تئاترهنرییادداشت

صادق هدایت در «یازده جریحهٔ روح»

ياداشت:// فرزاد امينى 

آیپت چنل: يادداشتى بر «يازده جريحهٔ روح»/صادق هدايت وجدان معذب ايران معاصر است.

به نقل از روابط عمومى نمايش «یازده جریحهٔ روح»، فرزاد امينى كه پيش از اين نمايش هاى «هیپولیت»، «ترس و لرز»، «عشق سالهای وبا» و «آه شهلا این گاوی که جلوم داره راه میره اسمش داوده» را کارگردانی کرده است، به تازگی جدید ترین اثر خود، «یازده جریحهٔ روح» را در تئاتر مستقل به روی صحنه برده است.

فرزاد امينى درباره ى اين اثر نمايشى كه براساس مجموعه «سه قطره خون» نوشته ی صادق هدایت ساخته شده است، چنین نوشت:
‎”سالها پيش بود، مرداد ١٣٩٢، در جریان شبهای اجرایم از «من از سگ بودنم چیزهای جدیدی فهمیده بودم» که بر اساس قصهٔ سگ ولگرد صادق هدایت نوشته بودم، عميقاً به داستان كوتاه “مردى كه نفسش را كشت” فكر ميكردم كه ميبايست آن را به اجراى تئاتر درآورم. آنموقع اما هنوز به تمامىِ داستانهاى “سه قطره خون” براى تئاتر فكر نميكردم. چندين سال گذشت تا كارهاى ديگرى به سرانجام رسد: “آه شهلا اين گاوى كه جلوم داره راه ميره اسمش داوده” ، “عشق سالهاى وبا”، “هيپوليت” و “ترس و لرز”. براى اجراى هيپوليت به دعوت فستيوال تئاتر زوگرافو در یونان، آتن بودم و سپس سفرى كوتاه به پاريس داشتم و آنجا به قبرستان پرلاشز رفتم، جايى كه صادق هدايت و غلامحسين ساعدى براى ابد آرميده اند. بر مزار هدايت ساعتى نشستم و به ايران فكر ميكردم. [هدايت وجدان معذبِ ايران معاصر است. يا به قول هگل: “آگاهى نگونبخت”.] آنجا بود كه به هدايت گفتم من با سه كار تو كار دارم؛ اولين آن مجموعهٔ “سه قطره خون” است، هر يازده داستان كوتاهش. دومين و سومين آن هم بماند تا بعد. همانجا بود، بر سر همان مزار، كه تصميم گرفتم تمام يازده داستان”سه قطره خون” را به نمايش دراورم. مجموعه داستان «سه قطره خون» برجسته ترین اثر مدرنِ ادبیات در زمانهٔ مدرن ایران است، در زمینهٔ داستان کوتاه. فکر کردن به صادق هدایت و تداوم اندیشهٔ کریتیکال و پرابلماتیک مدرنِ هدایت را يك رسالتى در زندگيم دانسته ام. و این امر برایم مسئله ای روشنفکرانه و جامعه شناسانه یا روانشناسانه نبوده، بلکه هدایت امر پرابلماتیک و آشکارگی جراحت روح تاریخ فرهنگی ماست. او به جامعه شناسی های مارکسیستی-سوسیالیستی یا جامعه شناسی پاتریالکال پست مدرنیستی یا روانشناسی گرایی یا مواجهات روشنفکری تقلیل نمیابد. علی ایحال، از پاریس بازگشتم. پایم که به تهران رسيد، يعنى شهريور ١٣٩٦ نوشتنش را آغاز كردم و آبان هم تمريناتش را. سه سال است روز و شبم را تسخير كرده. در اين گذار سه سالهٔ سخت، اما « نمایش هيپوليت در تئاتر مستقل تهران-مرداد۹۷» و سپس در «فستيوال تئاتر برگامو در ايتاليا-مرداد۹۸» به اجرا درامد و نیز « نمایش ترس و لرز در تئاتر شهرزاد-بهمن ۹۷» تا پرستارى و مراقبت از “يازده جريحه روح” در اين فواصلِ توقف و از سر گيرى تمرينها مانند فشارِ تمناىِ انگشتهاى زيبا و لطيفِ كودك بر تن مادر باشد كه:«مادر رهايم نكن!». این کاروان خسته، در این راه صعب و جافرسا، در تئاتر مستقل تهران آرام گرفت و حالا با توجه مشفقانهٔ «تئاتر مستقل تهران» و مدیریت فرهیخته اش؛جناب آقای مصطفی کوشکی؛هنرمند و کارگردان پیشرو، با افتخار زيباترين لحظهء زندگيم را از پس بيش از بيست سال كار تئاتر، با بازيگران توانا و خوبم، به همراه ايشان كه چه سختكوش و مصمم بودند، كه جانبخش يازده جريحهء روح اند، براى هميشه به يادبود، ثبت خواهيم كرد. ”

‎مهدی بازدار، نازنین زهرا برومند، محمد پسندیده کار، سروش حائری، آزیتا رحیمی، فرزانه فرجی، نیلوفر فولادی، مونا کریمی، کیانا کریم پور، مهربان کشاورزی، رضا میرجلیلی بازیگران این نمایش هستند.

‎سایر عوامل این نمایش عبارتند از طراح لباس: غزاله فراهانی کیا، طراح صحنه: امیر خسروی، طراح نور: حسن محمدی، طراح پوستر و بروشور: ماندانا روز خوش، عکاس: شیرین جهان زاده، طراح تیزر: بهرام رامه، مشاور رسانه ای و مدیر تبلیغات: مریم شریعتی، تبلیغات مجازی: گروه هنری پژواک.

‎این اثر نمايشی هر شب تا پایان تیرماه ساعت ٢١ در تئاتر مستقل به روی صحنه می رود.

‎ علاقه مندان جهت خرید اینترنتی بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کرده و یا با شماره ٠٩٣٥٥٦٢٩٨٢٢ تماس بگيرند.

انتشار: كوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن