دین و اندیشهعلمی و فناوریهنری

بزرگترین پروژه تاریخی ـ مذهبی ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای رونمایی می‌شود

همزمان با اربعین حسینی؛

آیپت چنل: مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی از زمان انتشار رسمی بازی رایانه‌ای سفیر عشق به عنوان بزرگترین پروژه تاریخی ـ مذهبی ایران خبر داد و گفت: زمان رونمایی از این بازی اربعین سال جاری خواهد بود و امیدوارم بتوانیم با بالاترین سطح کیفی این پروژه را به سر منزل مقصود برسانیم و سهم کوچکی در بیان عظمت واقعه عاشورا داشته باشیم.

مهدی جعفری، مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اهمیت و جایگاه بازی‌های رایانه‌ای در انتقال مفاهیم اسلامی، گفت: بازی‌های رایانه‌ای امروزه یکی از مؤثرترین ابزار‌ها برای انتقال مفاهیم محسوب می‌شوند و تردیدی نیست اگر توجهی به تأثیر روزافزون این هنر و صنعت در عرصه اسلامی و ارزشی وجود نداشته باشد، چشم انتظار حوادث تلخ و اثرات و لطمات جبران‌ناپذیر فرهنگ‌های غیر بومی بر گستره عظیم مخاطبان این حوزه باید باشیم که در سطح جامعه رسوخ پیدا کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه «سفیر عشق» بزرگترین پروژه تاریخی ـ مذهبی ایران است که نخستین اثر مبتنی بر فرهنگ‌اسلامی و روایت تاریخی صدر اسلام محسوب می‌شود، اظهار کرد: این بازی تلاش دارد علاوه بر ایجاد لحظات جذاب و درگیر کننده برای مخاطب، رسالت خود را به منزله یک رسانه به ثمر برساند و روایت صحیح و تعاملی را در اختیار مخاطب قرار دهد. از سوی دیگر کیفیت شاخص این اثر می‌تواند علاوه بر تضمین موفقیت داخلی در حوزه‌های مادی و معنوی، مسیر را برای ورود به بازار‌های بین‌المللی و تأثیرگذاری صد چندان به عنوان ابزار نخست صدور فرهنگ باز کرده و بازگشت معقول معنوی و مادی را تحقق بخشد.
مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی با اشاره به مراحل پایانی و زمان انتشار بزرگترین بازی رایانه‌ای تاریخ اسلام، بیان کرد: این بازی رایانه‌ای با بیش از ۱۵ ساعت گیم پلی با موضوع وقایع شهر کوفه در زمان ورود حضرت مسلم تا شهادت سفیر امام حسین(ع) است که برای به ثمر نشستن این پروژه مذهبی – تاریخی یک گروه حرفه‌ای از اساتید این حوزه وارد عمل شده‌اند. تیم تولیدی که تا کنون تجربه تولید چندین عنوان سیاسی ـ تاریخی را در کارنامه خود دارد و با علم به این موضوع برای تولید محتوای این پروژه یکی از حرفه‌ای‌ترین گروه‌های تولید محتوا را به همکاری دعوت کرده و تأییدیه روایت مذهبی اثر را از بالاترین مراجع شیعی دریافت کرده است.
جعفری با ذکر اینکه تیزر رسمی این بازی برای اولین بار منتشر شده است، افزود: سفیر عشق نخستین پروژه بزرگ اسلام شیعی در حوزه بازی‌های ویدئویی است که در کشور عزیزمان و در طول پنج سال به همت بیش از ۲۵ جوان متخصص در حال تولید است. داستان این بازی با محوریت شخصیت مسلم بن عقیل روایت شده است.
بزرگترین پروژه تاریخی، مذهبی ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای به مراحل پایانی رسید
مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی ادامه داد: قصد داریم تا با ارائه بازی با کیفیت و استاندارد، بخشی از واقعه کربلا را برای مخاطبان جهانی در قالب سرگرمی روایت کنیم. البته روایت اصلی بازی «سفیر عشق؛ روز واقعه» در قالب ۱۴ لوکیشن با حجم بسیار سنگینی از مدل‎سازی دقیق تاریخی با رعایت ریزترین جزئیات براساس مستندات و البته با کیفیت خیره‌کننده انجین قدرتمند UE ۴ بیان می‌شود.
جعفری تصریح کرد: سفیر عشق، روایتی مستند و تاریخی از حضور مسلم بن عقیل(ع) در شهر کوفه است که به عنوان سفیر امام‌حسین(ع) در برهه‌ای از تاریخ در خلال داستان زندگی مهران به تصویر کشیده می‌شود. مهران جوانمردی ایرانی است که در رکاب حسن بن علی(ع) جنگیده و پس از صلح ایشان، سرخورده از بیداد امویان به زادگاهش «ری» برمی‌گردد. پس از گذر زمان با افزایش فشار بر شیعیان حضرت علی(ع) عازم کوفه که شهری شهره به آرامش شیعیان است کوچ می‌کند. این بازی روایتگر روز‌هایی از زندگی مهران است که با حضور مسلم بن عقیل در کوفه رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.
بزرگترین پروژه تاریخی، مذهبی ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای به مراحل پایانی رسید
وی با اشاره به تکنولوژی‌ این بازی، گفت: روایت داستان بازی «سفیر عشق؛ روز واقعه» در قالب تعامل با بیش از ۲۰ کاراکتر شناخته شده تاریخی و بالغ بر ۴۰ کاراکتر مهاجم شکل می‌گیرد که هر یک علاوه بر پیش‌برد داستان بازی نقش و شخصیت منحصر به فردی را ایفا می‌کنند. دیالوگ‌های این کاراکتر‌ها به صورت انتخابی و هدفمند هستند و گیمر می‌تواند با دقت در دیالوگ‌های برقرار شده بین کاراکتر اصلی و کاراکتر‌های دیگر در تعامل مسیر داستان را طی کنند و گره‌گشایی نهایی را انجام دهند.
مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی افزود: علاوه بر روند روایی بازی، در گیم‌پلی آن نیز اکشن‌های هدفمند و مأموریت‌های مشخصی در نظر گرفته شده است که بازیکن را در موقعیت‌های منحصربه‌فردی قرار می‌دهد تا علاوه بر لذت بردن از یک بازی رایانه‌ای با اتفاقات آن برهه حساس به شکلی تعاملی آشنا شوند. همچنین بیش از ۳۰ کاراکتر بی‌تأثیر در روند حرکتی کاراکتر بازی برای القای حس محیطی در نظر گرفته شده است؛ کاراکتر‌ها در لوکیشن‌هایی نظیر شهر کوفه، زندان، دارالعماره و … حضور دارند.
جعفری با اشاره به محوریت این بازی، گفت: بازی سفیر عشق نخستین عنوان از یک سه‌گانه با محوریت حادثه عاشوراست و نگاه ویژه‌ای به بازار‌های جهانی دارد تا مخاطبان بین‌المللی نیز با مفهوم گذشته سرخ مسلمانان آشنا شوند؛ بدین ترتیب نیاز بود ابتدا از داستان حضور حضرت مسلم بن عقیل در کوفه به‌عنوان مطلع تلخ حادثه عاشورا آغاز کنیم و سپس با بسترسازی صحیح به حوادث عاشورا و قیام‌هایی که به خون‌خواهی امام حسین(ع) انجام شدند، بپردازیم.

وی درخصوص قسمت‌های دیگر این بازی نیز ادامه داد: این اثر در واقع به سبک عنوان‌های بزرگ بین‌المللی ابتدا به هویت‌سازی و آغاز روایت پیش از حادثه کربلا در پروژه اول(سفیر عشق) می‌پردازد. سپس در اثر دوم(منتقم کرار) به بررسی حوادث پس از کربلا خواهیم پرداخت. در نهایت در سومین نسخه(سردار ایرانی) به روایت زندگی مهران و همراهی‌اش با سپاه امام‌حسین(ع) پرداخت می‌شود. در این بازی مخاطب در قالب چندین گذشته‌نمایی و آینده‌نمایی با حادثه عاشورا ملاقات خواهد داشت، اما تمرکز اصلی روایت داستان بر حضرت مسلم و چگونگی دعوت و خیانت کوفیان بنا شده و همچنین شناساندن کاراکتر‌های مهم تاریخی نظیر مختار و ابن‌زیاد به عنوان دو بازیگر جدی حوادث پس از کربلا نیز اهمیت داشته است.

بزرگترین پروژه تاریخی، مذهبی ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای به مراحل پایانی رسید
مسئول مرکز تولید نشر دیجیتال انقلاب اسلامی، با بیان اینکه برای این بازی بیش از ۴۵ دقیقه روایت سینمایی در نظر گرفته شده است که تمام این ویژگی‌ها تا کنون به این حجم و کیفیت در بازی‌های ایرانی وجود نداشته است، گفت: زمان رونمایی از این بازی اربعین سال جاری خواهد بود و امیدوارم بتوانیم با بالاترین سطح کیفی این پروژه را به سر منزل مقصود برسانیم و سهم کوچکی در بیان عظمت واقعه عاشورا داشته باشیم.
انتشار: كوروش جم
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن