شعر و داستانکانون پرورش فکری٬ کودکان و نوجوانان

بازی رومیزی «گنجیشکک» در کانون تولید می‌شود

بر اساس قصه فولکلور فارس؛

آیپت چنل: بازی کارتی «گنجیشکک اشی‌مشی» با اقتباس از ادبیات فولکلور استان فارس، طراحی و آماده تولید در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، ۱۰ بازی رومیزی و کارتی برگرفته از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی و ادبیات معاصر از مجموعه «میز بازی ایرانی» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان طراحی شده است.

بازی کارتی «گنجشیکک اشی‌مشی» یکی از بازی‌های این مجموعه است که با اقتباس از ادبیات فولکور استان فارس و بر اساس داستانی با همین نام از سوی علی شیرکرمی طراحی شده است.

شیرکرمی در مورد این بازی کارتی توضیح داد: این سرگرمی از نوع بازی‌های دورهمی هست و بازیکنان در این بازی باید بتوانند رنگ‌های مختلفی که گنجشکک‌ها روی مهره‌ها دارند را زودتر از بقیه پیدا کنند و به‌عنوان امتیاز جلوی خود قرار دهند. در این سرگرمی قوه تمیز رنگ و نوشته در کودکان تقویت می‌شود. همچنین این سرگرمی باعث بهبود سرعت عمل بازیکنان نیز می‌شود.

او در مورد داستان‌هایی که بازی‌ بر اساس آن طراحی می‌شود؛ گفت: هر چه‌قدر داستان، فضاسازی بهتر و گویاتری داشته باشد و شخصیت‌های درون آن به خوبی تعریف شده باشد، دسترسی بیشتری برای طراحی و پرداخت بازی به طراح می‌دهد.

این طراح بازی، یکی از دلایل اصلی نپرداختن به ظرفیت‌های ادبی در طراحی سرگرمی‌ها را ضعف در ترویج ادبیات غنی کشور و عدم تهیه و تولید محتوای مناسب برای جامعه کودکان امروز دانست و گفت: زمانی که این داستان‌ها و روایت‌ها حتی در کتاب‌های ادبیات مدارس و یا کتاب‌های موجود در بازار به خوبی ارائه نمی‌شود، به‌طور طبیعی اقدام به طراحی سرگرمی با الهام از ادبیات فارسی نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود.

طراح بازی کارتی «اشی‌مشی» با بیان این‌که کیفیت، عامل تعیین کننده‌ای در بازار سرگرمی و محصولات فرهنگی است، افزود: حفظ کیفیت محصول در کنار یک ایده خوب می‌تواند عامل مهمی در موفقیت یک سرگرمی ایرانی باشد.

به گفته شیرکرمی، صنعت بازی و اسباب‌بازی در سال‌های گذشته در کشور ما رشد خوبی کرده و امروز شاهد تولید سرگرمی‌هایی هستیم که از نظر کیفیت و سلیقه‌ی مخاطب در سطح جهانی طراحی و تولید شده‌اند. اما این صنعت هنوز جوان است و به‌طور طبیعی نوسانات اقتصادی، برخی از تولید‌کنندگان را که تازه وارد این بازار شده‌اند را با چالش روبرو کرده است.

او با اشاره به این‌که آینده این صنعت روشن و امیدوار کننده است، اضافه کرد: با اقدام‌هایی که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با برگزاری جشنواره‌های اسباب‌بازی و رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی داشته است؛ سطح ذهنی طراحان و تولیدکنندگان را بسیار ارتقا داده و در پنج سال آینده بازی‌های رومیزی و دیگر سرگرمی‌های ایرانی در بازارهای جهانی نیز خواهند درخشید.

یادآوری می‌شود بازی کارتی «گنجشکک اشی‌مشی» برای کودکان بالای هفت سال طراحی شده است.

خبرنگار: مهران احمدي

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن