سازمان زیبا سازی شهر تهرانهنرهای تجسمیهنری

بیانیه هیأت داوران پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران

دبیرخانه پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران منتشر کرد:

آیپت چنل: در این بیانیه آمده است:

هنر دیوارنگاری ایران که در سال های اخیر هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت مسیر رشد و توسعه را پیموده است برای ادامه کار نیازبه مراقبت، آسیب شناسی و برنامه ریزی دارد و می بایست چشم انداز پیش روی خود را همگام با هنر معاصر جهانی بازیابی نماید. با بررسی این فعالیت هنری در دست کم دو دهه گذشته در کشور متوجه می شویم که دیوارنگاری رشد چشمگیری داشته و این به سبب اقبال شهرداری ها به این رشته و افزایش سفارشات دیوارنگاری در تهران و به تبع آن با سرعتی آهسته تر درسایر شهرهای کشور بوده است.
در این رابطه آن چه قابل تأمل است موضوع کیفیت آثار اجرا شده از حیث ایده پردازی، طراحی و اجراست و البته باید توجه داشت که موارد یادشده در موفقیت یک اثر دیوارنگاری موثر هستند اما کافی نیستند و باید نقش مدیریت هنری در بحث هنر شهری که در اختیار شهرداری هاست جدی گرفته شود.
تعیین مضامین، انتخاب طرح های مناسب و جانمایی درست اگر در موفقیت یک اثر شهری تاثیر بیشتری از طراحی و اجرای آن نداشته باشند، هم طراز با آن ایفای نقش می کنند.
همچنین لازم است سیاستگزار برای بهبود کیفیت بصری شهر به هنر دیوارنگاری معاصر در دنیا هم توجه داشته باشد تا بتواند از توانمندی طیف هنرمندان فعال در این زمینه به شکل شایسته ای بهره مند شود.
در این راستا برگزاری و تداوم رویدادهای تخصصی از جمله دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران یکی از بسترهای مناسبی است که با برنامه ریزی صحیح و ترسیم چشم انداز مناسب می تواند سبب رشد و توسعه نقاشی دیواری ایران باشد و این همان چیزی است که سیاست گزاران دوسالانه پنجم مدنظر داشته اند و در بخش اهداف و رویکردهای دوسالانه یادآوری نموده و امیدوارند با استمرار این رویداد و تدوین رویکردها و ضوابط درست شاهد درخشش هنر نقاشی دیواری در ایران باشند.
بر همین اساس، برگزارکنندگان دوسالانه پنجم دیوارنگاری شهر تهران، در زمان تعیین شده نسبت به برگزاری این دوسالانه اقدام نموده و طبق برنامه، نمایشگاه آثار راه یافته به دوسالانه را در باغ موزه قصر برگزار نمود.
هیأت داوران دوسالانه پنجم، آثار راه یافته به نمایشگاه را طی جلساتی به صورت حضوری بررسی نموده و با درنظر گرفتن رویکرد دوسالانه، ارزیابی کیفیت هنری آثار پیشنهادی، و ویژگی های آثار به لحاظ اجرایی و ارتباط محیطی، در نهایت ۱۴ اثر را به منظور طی مراحل بعدی مندرج در متن فراخوان دوسالانه پنجم انتخاب و به سازمان زیباسازی شهر تهران معرفی نموده است.لازم به ذکر است در معرفی این آثار هیچگونه تقدم و تأخری وجود ندارد و طبق سیاست اجرایی این دوره، آثار برگزیده صرفا پس از اجرای شهری از میان ۱۴ اثر معرفی شده ارزیابی و معرفی خواهند شد.
در پایان هیأت داوران ضمن سپاسگزاری از همراهی تمامی هنرمندان شرکت کننده این رویداد امیدوار است شاهد حضور و مشارکت بیشتر هنرمندان عزیز در رخدادهای مربوطه در تهران و سایر شهرهای کشور باشد و همچنین لازم می داند مراتب سپاسگزاری خود را از مجموعه مدیریت و همکاران محترم سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام نموده و از معاونت محترم فرهنگی و هنرهای شهری، مدیران و کارشناسان مدیریت نقاشی دیورای این سازمان نیز قدردانی نماید.
با آرزوی پیشرفت و آبادانی برای ایران عزیز
هیأت داوران پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران

انتشار: كوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن