حوزه هنری

سرهنگی: اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است/ حدادعادل: حوزه هنری از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است

جلسه تکریم و معارفه رئیس حوزه هنری برگزار شد/۱

آیپت چنل: رئیس سابق و فعلی حوزه هنری، امروز ۸ تیرماه در میان نویسندگان، مدیران و صاحبان فرهنگ و اندیشه تکریم و معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امروز آیین تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری با حضور آیت‌الله رشاد، حجت‌الاسلام خاموشی(رئیس سابق سازمان تبلیغات‌اسلامی)، غلامعلی حدادعادل (رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی)، سیدعباس صالحی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت‌الاسلام محمد قمی(رئیس سازمان تبلیغات اسلامی)، عزت‌الله ضرغامی (رئیس سابق سازمان صداوسیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) و اصحاب فرهنگ و هنر و نویسندگان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

پیش از آغاز رسمی مراسم، مهمانان شرکت‌کننده در برنامه با حضور در مزار شهدای محوطه حوزه هنری با شهدای انقلاب و دفاع‌ مقدس تجدید میثاق کردند. در میان مدیران و صاحبان اندیشه و اصحاب فرهنگ و هنر، چهره‌های پرآوازه‌ای دیده شدند. داریوش ارجمند،‌ کوروش زارعی، محمدرضا سنگری و بسیاری از چهره‌های دیگر در محل تالار اندیشه حوزه هنری تهران حاضر شدند.

در ابتدای این برنامه بعد از قرائت آیاتی از قرآن مجید و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از عملکرد مدیریت پیشین «حوزه هنری» سازمان تبلیغات اسلامی برای مخاطبان اجرا شد، بعد از این بخش بود که رسالت بوذری مجری برنامه روی صحنه آمد به قرائت شعری با حال و هوای دهه کرامت پرداخت.

اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است

مرتضی سرهنگی از نویسندگان شاخص ادبیات دفاع مقدس در ادامه برنامه گفت: امروز از بزرگ‌ترهای مجلس اجازه می‌گیرم و چند جمله‌ای را به شما می‌گویم. به آقای مؤمنی از دوستان قدیمی خودم بعد از ۱۰ سال خسته نباشید می‌گویم. به جناب آقای دادمان که از فردا در میز و صندلی اتاق آقای مؤمنی می‌نشیند هم خوش‌آمد می‌گویم.

وی ادامه داد: من فقط به این چند نکته بسنده می‌کنم که اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است. ما اجازه نداریم از این ثروت کم کنیم و به کشورمان ضرر بزنیم، برای همین هر کس برای ادبیات و انقلاب و جنگ کار می‌کنند ما برادرش هستیم.

جهت‌دهی آینده فرهنگی کشور در «حوزه هنری»

محمد‌علی رجبی دوانی هنرمند نگارگر و از مدرسان برجسته حوزه نقاشی هم در ادامه با اشاره به نقش حوزه هنری در جریان فعالیت‌های فرهنگی و هنری انقلاب توضیح داد: می‌دانید که حوزه اندیشه و هنر اسلامی نام اول مجموعه حوزه هنری بود. اما بعد گروهی از هنرمندان تجسمی دور هم جمع شدند و از آقای سلحشور و دوستانشان دعوت کردند در اینجا مشغول به کار شود. ما از همان ابتدا برای نام‌گذاری این مجموعه «حوزه اندیشه و هنر و اسلامی» را انتخاب کردیم که اول معتقد به انقلاب اسلامی باشد و بعد آثاری متناسب با انقلاب تولید کند. اینجا باید مرکزی باشد که برای آینده هنر کشور جهت‌دهی بدهد.

وی افزود: در سال‌های اول که این مرکز راه افتاد بسیار مؤمنانه کار کردند و همه بدون توقع مالی کارهای زیادی انجام می‌دادند. در این زمان رابطه ما با حضرت امام (ره) رابطه تنگاتنگی بود. حتی برای موسیقی هم با ایشان صحبت می‌کردیم که ایشان می‌فرمودند شما چون به خاطر خدا قیام می‌کنید پس هنر برای شما وسیله نیست. بنابراین در این راه با رهنمودهای ایشان کار را ادامه می‌دادیم. این در حالی است که بعدها مقام معظم رهبری هم با رهنمودهای روشنگرانه خود همراه هنرمندان حوزه هنری بودند.

این مدرس گفت: جای تأسف داشت که این فضا بعدها تبدیل به یک مجتمع اداری شد. موضوعی که باعث شد بسیاری از نیروهای اولیه و هنرمند از آن بی‌بهره باشد. ما باید یک بار دیگر برگردیم به آنچه که هنر می‌خواهد. هنری که باید در جهت انقلاب و نیک‌نفسی باشد. هنری که اداری باشد، قطعاً از بالا به پایین برای آن دستور می‌رسد و این اصلاً شایسته نیست.

وی افزود: همه اینها را گفتم که اظهار امیدواری کنم که این مرکز بدل به همان حوزه هنری که انتظار داریم شود. قطعاً محسن مؤمنی‌شریف هم مؤمن و هم شریف است و من در جلسات متعدد از نزدیک در جریان فعالیت‌های ارزشمندش بوده‌ام. به هر حال امیدوارم محمدمهدی دادمان هم تلاش کند حوزه هنری به اصالت «حوزه هنر و اندیشه اسلامی» بازگردد و ما توفیق داشته باشیم که در دوره جدید شاهد تحول عظیمی در عرصه هنر انقلاب باشیم.

بعد از صحبت‌های رجبی دوانی کلیپی از فعالیت‌های حوزه هنری در دوره ۱۰ ساله مدیریت محسن مؤمنی‌شریف پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

حوزه هنری از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین معرفی رئیس جدید حوزه هنری تأکید کرد: حوزه هنری از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است. دوستان جوان ما به یاد ندارند که در دی‌ماه ۱۳۵۷ که احتمال پیروزی انقلاب قوت گرفته بود هرکسی به فکر بود که بعد از پیروزی چه کار باید کرد؟ در آن هفته‌ها ما می‌شنیدیم یک فکری برای تدبیر امور هنری بعد از پیروزی جوانه زده است. می‌شنیدیم که مقام معظم رهبری و چند نفر دیگر شادروان خانم دکتر طاهره صفارزاده، مرحوم امیرحسین فردی و برخی از دوستانش چند نفری اندیشه حوزه هنری را مطرح کردند. مقارن با پیروزی انقلاب، حوزه رسمیت و کار خودش را آغاز کرد. در این چهل و یک سال انبوه فعالیت و دستاورد، رویش‌های زیاد و ریزش‌های اندکی هم داشته است.

وی ادامه داد: هر حکومتی دینی باشد یا نباشد، ‌هر جای دنیا برای تأمین و ایجاد آثار هنری اداره جامعه برحسب هنر باید تدبیر و تمشیت داشته باشد. اما بیاییم سراغ جامعه خودمان و جایی مثل حوزه هنری. شکی نیست ‌تولیدات هنری و کارهای هنری در جمهوری اسلامی باید منطبق بر ضوابط شرعی باشد. این اعتقاد مشترک همه ماست. مطلب دیگر این است که اگر ما تولید هنری نکنیم جامعه به سوی تولیدات هنری دیگران خواهد رفت. این هم در ذهن یکایک شما مصادیق شما تداعی می‌شود. مطلب بعدی این است که ما به دلایل تاریخی بعد از مشروطه به این سو، از دورانی حدود ۲۰۰ سال پیش،‌ جامعه‌مان با تجدد و مدرنیته روبه‌رو شد و هنر ما را ضعیف خواستند و ضعیف شد. دست و پایمان را گم کردیم و این ضعف همچنان ما را آزار می‌دهد. ما از ناحیه هنر در جمهوری اسلامی و در انقلاب اسلامی آسیب‌پذیریم و آسیب زیاد دیده‌ایم و می‌بینیم.

حدادعادل گفت: شما ببینید موسیقی‌های زیرزمینی که خیلی هم زیر زمین نیست و سریال‌هایی که بیرون از مجاری مجاز پخش و دیده می‌شود، این‌ها کارهای خودش را می‌کند. همه این‌ها هشدار و علامت برای ماست. ما همان‌طور که رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهش تولید اعلام کرد باید در عرصه هنر یک جهش تولید داشته باشیم. یعنی جهش تولید را منحصر نکنیم به تولید اقتصادی. نکته بعد این است که همه ما،‌ مدیران و روحانیون،‌ مدیران هنری و همه باید قبول کنیم که همه افراد جامعه مثل ما فکر نمی‌کنند. برخی از ما خیلی بهتر فکر می‌کنند و خیلی‌ها طور دیگری فکر می‌کنند. اما ما باید برای همه آثار هنری تولید کنیم. کسی که مسئول امر هنری می‌شود برای یک جامعه خوراک هنری تولید کند. برای هرکسی موافق مزاجش؛ همه تولیدات باید سالم باشد.

حوزه‌های علمیه به کمک حوزه هنری بیایند

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: نکته دیگر این که حوزه‌های علمیه باید به کمک حوزه هنری بیاید تا ابهامات و بلاتکلیفی‌ها در برخی از بحش‌های حوزه هنری کم شود. فکری که قبل از انقلاب بوده باید جهش کند بنابر همان مبانی فقهی و متناسب با دوران حکومتی رشد کند و پاسخگوی مسائل اجتماعی و سیاسی باشد. بنده همیشه فقه اسلامی را در دوران بعد از انقلاب در مقایسه با قبل از انقلاب به یک گلدانی تشبیه می‌کنم که در سایه بوده وقتی آمده در آفتاب، همان گیاه رشد چند برابر کرده است. همان گیاه قابلیت دارد در پرتو هدایت عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی ابعاد تازه‌ای پیدا کند و اینکه حوزه هنری عهده‌دار نمونه‌های فاخر هنری باشد و الگوسازی کند برای سراسر کشور. و اینکه با پاک کردن صورت مسئله، مسئله حل نمی‌شود. همه کسانی که انتقاد می‌کنند به وضع موسیقی، به وضع تئاتر،‌ به وضع سینما و همه انواع آثار دیگر هنری باید بدانند که راه حل مسئله، حل مسئله است نه پاک کردن صورت مسئله. خیلی از برخوردها از جنس پاک کردن صورت مسئله است. حوزه هنری برای این تأسیس شده که مسئله را پاک نکند که مسئله را حل کند.

اگر برای فرهنگ و هنرمان کاری نکنیم انقلاب اسلامی ضربه می‌خورد

آخرین سخن این است که اگر در همه انواع هنری شامل ادبیات، هنرهای تجسمی، سینما و… ما چاره اندیشی و همت نکنیم انقلاب اسلامی از این ناحیه ضربه خواهد خورد. پس ای دوستداران انقلاب اسلامی و شهید داده‌ها به فکر باشید هنر برای حفظ انقلاب و برای این کشور و جامعه و فرد فرد انسان‌ها امری بنیادی و حیاتی و ضروری است و به هیچ وجه فرعی و حاشیه‌ای نیست.

حوزه هنری حوزه ای برخاسته از انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس اوقاف و امور خیریه و رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی نیز عنوان کرد: حوزه هنری حوزه‌ای برخاسته از انقلاب اسلامی و عمرش وابسته به نام انقلاب اسلامی است. نگاه رهبران این مرز و بوم ولی فقیه حکیم این زمان ما هم یک نگاه چشمه تولید هنری ارزشی است. بر همین اساس بنده در زمانی که وظیفه داشتم در اینجا انجام وظیفه کنم سالیان متمادی در شورای سیاست‌گذاری کارکردهای حوزه را پیگیری می‌کردیم، حوزه سینمایی اعم از فضای کالبدی یا تولیداتی که در میزهای تولید اینجا جاری و ساری بود، گروه‌های بزرگ هنرمندی که مرتبط بودند در سالیان اخیر در حوزه‌های مستند کارکردهای قابل دفاعی در حوزه هنری شکل گرفت. حکایت رخ اینها جشنواره‌های مستندی است که برگزار شد که دیدیم دارای رتبه خوبی در حوزه مستندسازی هنرمندان حوزه هنری در این جشنواره شد.

در حوزه ادبیات داستانی سابقه و دیرینیه‌ای که در حوزه شکل گرفته است از ادبای این حوزه دفاع می‌کنم صعود پیدا کردند، گرچه راه طی نشده زیاد داریم. زمانی به برادر گران‌سنگم سرهنگی می‌گفتم چند کتاب تولید کردیم و چقدر پشت جبهه باید کار می‌کردیم و چقدر خانواده‌ها درگیر بودند و باید نقل آن احوال را بشنویم. کار طی شده قابل دفاع خیلی هست.

در حوزه هنرهای تجسمی، حوزه هنری دارای تابلوی کاملا نقاشی شده از دفاع مقدس است و هنرمندان مختلف چه آنهایی که رفتند و چه آنهایی که هستند و نسل‌هایی که ظهور و بروز پیدا می‌کنند از قدرت و قوام خوبی برخوردارند. در حوزه پژوهش و تئاتر و سایر کارهایی که دارای ریشه است از قدرت خوبی برخوردار است. روزی که حجت الاسلام قمی آمدند به ما مأموریت دادند در هیئت امنا طبق وظیفه قانونی حرکت کنید من نگاه این عزیز را تخصصی می‌دانم. جلسات متعددی داشتم خودشان را برسانند حضرت آقا موافقت بفرمایند این مدیریت دست به دست شود عزیزمان مؤمنی تحویل آقای دادمان بدهند و نسل جدید کار کنند.

چند توصیه دارم؛ جناب دادمان حوزه هنری برای انقلاب اسلامی و تعالی انقلاب اسلامی است. نقشه راه را مقام معظم رهبری تعیین می کنند و ایشان هنرمند و هنرشناسند. اعتراف کنیم اگر زمانی پرفروغ شدیم توصیه ایشان بود و اگر تقریظ‌های ایشان بر کتاب‌ها نبود این اتفاقات نمی‌افتاد. برای کلمه انقلاب اسلامی باید کار کرد، برای دفاع مقدس باید کار کرد. برای مدافعین حرم، که میوه‌ای از دفاع مقدس است باید کار کرد، این را به عنوان نقشه راه می‌گویم،‌ دفاع مقدس و سبک زندگی ایرانی اسلامی،‌ امروز می‌گویم حوزه مدافعین حرم برای حوزه ضرورت رسیدگی دارد، باید توجه جدی به رسانه کرد. به معنای جدید رسانه به فناوری‌های جدید توجه کنیم. زمانی تولیدی بود به نمایشگاهی ارائه می‌دادیم امروز می‌توانید از به‌کارگیری رسانه و فناوری، عدد یک را به بی نهایت- برای حوزه مدیا و رسانه تلاش فاخر بفرمایید. «کاشت»، «داشت» و «برداشت» سه تعبیری بود که مقام معظم رهبری در دیدار حضوری فرمودند، شما باید به پرورش هنرمند و بهره‌گیری از آثار او استفاده کنید.

امیدوارم از آقای مؤمنی نویسنده خوب آثاری در آینده ببینید در حوزه ادبیات داستانی، و به زودی رونمایی کتابی را شاهد باشید و در آینده جبهه انقلاب اسلامی از قلم ایشان بهره ببرید و مجموعه دیگر جوانان به حوزه هنری بیایند و آقای دادمان را حمایت کنند. ان شاءالله همت جمعی نقشه پیشِ رو را روشن‌تر جلوه دهد.

گفتنی است، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در حکمی محمدمهدی دادمان را به ریاست «حوزه هنری» منصوب کرد و دوران ۱۰ ساله مدیریت محسن مؤمنی‌شریف در حوزه هنری به پایان رسید.

این خبر در حال تکمیل است…

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن