اخبار برگزیدهفرهنگیکانال نشست خبریکتابمجلس

اسناد کتابخانه متأسفانه بعد از انقلاب اسلامی دست نخورده باقی مانده و حتی برگ‌ شماری نیز نشده است

حجت‌الاسلام قاسمیان در نخستين نشست خبری خود با اصحب رسانه:

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: کتابخانه مجلس بالغ بر ۶۰۰ هزار جلد کتاب دارد که ۲۷ هزار جلد نسخ خطی و ۲۷ هزار جلد نسخ سنگی سربی است. این حجم از کتابها از سال ۱۳۸۰ به بعد رف‌خوانی و انبارگردانی نشده بود.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه تلویزیونی رادیویی خبری ایران، نخستين نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، صبح امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹، با حضور جمعي از اصحاب رسانه، در تالار ایرانشناسی مرکز اسناد مجلس برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در ابتداي اين نشست خبري گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی، قدیمی ‌ترین کتابخانه کشور است.

وي ادامه داد: این کتابخانه بالغ بر ۱۱۰ سال قدمت دارد و در اینجا جا دارد از بزرگی یاد کنیم که کتابخانه مجلس همواره به نام ایشان گره خورده است؛ استاد عبدالحسین حائری که ۲۰ سال مسئول کتابخانه مجلس بودند، این ۲۰ سال در مقطع انقلاب بود و این گنجینه عظیم را حفظ و تقویت کردند. اسم کتابخانه مجلس با نام ایشان همواره گره خورده و جا دارد از زحمات ایشان قدردانی کنیم.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حضور خود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی به اینجا آمدیم متوجه شدیم که دو سند اصلی پیش روی ماست که باید بدان توجه کنیم، اولی اساسنامه خود کتابخانه است و موضوع بعدی این است که با تحول مجلس و شعارهای ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، کتابخانه مجلس و نهادهای مرتبط با آن سیاست‌های جدیدی نیاز دارد. بر همین اساس لازم است به جمع‌آوری آثار مختلف با تأکید بر اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و حفظ این اساسنامه کار کنیم و در هر جا از آن غفلت شود عملاً کتابخانه از مأموریت خود خالی شده است. مسئله مهم بعدی شعارهای مجلس است، شعار اصلی که این دوره از مجلس شورای اسلامی دارد و ما نیز باید به همان سمت برویم بر ۴ اصل مردمی‌سازی، هوشمندسازی، شفاف‌سازی و کارآمدسازی استوار است که باید اهداف و کارهایمان را با این مصادیق همگن کرده و پیش برویم.

حجت الاسلام قاسمیان، در ادامه گزارشی از فعالیتهای انجام شده در کتابخانه مجلس ارائه کرد و گفت: کتابخانه مجلس بالغ بر ۶۰۰ هزار جلد کتاب دارد که ۲۷ هزار جلد نسخ خطی و ۲۷ هزار جلد نسخ سنگی سربی است. این حجم از کتابها از سال ۱۳۸۰ به بعد رف‌خوانی و انبارگردانی نشده بود. در حقیقت این کار از همان سال همه ساله باید انجام می‌شد که انجام نشده بود. ما از فرصت کرونا نهایت استفاده را کردیم و با بسیج نیروها این مجموعه بزرگ را دوباره رف‌خوانی کردیم تا بدانیم که چه داریم؛ بر همین اساس تمام کتابهای کتابخانه رف‌خوانی شده است.

وی تأکید کرد: موضوع مهم دیگر دیجیتال‌سازی این آثار است؛ درب این کتابخانه باید به روی همه مردم کشور و دنیا باز باشد؛ چگونه همه می‌توانند از این منابع استفاده کنند؟ آیا جز دیجیتال‌سازی و بارگذاری کتابهاست؟ دیجیتال‌سازی و بارگذاری نسخ خطی و کل اسناد کتابخانه تا پایان سال انجام می‌شود؛ در نسخ خطی ۲۰ درصد مانده که باید دیجیتال‌سازی شود و در اسناد تاکنون ۵ درصد دیجیتال شده و هیچکدام هنوز بارگذاری نشده است. کار جدی ما این است که همه این کتابها و اسناد را دیجیتال کرده و بارگذاری کنیم برای این کار شعاری داریم و آن این است که تا پایان سال می‌خواهیم درب مخازن را ببندیم و دیگر باز نکنیم. دقت داشته باشید تا پیش از این هر پژوهشگری که می‌خواست دسترسی به این منابع داشته باشد باید سختی‌‌های زیادی می‌کشید اما اکنون با دیجیتال‌سازی دسترسی‌ها بسیار تسهیل می‌شود.

رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فعالیت موزه این نهاد گفت: در بخش موزه باید گفت که درب آن خیلی به روی مردم باز نیست ضمن اینکه محیط کوچک آن اقتضای ۵۰۰ شی موزه‌ای را دارد در حالی که ۲۵۰۰ شی موزه‌ای داریم؛ بنابراین ۵ برابر بیش از آنکه در معرض عموم قرار گیرد در کارتن‌ها قرار گرفته است.کاری که در این زمینه می‌خواهیم انجام دهیم این است که بازدید از موزه به صورت دیجیتال باشد؛ تصاویر سه‌بعدی تهیه خواهد شد و همه اشیای انبار شده نیز به نمایش درخواهد آمد. علاوه بر این با توجه به آنکه این موزه مروری در تاریخ معاصر و مشروطه دارد قصد داریم کاری کنیم تا وقتی کسی وارد آن می‌شود تاریخ معاصر را عکس به عکس و سند به سند با روایت انقلاب اسلامی بشنود. در آن زمان است که چنین موزه‌ای مردمی شده است. فعلا در موزه کاری انجام ندادیم اما وعده ما تا پایان سال است.

حجت الاسلام قاسمیان، با اشاره به اسناد این کتابخانه گفت: متأسفانه وقتی وارد کتابخانه شدیم در بخش اسناد دیدیم که فعالیت اصلی که حفظ و نگهداری این میراث ملی و آرشیوسازی آن است به درستی انجام نشده است. در حقیقت اسناد بعد از انقلاب اسلامی دست نخورده باقی مانده و حتی برگ‌شماری نیز نشده است. حتی باید بگویم کارتن اسناد کاملا کنار رفته بود و برگ‌شماری هم نشده بود. علاوه بر این، اسناد سازمان ملل نیز دست نخورده باقی مانده بود. در انبارگردانی که داشتیم ۶۰۰ کارتن سند از مجالس سنا و ملی پیدا کردیم حتی طومارهایی پیدا شد. اکنون  با تغییر رویکرد نسبت به اسناد قصد داریم همه را دیجیتال‌سازی کنیم و تاکنون هم همه را رف‌خوانی کردیم.علاوه بر این در حال انجام تفاهمی با مرکز اسناد کتابخانه ملی هستیم؛ باید بگویم در این سالها اسناد ۶ دوره مجلس بعد از انقلاب برخلاف قانون به مرکز اسناد کتابخانه ملی واگذار شده و ما هیچ چیزی، نه کپی و نه دیجیتال در اختیار داریم. در حال رایزنی هستیم تا نسخه‌ای از این اسناد را از کتابخانه ملی دریافت کنیم.

وی با اشاره به رویکرد پژوهشی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش کردیم رویکرد قبلی عوض شود و در امر پژوهش رویکرد متفاوتی را در پیش گیریم؛ با حضور آقایان معاف و زرشناس فعالیت‌‌های پژوهشی جدیدی را طراحی کردیم تا مجموعه‌ای ایجاد شود که محفلی برای همه اندیشمندان باشد. متأسفانه نقش اندیشه‌ورزی از این کتابخانه گرفته شده بود که امیدواریم که این نقش را دوباره برگردانیم.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، پيرامون وجود انتقاداتی بر تغییر رویه در کتابخانه مجلس اظهار داشت: کارهایی وجود داشت که باید انجام می‌شد؛ مثلا دیجیتال‌سازی اسناد باید انجام می‌شد، علاوه بر این ما با کار هیچ تعارفی نداریم. دقت داشته باشید که اسناد اینجا حتی برگ‌شماری و رف‌خوانی هم نشده است. در حوزه پژوهش هم اگر به اتاق من بیایید پژوهش‌هایی را به شما نشان می‌دهم که حتی حاضر نیستید آن را برای خمیر کردن ببرید. قراردادهایی وجود دارد که می‌توان آن را دادگاهی کرد. هر کاری در حوزه فرهنگ اگر تبدیل به بیزینس شود خراب می‌شود فلذا در این زمینه هیچ توجیهی وجود ندارد. علاوه بر این اکنون همان نیروها بدون تغییر نسبت به دوره قبل کارهایی زیادی را انجام دادند که اگر از خودشان بپرسید هم باور نمی‌کنند تا این اندازه کار کرده باشند. ترکیب نیرو هنر مدیریت جهادی است و من به همه می‌گویم که ما زیاد کار می‌کنیم. البته در نقطه مقابل کسانی که انتقاد کردند اشخاص دیگری هستند که بسیار امیدوار شدند. برای مثال نزدیک به ۲۰۰ استاد در حال نوشتن نامه‌ای هستند که تأیید کننده کار ماست. به نظرم بین مدیری که در اتاقش نشسته و به واحدهایش سر نمی‌زند با مدیری که به امور کارمندان سرکشی می‌کند و از احوالشان باخبر است، فرق زیادی وجود دارد.

گفتني است، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، ۱۳ تیر ۱۳۹۹، حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان را به عنوان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منصوب کرد.

خبرنگار: اکبر براق

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن