسال اجرای برنامه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه‌ای داشته و عموما در بستر فضای مجازی برگزار می‌شوند، تصریح کرد: در این راستا با تأسی از بیانات مقام معظم رهبری نسبت به استفاده بهینه از فضای مجازی، محور فعالیت‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قالب مجازی تعریف شده و سلسله نشست‌هایی با محوریت بحث وحدت برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه در ایام ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع) قرار گرفته‌ایم، بخش قابل توجهی از مباحث نیز حول جایگاه و نقش سیره رضوی بر مساله وحدت اسلامی می‌چرخد، سیره ثامن الحجج در طول حیات‌شان و ارتباط حسنه ای که با بزرگان فِرَق و همچنین ادیان مختلف داشتند خود گواهی بر توجه ویژه آن حضرت بر مساله وحدت است.

مدیر کل مراسمات و انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود اظهار کرد: برنامه‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی متمرکز بر یک هدف یعنی رسیدن به یک نقطه مشترک در تمدن نوین اسلامی است، ما از گذرگاه سیره رضوی می‌خواهیم به این هدف برسیم، در نتیجه در سطح داخلی و بین المللی فعالیت های متنوعی را به ویژه در فضای مجازی تعریف کرده ایم.

وی ادامه داد: آذین بندی شهرها، چراغانی، برگزاری ایستگاه‌های صلواتی، نصب پرچم، از جمله دیگر برنامه هایی است که به ویژه در شهرهایی که میزبان برادران اهل سنت هستند برگزار می شود، ضمن اینکه همه این فعالیت ها زیر نظر و با مدیریت برادران اهل سنت در آن شهرها برگزار می شود؛ نکته مهم ایجاد آن وحدت و پیوستگی میان قومیت ها و مذاهب مختلف است.

ملکی ادامه داد: همچنین از جمله برنامه‌هایی که امسال در دستور کار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بزرگداشت دهه کرامت قرار گرفته است تقدیر از «پیشگامان تقدیر» است،  این برنامه در سطح استان‌های مختلف کشور برگزار می شود و طی آن در هر استان هر شخصی که فعالیت‌هایش در منطقه وحدت‌آفرین بوده است تقدیر می شود؛ ضمن اینکه این برنامه در دو عرصه خواهران و برادران شیعی و خواهران و برداران اهل سنت برگزار می شود.

مدیر کل مراسمات و انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: برنامه دیگر ما تجلیل از شهدای اهل سنت است، به ویژه شهدای ترور، شهدای جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم، که ذیل این برنامه در استان‌هایی که وضعیت سفید داشته باشند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری این برنامه را برگزار می کنیم.

نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ستاد بزرگداشت دهه کرامت در مورد برنامه‌های بین المللی مجمع در این ایام گفت: در سطح کشورهایی که مجمع در آنها نمایندگی دارد فعالیت های متعددی طراحی شده است، در این راستا مشترکا با رایزنان فرهنگی نیز برنامه هایی را اجرا می‌کنیم، همچنین حتما در این ایام در مساجدی که در کشورهای دیگر به نام حضرت ثامن الحجج نامگذاری شده اند برنامه داریم.

وی ادامه داد: همچنین در راستای گرامیداشت نقش برجسته شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و با توجه به اینکه در روزشمار دهه کرامت یکی از روزها با محوریت آن شهید بزرگوار است، در نتیجه از این ظرفیت استفاده کردیم تا نام حاج قاسم را به عنوان عامل وحدت و نماد همبستگی میان مسلمانان معرفی کنیم. حاج قاسم سلیمانی نماد وحدت آفرین بین المللی بود و برای بقای بشریت زحمت کشید، در واقع نه تنها برای مسلمانان که برای تمام ادیان الهی تلاش کرد، در این راستا و با محور موضوعاتی که اشاره شد در سطح بین المللی با مشارکت نمایندگی های خارج از کشور مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برنامه‌هایی را اجرا می‌کنیم.

منبع: مهر

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن