تعاون٬ رفاه و خدمات اجتماعیراه٬ مسکن و شهرسازیسازمان بهزيستي كشور

جزییات ارایه تسهیلات ودیعه مسکن و کمک بلاعوض برای اجاره مسکن به جامعه هدف سازمان بهزیستی

رییس سازمان بهزیستی کشور تشریح کرد:

آیپت چنل: معاون وزیر ورییس سازمان بهزیستی کشور، از ارایه تسهیلات ودیعه مسکن و همچنین کمک بلاعوض برای اجاره مسکن به جامعه هدف سازمان بهزیستی با حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) خبر داد.

به  گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، دکتر وحید قبادی دانا با  اعلام این  خبر و با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ هزار خانوار از مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی مسکن ندارند و از مسکن اجاره ای استفاده می کنند گفت:  اگر قرار باشد که این تسهیلات به همه حامعه هدف سازمان اختصاص پیدا کند، بیش از ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

وی افزود:این درحالیست که بودجه سازمان بهزیستی تنها برای ساخت مسکن جامعه هدف بوده  و تاکنون بودجه ای برای ودیعه مسکن و یا اجاره مسکن از محل اعتبارات دولتی در اختیار سازمان بهزیستی قرار نگرفته است.

اختصاص مبلغ ۷۵ میلیارد تومان برای ودیعه  مسکن و  ۳۰ میلیارد تومان برای اجاره مسکن مددجویان

قبادی دانا با  اشاره به  اینکه در شرایط سخت اقتصادی کنونی و با شیوع کرونا، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض رهن و اجاره مسکن و همچنین تسهیلات قرض الحسنه مسکن به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان اختصاص داده است خاطر نشان کرد: این ۵۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق امداد ولایت قرار می گیرد که با حمایت کمیته امداد حضرت امام نیز مبلغ ۲۵ میلیارد تومان دیگر هم از سوی صندوق امداد ولایت تأمین اعتبار خواهدشد. بنابراین مبلغ ۷۵ میلیارد تومان برای تسهیلات قرض الحسنه ودیعه  مسکن و مبلغ ۳۰ میلیارد تومان هم برای کمک بلاعوض اجاره مسکن  جامعه هدف سازمان بهزیستی اختصاص داده شد.

رییس سازمان بهزیستی کشور  درادامه وبا توجه به محدودیت های  اشاره شده، گروه های هدفی که  برای کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه دارای اولویت خواهند بود را،   زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت،  زنان سرپرست خانوار که بعدخانوار آنها حداقل ۳ نفرباشد، معلولین سرپرست خانوار با شدت معلولیت شدید و خیلی شدید با بعد  خانوار حداقل ۳ نفر، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول  که سرپرست خانوار دارای معلولیت  باشد و اولویت دیگر فرزندان سازمان بهزیستی که دارای زندگی مستقل شدند و از مراکز شبانه‌روزی ترخیص شده و حداکثر ۱۰ سال از زمان شروع زندگی  مستقل آنها گذشته باش ذکرکرد.

 وی  افزود: اما کسانی از جامعه هدف  مشمول دریافت کمک هزینه مسکن خواهند بود که فاقد مسکن بوده و مستاجر باشند از طرفی تحت پوشش حمایت های مستمر و غیرمستمر سازمان بهزیستی باشند. همچنین سابقه‌ای از استفاده از تسهیلات و امکانات دولتی تأمین مسکن رانداشته باشند و دارای قرارداد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشد.

وی در ادامه بیان داشت : از این عزیزان کسانی که در دهک  یک تا سه درآمدی هستند مشمول دریافت کمک‌های بلاعوض خواهند شد و کسانی که دهک یک  تا هفته درآمدی هستند مشمول دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه خواهند بود.

قبادی دانا با بیان اینکه این  میزان کمک بلاعوض به  مدد جویان بهزیستی همسو و هماهنگ با مددجویان کمیته امداد پرداخت خواهد شد تصریح کرد:  میزان کمک بلاعوض هزینه  اجاره مسکن برای کسانی که در شهرهای مرکز استان هستند مبلغ ۶ میلیون تومان و کسانی که در سایر شهرهستند مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود. کسانی که در روستاها و حاشیه شهرها هستند نیزمبلغ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض هزینه اجاره مسکن دریافت خواهند کرد. به این صورت که برای شهرهای مراکز استان تقریبا مبلغ کمک هزینه برابر ۵۰۰ هزار تومان برای یک سال و برای روستاها وحاشیه  شهرها ماهانه ۲۰۰ هزار تومان برای یک سال درنظر گرفته شده است.

وی  ادامه داد: سقف تسهیلات قرض‌الحسنه در استان‌های مختلف با توجه به شرایط استان و همچنین اینکه منزل آنها در مرکز استان است یا در سایر شهرستانها، متفاوت خواهدبود.

سقف تسهیلات قرض الحسنه در شهرستانها را مبلغ ۲۰ میلیون تومان است

رییس سازمان بهزیستی کشور  سقف تسهیلات  در شهرستانها را مبلغ ۲۰ میلیون تومان ذکر کرد ویاداور شد:  این مبلغ در مرکز استان ها هم بین ۲۰ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان بر اساس استان متغیر خواهد بود.

وی زمان بازپرداخت این تسهیلات را با  موافقت و همکاری صندوق امداد ولایت کمیته امداد حضرت امام بین ۵ تا ۷ سال دانست و گفت:  کسانی که مشمول دریافت این تسهیلات هستند می توانند به ادارات بهزیستی شهرستان ها در سراسر کشور مراجعه کنندو با توجه به  سقف اعتبار در نظر گرفته شده در سامانه مورد نظر برای شهرستان و استان ثبت کنند. پس از ثبت در این سامانه  کسانی که شرایط احراز آنها توسط اداره بهزیستی شهرستان واداره بهزیستی استان و ستاد کشور مورد تایید قرار بگیرد جهت دریافت تسهیلات به  صندوق امداد ولایت معرفی خواهند شد و کسانی  که مشمول کمک بلاعوض اجاره مسکن می شوند به صورت الکترونیکی مبلغ مورد نظر بر  کارت بانک ملی آنها شارژ خواهد شد.

قبادی دانا  اظهار امیدواری کرد که فعالیت‌های مذکور در ارتباط با پروسه اداری که قرار است انجام می شود تا پایان مردادماه به نتیجه برسد تا این تسهیلات در اختیار عزیزان قراربگیرد.

انتشار خبر: زهرا سادات فاطمي

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن