اقتصادی

گزارش دستاوردهای مهم سازمان خصوصی سازی در دولتهای یازدهم و دوازدهم

آیپت چنل: سازمان خصوصی سازی طی گزارشی مهمترین دستاوردهای خود در دوره فعالیت دولتهای یازدهم و دوازدهم(۱۳۹۲/۰۵/۱۶ لغایت ۱۳۹۹/۰۵/۱۲) را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، در این گزارش آمده است: بعد از پایان جنگ تحمیلی و با تدوین و اجرای اولین برنامه پنج ساله توسعه کشور، خصوصي‌سازی نیز عملاً از سال ۱۳۷۰ به صورت جدی مطرح شد و ابلاغ سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری و تصویب قانون مربوطه، موجب گردید تا خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی ایران شکلی نوین و گسترده به خود گرفته و با اجرای یک رویکرد جدید، اهداف اقتصادی – اجتماعی را دنبال نماید.
اقدامات صورت پذیرفته پیرامون خصوصی سازی در هفت سال اخیر و در دولتهای یازدهم و دوازدهم از ابعاد مختلف بيانگر تلاش مضاعف صورت گرفته در این دولتها جهت تحقق اهداف مترتب بر سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و قانون مربوط است. در ادامه به دستاوردهای مهم سازمان خصوصي سازي در این دوره اشاره می گردد:

دستاورد اول: ساماندهی طرح توزيع سهام عدالت
بی گمان طرح توزیع سهام عدالت با حدود ۵۰ میلیون نفر مخاطب به عنوان یکی از بزرگترین طرح های دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و از دیدگاه هر فرد ایرانی که دارای دغدغه تحقق عدالت اجتماعی و گذر از یک اقتصاد دولتی به اقتصاد بازار و کاهش حجم دولت است، مورد استقبال قرار گرفته است. ساماندهی طرح مذکور و فراهم کردن بستر لازم جهت بهره مندی مشمولین این طرح که اکثراً جزو پایین ترین اقشار درآمدی جامعه هستند؛ از منافع حاصل از آن و همچنین امکان اداره و خرید و فروش مستقیم این سهام، به عنوان مبنای آزادسازی سهام عدالت از اهم سیاستها و برنامه های سازمان خصوصی سازی طی فعالیت دولتهای یازدهم و دوازدهم بوده است،بطوریکه اگر کارهای کارشناسی و حساسیت و پیگیریهای مستمر دست اندرکاران این امر در سازمان خصوصی سازی در طول این مدت نبود، این طرح بزرگ و ملی که با هدف گسترش مالکیت عمومی به منظور تأمین عدالت اجتماعی تعریف شده بود؛ و حدود ۵۰ میلیون نفر از اقشار مختلف جامعه که بخش اعظم آنها را دهکهای پایین درآمدی جامعه تشکیل می دهد را شامل شده است؛ هیچگاه به سرانجام نمی¬رسید.
در راستای ساماندهی طرح موصوف، موضوعات مهمی از جمله: “تعیین تعداد و گروه های نهایی مشمولین سهام عدالت”، “تعیین پرتفوی قطعی و نهایی شرکتهای سرمایه پذیر سهام عدالت”، “تعیین تکلیف سود سهام عدالت”، “تعیین تکلیف متوفیان سهام عدالت” و همچنین “آزادسازی سهام عدالت” مورد اتخاذ تصمیم قرار گرفت، و تعیین تکلیف گردید. خلاصه نتایج اقدامات صورت گرفته در این خصوص طی دوره فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم به شرح بندهای زیر قابل ذکر است:

۱-۱-نهایی کردن تعداد مشمولين طرح توزيع سهام عدالت
بر مبنای گزارشات کارشناسی سازمان خصوصی سازی؛ و با توجه به مصوبه جلسه مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۵  شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، ۴۹،۱۵۲،۷۴۱ نفر به عنوان مشمولين نهایی طرح توزيع سهام عدالت به تفکیک اقشار دریافت کننده سهام تعیین شدند.

۲-۱- پرتفوي طرح توزيع سهام عدالت
بر پایه گزارشات کارشناسی سازمان خصوصی سازی؛ و  به موجب مصوبه شماره ۱۸۸۷۱۰ مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی سهام قطعی تخصیص یافته به طرح توزیع سهام عدالت در ۴۹ شرکت سرمایه پذیر به ارزش ۲۶۶،۳۶۳ميليارد ریال، به مشمولین طرح تعلق گرفت. لازم به ذکر است ارزش این پرتفوی در حال حاضر ۱۰،۵۸۵ هزار میلیارد ریال یعنی تقریباً  ۴۰ برابر ارزش اولیه سهام تخصیص یافته رسیده است. باتوجه به این امر ارزش سهام در اختیار یک خانوار ۵ نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی، در حال حاضر حدود ۲،۰۰۰ میلیون ریال می باشد.

۳-۱- توزیع سود میان مشمولین سهام عدالت
باتوجه به محول شدن مسئولیت اخذ و توزیع سود میان مشمولین سهام عدالت به سازمان خصوصی سازی تا زمان آزادسازی سهام عدالت (بابت سال مال ۱۳۹۵ و پس از آن)؛ این فرآیند به بهترین شکل ممکن و بدون بروز کوچکترین خطایی انجام پذیرفت. ویژگی مهم این کار که آن را از تمام کارهای بزرگ دیگر انجام شده در کشور متمایز نمود؛ این است که اولاً: سود تخصیصی از محل یک ثروت با درآمد دائمی و نه از محل درآمد بیت المال میان اقشار آسیب پذیر توزیع شد؛ بنابراین آثار مبتلا به افزایش نقدینگی را به دنبال نداشت. ثانیاً: سود تخصیصی به حساب تک تک افراد مشمول و نه به حساب سرپرست خانوار واریز می گردید. ثالثاً: بخش اعظم این سود به حساب افراد نیازمند واریز می شد و نه به حساب تک تک افراد جامعه رابعاً: با وجود دامنه بسیار گسترده افراد درگیر در این طرح، هیچگونه اشتباهی در فرآیند توزیع سود مشاهده نگردید.

۴-۱- طراحی و استقرار سامانه سهام عدالت با استفاده از توان کارشناسی داخلی و ارائه صورتحساب به حدود ۵۰ میلیون نفر مشمول طرح و اخذ شماره شبای بانکی مشمولین به صورت کاملاً الکترونیکی و با کمترین هزینه
در راستای ساماندهی طرح توزیع سهام عدالت، سامانه الکترونیکی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir، طراحی و بستر لازم برای تکمیل طرح با کمک این سامانه فراهم شد. سامانه ۱۰۰ درصد بومی سهام عدالت، با پایداری و امنیت در برابر حملات فراوان سایبری و با ثبت رکورد ۳۲۰ هزار مراجعه در ثانیه بدون اختلال و کندی، یکی از موفق ترین و پر افتخارترین سامانه های الکترونیکی ملی کشور می باشد؛ که صرفاً با تکیه بر توان متخصصین و کارشناسان داخلی سازمان خصوصی سازی، طراحی و راه اندازی گردیده است. این طرح بزرگ و ملی در سال ۱۳۹۶ و با شروع به کار دولت دوازدهم و با ارائه صورتحساب به حدود ۵۰ میلیون نفر مشمول طرح که تا آن مقطع کوچکترین تصوری درخصوص میزان، ماهیت، نوع و ارزش سهام تخصیصی به آنان وجود نداشت، به ثمر نشست. متعاقباً و به منظور فراهم کردن بستر توزیع سود سهام عدالت میان مشمولین، نسبت به اخذ و ارائه تأئیدیه شماره شبای بانکی به حدود ۴۲ میلیون مشمول طرح از طریق این سامانه اقدام شد. در سال ۱۳۹۹ نیز با شروع فرآیند آزادسازی سهام عدالت، اقدامات گسترده ای از جمله «تعیین مشمولینی که مایل به دریافت مستقیم سهام خود هستند» و همچنین «میزان دقیق سهام متعلق به هر مشمول از هر شرکت واگذارشده»، با کمک این سامانه انجام پذیرفت.

۵-۱- آزادسازی سهام عدالت
آزادسازی سهام عدالت پس از ابلاغیه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ مقام معظم رهبری، در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارائی قرار گرفت. با توجه به این ابلاغیه، آزادسازی سهام عدالت به دو روش «انتقال مستقیم سهام به مشمولین» و «آزادسازی به شیوه غیر مستقیم»، و به ترتیب زیر پیگیری گردید:

الف) انتقال مستقیم سهام به مشمولین
. حدود ۱۹ میلیون نفر از مشمولین (کل مشمولین حدود ۴۹ میلیون نفر می باشند) نسبت به انتخاب روش مستقیم به منظور مدیریت و اداره سهام رأسا توسط خوشان اقدام نمودند.
. در حال حاضر فروش حداکثر ۳۰% ارزش پرتفوی متعلق به مشمولین فوق، از طریق بانک‌ها و یا شرکت‌های کار‌گزاری به وکالت از فرد مشمول، امکان پذیر است و کل سهام این دسته از مشمولین به تدریج طی یک سال قابل معامله خواهد بود و پس از آن بدون محدودیت امکان معامله وجود خواهد داشت.

ب) آزادسازی به شیوه غیر مستقیم
. پرتفوی سهام حدود ۳۰ میلیون نفر از مشمولین به صورت غیرمستقیم و فعلا از طریق شرکتهای سرمایه گذاری استانی و کانون متشکل از شرکتهای سرمایه گذاری استانی، اداره خواهد شد.
. این دسته از مشمولین پس از پذیرش شرکتهای سرمایه گذاری استانی در بازار بورس اوراق بهادار، سهامدار این شرکتها خواهند بود و از زمان اعلام آزاد شدن خرید و فروش، می توانند نسبت به معامله سهم خود در بورس اقدام نمایند.
. معامله سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی صرفا از طریق بورس و به تدریج طی مدت یک سال امکان پذیر خواهد گردید و پس از آن بدون محدویت انجام خواهد شد.

دستاورد دوم:  افزایش سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری های صورت گرفته
از جمله مهم ترين ايرادات بر عملكرد خصوصي سازي در سال هاي گذشته، نوع ماهيت خريداران و سهم پايين بخش خصوصي واقعي بوده است، به نحوي كه سهم بخش خصوصي واقعي از كل واگذاري ها در خوش بينانه ترين حالت طي ۱۲ سال و نيم قبل از استقرار دولت يازدهم به حداكثر ۱۸ درصد مي رسيده است. اين موضوع در ابتداي استقرار دولت يازدهم در سال۱۳۹۲ مورد آسيب شناسي جدي قرار گفت و اقدامات اصلاحي در نيمه دوم سال ۱۳۹۲ توسط دولت يازدهم جهت رفع اين آسيب صورت پذيرفت. مطابق آمار موجود، طي فعاليت دولتهای يازدهم و دوازدهم سهم بخش خصوصي واقعي در حال افزايش بوده و اين سهم به نحو چشمگيري بهبود يافته است. بر اين اساس سهم بخش خصوصي واقعي از واگذاریها طی سال۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶/۰۵/۱۵(دولت یازدهم)، ۶۷٫۵درصد و در دوره ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ لغایت۱۳۹۹/۰۵/۱۲ (دولت دوازدهم) ۷۰ درصد حجم كل واگذاري های آن دوره ها بوده است كه نشانگر دستيابي به هدف كيفي واگذاري ها در دولت های يازدهم و دوازدهم است.

دستاورد سوم: تمرکز بر انجام واگذاری از طریق بازار سرمایه و توجه به اهلیت خریداران در واگذاریها
الف) واگذاری سهام بنگاههای مشمول واگذاری از طریق بازار سرمایه و همچنین صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس
در راستای اجرای مصوبات  شورای عالی هماهنگی اقتصادی مبنی بر واگذاری سهام و دارایی های تحت مالکیت دولت در چارچوب روش های جاری یا در قالب صندوق های معامله پذیر در بورس (ETF)” تمامی سیاستها و اقدامات سازمان خصوصی سازی طی یک سال اخیر بر همین امر متمرکز گردید؛ و نهایتاً در چارچوب جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مبنی بر مجوز تشکیل صندوقهای (ETF) و واگذاری سهام شرکتهای دولتی و متعلق به دولت از این طریق عرضه و واگذاری سهام باقیمانده متعلق به دولت در شرکتهای بزرگ در قالب سه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)،در بورس در دستور کار قرار گرفت؛ که با همکاری دستگاههای اجرایی ذیربط از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار در اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۹، پذیره نویسی و عرضه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم (متشکل از سهام بانکهای ملت، تجارت و صادرات و بیمه های البرز و اتکایی امین) به ارزشی معادل۵۶ هزار میلیارد ریال به حدود ۳ و نیم میلیون نفر از متقاضیان انجام گردید. همچنین اقدامات لازم به منظور پذیرش و عرضه دو صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (پالایشی؛ خودرو و صنایع فلزی) نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد. ضمناً در طول یکسال اخیر؛ و در راستای سیاست بازنگری روشهای واگذاری، کلیه واگذاریهای انجام یافته توسط سازمان خصوصی سازی از طریق بازار سرمایه انجام پذیرفته است و هیچ واگذاری از طریق سایر روشها از جمله مزایده و مذاکره انجام نشده است.

ب‌)    بازنگری در چگونگی احراز ¬صلاحیت و اهلیت خریداران
تا قبل از سال ۱۳۹۸ و در چارچوب قوانین و مقررات موجود تا آن مقطع، صرفاً دستورالعمل روش انتخاب مشتريان استراتژيك و متقاضي خريد سهام كنترلي و مديريتي مصوب سال ۱۳۹۳ هیأت واگذاری  به عنوان مستند قانونی احراز صلاحیت و اهلیت خریداران ملاک عمل می بود، لیکن بدلیل برخی چالشهای پیش آمده در واگذاری برخی شرکتها طی سالهای اخیر و همچنین الزام قانونی (قوانین بودجه سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ کل کشور) برای احراز صلاحیت حرفه‌ای و اهلیت متقاضی، دستورالعمل یاد شده طی سال ۱۳۹۸ مورد بازنگری قرار گرفت و اصلاحیه آن در دی ماه ۱۳۹۸ برای احراز صلاحیت عمومی (نداشتن بدهی معوق بانکی، عدم سوءپیشینه کیفری موثر و…) و صلاحیت تخصصی (صلاحیت فنی و مدیریتی و تمکین مالی) متقاضیان خرید سهام شرکت¬های مشمول واگذاری به صورت کنترلی و مدیریتی، به تصویب هیأت واگذاری رسید، و از آن مقطع تاکنون این دستورالعمل در تمامی واگذاریهای مربوطه رعایت شده است.

دستاورد چهارم- تحقق ۴۳ درصد از واگذاریها طی دوره ۷ ساله فعالیت دولتهای یازدهم و دوازدهم
سازمان خصوصي‌سازي از ابتداي سال ۱۳۸۰ لغايت ۱۳۹۹/۰۵/۱۲، ارزشي معادل ۱،۷۵۱،۵۸۰ میلیارد ریال از سهام و دارايي هاي متعلق به دولت و شركت هاي دولتي را به بخش غیر دولتی واگذار نموده است. آمار مقايسه‌اي ارزش كل واگذاري‌ها در دولت های يازدهم و دوازدهم (۱۳۹۲/۰۵/۱۶  لغايت۱۳۹۹/۰۵/۱۲) نسبت به دوره ۱۳۸۰ لغايت ۱۳۹۲/۰۵/۱۲ (دولتهاي پيشين)، به شرح زیر، نشان مي دهد، طي دوره فعالیت های دولت های يازدهم و دوازدهم ارزشي معادل ۷۵۲،۳۵۴ ميليارد ريال از سهام و دارايي هاي متعلق به دولت و شركت¬هاي دولتي واگذار شده است كه اين ميزان واگذاري معادل ۴۳ درصد ارزش كل واگذاريهاي انجام يافته مي باشد.

دستاورد پنجم- تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تکالیف اهداف درآمدی حاصل از واگذاریها
در دوره فعاليت دولت های يازدهم و دوازدهم، با تلاش هاي صورت گرفته توسط سازمان خصوصي سازي مبلغ ۹۱۴،۹۶۲ ميليارد ريال معادل ۱۰۱ درصد هدف وصول درآمد پيش بيني شده در قوانين بودجه سنواتي محقق گرديده است در حالي كه اين ميزان در دولت هاي پيشين، از سال ۱۳۸۰ تا پايان ۶ ماهه ۱۳۹۲ معادل ۲۳۱،۸۷۰ ميليارد ريال يعني ۷۳ درصد هدف وصولي پيش بيني شده در قوانين بودجه سنواتي بوده است.

انتشار: كوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن