اخبار برگزیدهحقوق و قضاییکانال نشست خبری

انتشار کارنامه نهایی داوطلبان آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه در پایان تیر

آیپت چنل: رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: کارنامه نهایی داوطلبان آزمون وکالت این مرکز تا پایان تیر ماه منتشر می‌شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی رادیویی خبری ایران٬ علی بهادری جهرمی روز یکشنبه ۸ تیر ماه ۹۹ ٬ در نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و دهه کرامت با اشاره به دو ویژگی مهم آزمون وکالت مرکز وکلا در سال ٩٨ افزود: برای نخستین بار آزمون وکالت به صورت دو مرحله ای و همچنین به صورت ملی برگزار شد.

وی درباره فرایند برگزاری آزمون سال ٩٨ اظهار داشت: کسانی که حداقل نمره را کسب کردند برای حضور در مرحله دوم دعوت شدند و در فرایند مصاحبه طی دو ماه کاری، ١٠ هزار و ٢١٠ داوطلب توسط ۴۵۵ استاد دانشگاه، قاضی دادگستری و وکلای باتجربه مصاحبه شدند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از تعداد کل داوطلبان مصاحبه شده فقط ٣٠٠ نفر بنا به تشخیص تیم کارشناسان مصاحبه کننده مردود شدند.

وی اضافه کرد: در هفت منطقه کشور مصاحبه برگزار شد و در هر منطقه، ٣٠ تیم مصاحبه کننده فرایند مصاحبه داوطلبان را انجام دادند و همه فرایند مصاحبه هم به صورت کاملا الکترونیک برگزار شد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: برخی مصاحبه ها به دلیل اعلام نظر مصاحبه کنندگان مبنی بر عدم آمادگی داوطلب مجدد برگزار شد، همچنین قبل از مصاحبه حضوری، آزمون روانشناسی از داوطلبان گرفته شد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه سوم مهرماه آزمون وکالت ٩٩ برگزار می شود، افزود: مجری آزمون ٩٩ وکالت مرکز، سازمان سنجش آموزش کشور است و ثبت نام مرداد ماه خواهد بود که اطلاعیه آن متعاقبا اعلام می شود.
وی ادامه داد: در آزمون ٩٨، ٣٠٠ داوطلب با عنوان سرباز کارآموز پذیرش می گیرند اما در آزمون سال ٩٩ به دلیل عدم اخذ مجوزهای لازم این امکان وجود ندارد.
بهادری جهرمی گفت: ثبت نام داوطلبان واجد شرایط در آزمون مجاز است اما داوطلبان آقا که تا ٣١ شهریور ١۴٠٠ یا پایان خدمت یا معافیت دائم ارائه کنند، می توانند پذیرفته شوند.

ثبت نام ۶٠ هزار داوطلب آزمون کارشناسان رسمی
بهادری جهرمی درباره برگزاری آزمون کارشناسان رسمی گفت: ۶٠ هزار داوطلب در ۶٠ رشته رسمی کارشناسی ثبت نام کردند و مجری برگزار کننده این آزمون نیز سازمان سنجش آموزش کشور است.
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه درباره آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده اظهارداشت: در این آزمون چهار هزار داوطلب ثبت نام کرده اند.

انتخابات شورای عالی وکالت و کارشناسی ٣٠ تیر برگزار می شود
بهادری جهرمی افزود: از میان ۶٢ هیات مدیره در استان ها، سال گذشته انتخابات ٢٨ هیات مدیره برگزار شد.
وی ادامه داد: قرار است انتخابات شورای عالی وکالت و شورای عالی کارشناسی برگزار شود که ١٣۵ نامزد در این انتخابات ثبت نام کردند و این انتخابات ٣٠ تیرماه به صورت کاملا الکترونیک برگزار می شود.
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اعتراض های پذیرفته نشدگان  آزمون وکالت مرکز در سال ٩٨، گفت: تعداد اعتراض ها زیاد نبود.
وی ادامه داد: اشتباه مرکز این بود که دو ساعت بعد از آزمون کلید آزمون را منتشر کردیم و سه روز بعد هم پاسخنامه تشریحی آزمون را منتشر کردیم.
بهادری جهرمی اضافه کرد: علی رغم اینکه مجری برگزار کننده آزمون (دانشگاه پیام نور) به اعتراض ها رسیدگی کرد، باز هم سامانه اعتراض برای ثبت نام راه اندازی شد و به صورت تصادفی ١٠٠ معترض را دعوت کردیم و به صورت حضوری اعتراض ها رسیدگی شد که یک مورد هم خطا نبود، بنابراین بعد از آن اعلام کردیم هرکس اعتراضی دارد می تواند با پرداخت هزینه اعتراض خود را پیگیری کند.
وی افزود: رسیدگی به اعتراض در آزمون ٩٨ به صورت مجازی رایگان و به صورت حضوری ۵٠ هزار تومان است، همچنین برای داوطلبانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند هم رایگان است.
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در پرونده های فساد از جمله پرونده طبری ردپایی از کارشناسان رسمی متخلف مطرح می شود، چرا آماری از تعداد کارشناسان متخلف اعلام نمی شود؛ گفت: این فرد که نامش برده شد، کارشناس رسمی بود و مباحثی مطرح شد که چرا ایشان پروانه کارشناسی داشته که باید گفت هر فرد ممکن است زمانی مرتکب تخلف شود.
وی افزود: از سال ٩۵ پروانه کارشناسی این فرد تمدید نشده بود و پس از اینکه کیفرخواست برای وی صادر شد پروانه آنها تعلیق شد.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: مهمترین خلا در این خصوص امور اجرایی است و متأسفانه دستگاه های اجرایی و قضایی هر دو، همکاری لازم را با مرکز وکلا و کارشناسان رسمی ندارند.
وی تصریح کرد: اگر به مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه اعلام کنند آن گاه می توان انتظار داشت که مرکز نظارت کند.
رئیس وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: گاهی حتی فراموش می شود که درباره کارشناسان متخلف به مرکز اطلاع رسانی کنند.
بهادری جهرمی از وزیر اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی در خواست کرد برای استفاده از کارشناسان و انتخاب آنها از معبر مرکز انجام شود.
رئیس وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه درباره اصلاح آیین نامه وکالت گفت: سال گذشته وکلای دادگستری با رئیس قوه قضائیه دیدار داشتند و همانجا رئیس قوه قضائیه دستور اصلاح آیین نامه را دادند.
وی افزود: اصلاح آیین نامه تعرفه وکالت، یک نوآوری عظیم در قوه قضاییه بود و تحولی در دوره وکالت بود.
بهادری جهرمی یادآور شد: معاونت حقوقی قوه قضائیه از وکلا خواست تا پیشنهادات خود را درباره آیین نامه وکالت اعلام کنند اما امتناع کردند.
وی اظهارداشت: آیین نامه کانون وکلا فرتوت است و متناسب با شرایط روز نیست؛ حتی به آنها حتی اجازه برگزاری آزمون آنلاین را هم نمی‌داد به همین دلیل انتخابات هیات مدیره کانون که قرار بود اسفندماه برگزار شود، به تازگی برگزار شد.

منبع: ایرنا

انتشار خبر: کوروش جم

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن