آموزش و پرورشاخبار برگزیدهسینماهنری

جشنواره فيلم رشد ابزار رفعت بخشيدن به آموزش است/ ادامه نمايش و نقد آثار در استان‌هاي مختلف / معرفی برگزیدگان

در اختتاميه جشنواره بين‌المللي رشد مطرح شد:

آيپت چنل: پنجاهمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد، با معرفي برگزيدگان بخش‌هاي مختلف، ملي و بين‌المللي، عصر روز سه شنبه با رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي،  ۲۸ بهمن ماه در سينما فلسطين به كار خود پايان داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پژوهش و برنامه ريزي، با حضور معاون وزير آموزش و پرورش و  پنجاهمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد با پخش فيلم كوتاه «آنلاين»  كار خود را آغاز كرد.

ادامه نمايش آثار در شهرستان‌ها

سيدسعيد بديعي دبير اين جشنواره در ابتداي اين مراسم، گفت: خرسنديم و بر خويش مي‌باليم كه طنين اين رويداد بزرگ فرهنگي، هنري و علمي بار ديگر در فضاي ميهن اسلامي ما به گوش جان‌ها رسيد. جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي علمي، آموزشي و تربيتي رشد حاصل تلاش بزرگاني است كه وظيفه خطير آموزش و پرورش را بر دوش كشيده‌اند تا با بهره‌گيري از تاثير شگرف سينما، تصوير، جلوه‌ هاي رنگ و موسيقي، علم و دانش را براي كودكان، نوجوانان عزيز اين سرزمين كهن به شيريني شهد پارسي تبديل كنند.

او افزود: جشنواره پنجاهم با شعار كيفيت دهي به فرايند آموزش با تنوع بخشي در محيط‌هاي يادگيري كار خود را از تيرماه ۱۳۹۹ با ارسال فراخوان به زبان‌هاي فارسي و انگليسي و با استفاده از ظرفيت تمامي پايگاه‌هاي اطلاع رساني مرتبط، براي فيلم سازان و هنرمندان سراسر جهان و بنگاه‌هاي توليد كننده فيلم آموزشي آغاز كرد.

دبير پنجاهمين جشنواره بين المللي فيلم رشد، تصريح كرد: حاصل تلاش همكاران من در دبيرخانه جشنواره بين‌المللي فيلم رشد، با توجه به شرايط ايجاد شده و شيوع ويروس منحوس كرونا، جذب ۳۲۵۰ فيلم در دو بخش ملي و بين‌المللي بود. در بخش ملي كه ويژه دانش آموزان و معلمان محترم فيلمساز است، ۴۱۱ اثر كه ۱۶۶فيلم آن متعلق به معلمان و ۲۴۵ اثر مربوط به دانش آموزان است، به دبيرخانه رسيد. در بخش بين‌الملل نيز ۲۸۳۹ اثر به دبيرخانه رسيد كه بالغ بر ۲۱۱۰ اثر خارجي از ۱۱۰كشور جهان و ۷۲۹ اثر از فيلم سازان داخلي را شامل مي شود.

بديعي درباره روند داوري در اين دوره، گفت: فيلم‌هاي رسيده به دبيرخانه در دو مرحله بررسي و انتخاب شدند كه حاصل آن حضور ۱۷۰ فيلم در بخش مسابقه جشنواره و در پنج گروه فيلم هاي داستاني بلند، داستاني كوتاه، مستند علمي آموزشي، مستند بلند و پويانمايي بوده است.

او افزود: به دليل شرايط پيش آمده و اولويت حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان عزيز براي دست اندركاران برگزاري جشنواره، اين دوره امكان حضور پرشور دانش آموزان و معلمان در سالن‌هاي نمايش وجود نداشت، به همين خاطر بر اساس برنامه ريزي انجام شده، تلاش كرديم كه از مسيرهاي مختلف حاصل تلاش فيلمسازان و هنرمندان محترم را در معرض بازديد عموم قرار دهيم. به همين منظور نيز با همكاري سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، مقرر شد كه فيلم هاي بخش ملي با رعايت حقوق مادي و معنوي توليدكنندگان در شبكه‌هاي سيما نظير شبكه ۴، شبكه آموزش و شبكه اميد نمايش داده شوند.

دبير پنجاهمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد، خاطر نشان كرد: فيلم‌هاي بخش بين‌الملل نيز با تماسي كه با صاحبان اثر صورت گرفت، به شكل مديريت شده و با حضور كارشناسان و داوران جشنواره در بستري امن به شكل وبيناري براي تعدادي از معلمان و دانش آموزان هنرمند به نمايش درآمد و فيلم‌ها به لحاظ محتوايي و فني هنري مورد تحليل قرار گرفتند كه اين خود يك فرصت خوب آموزشي براي علاقمندان به فيلم‌هاي علمي و آموزشي بود.

بديعي ادامه داد: بر اساس برنامه ريزي‌هاي انجام شده، انشاالله امسال همانند سال‌هاي گذشته جشنواره فيلم رشد در استان‌هاي كشور با تحليل فيلم‌هاي منتخب به صورت غير حضوري و با همكاري صدا و سيماي استان‌ها از اسفندماه برگزار خواهد شد.

در ادامه نماهنگي از سردار شهيد قاسم سليماني براي حضار پخش و ياد و خاطره اين سردار شهيد گرامي داشته شد.

جشنواره فيلم رشد ابزار رفعت بخشيدن به آموزش است

حسن ملكي معاون وزير آموزش و پرورش نيز در ادامه اين مراسم، ضمن ابراز خرسندي از فعاليت پنجاه ساله جشنواره فيلم رشد، در اين باره گفت: سپاسگزاريم كه پنجاهمين سال جشنواره فيلم رشد را به لطف خداوند توانستيم نظاره گر باشيم. پنجاه سال عمر براي يك رويداد فرهنگي، تربيتي با ارزش نظير جشنواره بين‌المللي فيلم رشد، حامل پيامي است. پنجاه سالگي در هر انساني باعث ايجاد حس احترام در ديگر افراد مي‌شود زيرا سن بالا خضوع به دنبال دارد.

او افزود: اين تنها انسان نيست كه اگر بر او سال‌ها سپري شود، مقام پيدا مي‌كند بلكه رويدادهاي فرهنگي نيز اينگونه هستند بنابراين رويدادهايي اين چنيني براي بيننده موجودي با ارزش مي‌شود. اكنون سئوال اين است كه ما در مقابل اين موجود از جنس فرهنگ و تربيت قرار داريم، چه وظيفه‌اي داريم؟

معاون وزير آموزش وپرورش تصريح كرد: ما اگر بخواهيم در برابر اين موجود ۵۰ ساله مودب باشيم بايد از فراورده‌هاي آن بهره برداري عملي كنيم. به اين معنا كه بايد اين سوال مطرح شود كه وظيفه ما در مقابل اين ميراث ۵۰ ساله چيست و ما تا امروز چه ميزان از آن بهره‌مند شده‌ايم.

ملكي، افزود: لازم است از اينكه چندان بهره برداري مناسبي از اين ميراث عظيم هنري و فرهنگي نشده و عمدتا آثار در آرشيوها بايگاني شده است، ابراز تاسف كنم. البته كه فيلم‌هايي، طي اين سالها به نمايش درآمده است اما متاسفانه ما نتوانستيم در اين راستا رابطه ساختاري برقرار كنيم بنابراين اگر به اين نقطه برسيم كه فراورده‌هاي جشنواره از حاشيه به متن بيايد، نقطه مناسب است. بنابراين بايد تلاش كنيم كه جشنواره وارد متن برنامه‌هاي ما شود.من معتقدم كه هنوز اين رويداد رخ نداده است بنابراين اميدوارم كه با كمك همكارانم بتوانيم اين گام را استوار برداريم.

او سازمان پژوهش را در مرحله تحول خواند و گفت: سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي، در مرحله تحول است و قطار اين حركت در ريل تعريف شده‌اي به حركت درآمده است. تحول يك عمق خاص دارد كه با كمك فلسفه به وجود مي‌آيد اما همين فلسفه داراي طول نيز هست كه به وسيله كشف استعدادهاي تكويني كودك و نوجوان، و با استفاده از روانشناسي و انسان شناسي شكل مي‌گيرد. اگر در اين نقطه زيركانه و هوشيارانه عمل نكنيم، طول تحول ما يك راه اميدآفرين نخواهد بود. عرض تحول نيز به وسيله كشف نظام ارتباطي هر فرد با ديگري رخ مي‌دهد بنابراين اگر اين نظام ارتباطي را كشف كنيم، به عرض تحول نيز شكل داده‌ايم.

معاون وزير آموزش و پرورش ادامه داد: تحول يك ارتفاع نيز دارد كه به وسيله هنر محقق مي‌شود. اگر تحول عميق و داراي طول و عرض باشد اما فاقد ارتفاع باشد، امكان صعود و بالا رفتن وجود ندارد بنابراين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد به معناي ابزاري است كه سعي دارد به برنامه تحولي رفعت ببخشد و ارتفاع آن را بالا ببرد كه بسيار ارزشمند است.

او بر لزوم ادامه مسير جشنواره تاكيد كرد و گفت: ما بايد يك ميثاق نانوشته ببنديم كه بسته‌هاي تربيتي و هنري ما آميخته به هنر باشد تا بتواند به تحول ما ارتفاع بدهد. زيرا كودك معصوم به عنوان امانت است كه بايد به وسيله برنامه درسي لطيف، آرامبخش و اميدوار نگهداري شود كه همه اينها وامدار برنامه هنر هستند.

در بخش پاياني اين رويداد جوايز برگزيدگان، با حضور حسن ملكي، معاون وزير آموزش و پرورش و رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آمورشي؛ سعيد پوراسماعيلي، داور جشنواره؛ عليرضا دهقان، داور جشنواره؛ دكتر اماني تهراني، رئيس شوراي عالي آموزش و پرورش، سيد امير هاشمي، دبير سابق جشنواره فيلم رشد؛ حجت الاسلام حميدمحمدي، مشاور عالي رياست سازمان پژوهش، عليرضا گلپايگاني، داور بخش پويانمايي،‌ كاويان راد، داور جشنواره  اهداء شد.

برگزيدگان بخش دانش آموزي

دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه اول بخش دانش آموزي  به فیلم داستانی  «خاطره می‌سازیم»  به کارگردانی ملیکا آقایی؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه دوم به فیلم مستند «ازدواج‌های مرده»  به کارگردانی نگین نجاری؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه سوم به فیلم پویانمایی «ترس»  به کارگردانی محمد سهیل انصاری؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه سوم به فیلم پویانمایی «انتخاب»  به کارگردانی زهرا (مبینا) حمزه اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی نيز به فیلم مستند «عبای زرین» به کارگردانی  پریا حسین‌زاده و فیلم پویانمایی «نبض» به کارگردانی مریم کریمي اهدا شد.

برگزيدگان بخش معلمان فيلمساز

در بخش ملي معلمان فيلمساز، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم مستند «مهمان» اثر کارگردانی میلاد اسماعیلیان و دانیال اسماعیلیان اهدا شد.

دیپلم افتخار و جایزه نقدی نيز به فیلم داستانی «مثقال» اثر جواد مولانیا و فیلم پویانمایی «زیست شناسان کوچک»  به کارگردانی فهیمه ذبیحی سلطانی اهداء شد.

در بخش دانشجو معلمان، نيز دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم مستند «موج اول»  به کارگردانی زهرا مسلمی‌پور؛لوح تقدیر و جایزه نقدی به فیلم مستند «پیر فرهنگ آذربایجان» به کارگردانی فرامرز مهدی‌زاده و فیلم مستند  «سه روز و یک قرن» به کارگردانی لطیف فتاحی اهدا شد.

برگزيدگان فیلم‌های بلند داستانی

تندیس زرین و جایزه نقدی در اين بخش به فیلم داستانی بلند «پیله و پروانه» به کارگردانی محمد صالحی‌نژاد  از ایران اهداء شد.

تندیس سیمین به فیلم داستانی بلند «دوچرخه»  به کارگردانی «کانجان کیشور نات» از هندوستان، و دیپلم افتخار  به فیلم پویانمایی «مأموریت آب» به کارگردانی  «اَلوارو کَسِرِس» از  ونزوئلا اهداء شد.

برندگان بخش پویانمایی بین‌الملل

در بخش پويانمايي بين‌المللي تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم «قدم یازدهم» به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا از ایران؛ تندیس سیمین و جایزه نقدی فیلم «بادهای پائیزی، بادهای بهاری و دو کبوتر » اثر  صادق جوادی از ایران اهدا شد. همچنين دیپلم افتخار مشترکاً به فیلم‌های  «جوجة آشیانه» به کارگردانی «مارات والریویچ ناریمانوف» از روسیه و «ایان، یک داستان تاثربرانگیز » به کارگردانی «اَبِل گولد فَرب » از آرژانتین اهداء شد.

برندگان فیلم‌های داستانی کوتاه

در بخش فيلم كوتاه داستاني تندیس زرین به فیلم «سرآغاز» اثر «ساندیپ کومار ورما»  از هندوستان؛ تندیس سیمین و جایزه نقدی به فیلم «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی‌خانی از  ایران و یپلم افتخار و جایزه نقدی «سفیدپوش»  اثر رضا فهیمی تعلق گرفت.

در ادامه هیات داوران بخش داستانی کوتاه دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به بازیگر نقش اصلی فیلم «سفیدپوش»،  دانش‌آموز  امیرعلی رزاقی اهدا كرد.

جوايز بخش مستند كوتاه با حضور محمود رحماني و محمد عارف داوران اين حوزه به برندگان اهداء شد.

برگزيدگان بخش مستند کوتاه 

تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم مستند کوتاه «نادره‌کار» به کارگردانی منوچهر مشيري اهداء شد. او در اين مراسم گفت: خوشحالم كه اگر جايزه‌اي مي‌گيرم از جشنواره رشد است. در زماني كه جشنواره كار خود را آغاز كرد،‌ من ۱۴ ساله بودم اما از همان زمان علاقمندي به فيلم و سينما در وجود من شكل گرفت و كنجكاو شده بودم كه اين جشنواره، چگونه رويدادي است. اين جشنواره، نخستين رويداد سينمايي ايران بود و من نوجوان ۱۴ ساله، درباره اين كنجكاو بودم كه به چه موضوعاتي مي‌پردازد. امروز صحبت‌هايي مبني بر مرور ۵۰ ساله جشنواره رشد شنيدم كه انگيزه ايجاد كرد. من به اين رويداد بسيار احترام مي‌گذارم و همواره با علاقمندي آثارم را به اين رويداد مي‌آورم.

تندیس سیمین و جایزه نقدی به فیلم مستند کوتاه «کاک ئیرج» به کارگردانی جمشید فرجوند فردا اهداء شد.

هیات داوران ضمن تقدیر از فیلم «فقط یک روز دیگر» به کارگردانی «ایوژنی یولیکوف» از روسیه،  دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترک به فیلم‌های «سارِوُ» به کارگردانی محمد عبدالهی، «خانجان» به کارگردانی بابک طاهری اهدا شد. همچنين هیات داوران بخش مستند کوتاه دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به دانش‌آموز «بهدیس سوری نسب» شخصیت‌‌ اصلی فیلم مستند «نازگل» تقديم كرد

تندیس سیمین و جایزه نقدی به فیلم مستند کوتاه «کاک ئیرج» به کارگردانی جمشید فرجوند فردا اهداء شد.

هیات داوران ضمن تقدیر از فیلم «فقط یک روز دیگر» به کارگردانی «ایوژنی یولیکوف» از روسیه،  دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترک به فیلم‌های «سارِوُ» به کارگردانی محمد عبدالهی، «خانجان» به کارگردانی بابک طاهری اهدا شد. همچنين هیات داوران بخش مستند کوتاه دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به دانش‌آموز «بهدیس سوری نسب» شخصیت‌‌ اصلی فیلم مستند «نازگل» تقديم كرد.

برندگان بخش مستند بلند

 تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم مستند بلند «یک کاج، صد گنجشک» به کارگردانی سید هاشم مرتضویان، تندیس سیمین را دريافت كرد. او در اين مراسم، جايزه خود را به مادرش تقديم كرد و گفت: مادر من يك معلم است كه سالها در اين عرصه تلاش كرده است. به همين خاطر دوست دارم كه اين جايزه را به حضور او و زحماتش تقديم كنم.

در ادامه جایزه نقدی به فیلم مستند بلند «مسافر فوکوشیما» اثر معصومه نورمحمدی از ایران اهدا شد. همچنين دیپلم افتخار به فیلم مستند بلند «ماهی کپور»  به کارگردانی  لورنتسو اسکوارچا از کشور ایتالیا اهداء شد.

هیات داوران، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش پژوهش را نيز رضا مجلسی برای فیلم مستند «طلارودان» نيز اهداء كرد.

انتشار خبر: كوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن