اخبار برگزیدهسازمان اوقاف و امور خيريهکانال نشست خبری

۱۱۰۰ بیمارستان موقوفه در کشور فعالیت می کنند

حجت الاسلام عادل، در نشست خبري همایش بین‌المللی «وقف، امور خیریه و سلامت»، بيان نمود:

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه، با همکاری شرکت های دانش بنیان، در عرصه تجهیزات پزشکی نیز فعالیت هایی داشته است که از جمله می توان به موقوفه کوثر اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي – حوزه اوقاف و امور خيريه شبكه تصويري صوتي خبري ايران، نشست خبری همایش بین‌المللی «وقف، امور خیریه و سلامت»، صبح امروز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۹، با حضور حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دبیر علمی همایش، حجت الاسلام احمد سجادی دبیر اجرایی همایش و جمعي از اصحاب رسانه، در سالن جلسات سازمان اوقاف و امور خیریه كشور برگزار شد.

حجت الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه

حجت الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، در ابتداي اين نشست خبري گفت: یکی از موضوعاتی که از گذشته تاکنون به صورت جدی به آن پرداخته شده، موضوع سلامت بوده است. با توجه به ضرورت های فعلی و با توجه به شرایط بحران کرونا امسال این موضوع را به عنوان همایشی در دستور کار قرار دادیم.

وي با اشاره به اینکه ۱۱۰۰ بیمارستان موقوفه در کشور فعالیت می کنند، گفت: این بیمارستان ها که از بیمارستان های مهم کشور محسوب می شوند توسط خیرین ساخته شده اند چرا که موضوع وقف قبل از اسلام مورد توجه بود و بعد از اسلام نیز تاکید بسیاری به آن شده است زیرا وقف خدمات بسیاری را در کشور عرضه کرده است.

حجت الاسلام عادل افزود: در حوزه بهداشت و درمان ما نیات بسیاری داریم از جمله اینکه برخی از خیرین در زمینه تهیه دارو برای بیماران بی بضاعت موقوفاتی را ایجاد کرده اند تا اگر بیماری به دارو احتیاج داشت از عواید آن موقوفه برای هزینه درمان آن بیمار صرف شود و یا بخشی از موقوفات برای بستری شدن بیماران بی بضاعت اختصاص یافته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به وقف های علمی و سرمایه گذاری در این زمینه گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه با همکاری شرکت های دانش بنیان در عرصه تجهیزات پزشکی نیز فعالیت هایی داشته است که از جمله می توان به موقوفه کوثر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه موضوع بهداشت و درمان در سالی که در آن واقع هستیم حساسیت های خودش را پیدا کرد، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا که سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داد، سازمان اوقاف و امور خیریه سعی در نقش آفرینی در جامعه در این شرایط نمود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: اگرچه به صورت مستقیم سازمان اوقاف و امور خیریه نقش و وظیفه ای در مبارزه با این بیماری نداشت، اما در موضوعات مختلفی همچون رسیدگی به کسانی که در این شرایط متضرر شدند را مورد توجه قرار داد و در این عرصه کارهای ویژه ای انجام شد؛ از جمله اینکه در حوزه های بهداشتی و درمانی تمامی مراکز درمانی تحت نظر این مجموعه برای مبارزه با این ویروس ورود یافتند.

حجت الاسلام عادل، ادامه داد: در برخی از استان ها با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی، کارگاه های تولید ماسک ایجاد شد به طوری که بالغ بر ۲۰ میلیون ماسک در امامزادگان تولید و توزیع شد. همچنین مواد ضد عفونی کننده در امامزادگان تولید و توزیع شد.

وي با اشاره به تولید ۵۰ هزار دست لباس پرستاری در امامزادگان کشور گفت: در یکی از استان ها ۱۰۰ کپسول اکسیژن برای بیماران کرونایی تهیه شد و از این طریق بیمارستان هایی که با کمبود تخت مواجه بودند با هماهنگی های صورت گرفته کپسول اکسیژن به بیماران ارایه می شد تا در منزل استفاده کنند و دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان نباشد و از این طریق بخشی از ظرفیت های بیمارستان ها نیز خالی شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به همکاری این سازمان با سازمان اورژانس کشور خبر داد و گفت: از ظرفیت زائرسراها و هتل های مجاور امامزادگان به منظور نقاهتگاه بیماران کرونایی استفاده شد که در این زمینه ۱۳۰ هزار نقاهتگاه به منظور استفاده بیماران بهره برداری شد.

حجت الاسلام عادل، با تاکید بر اینکه به موضوع بهداشت و درمان و سلامت جامعه از طریق وضعیت وقف می توان توجه ویژه ای داشت، گفت: در مباحث علمی و پزشکی در حال حاضر کشور ما در زمینه تولید واکسن کویید ۱۹ مطرح شده است که در این زمینه می توان از ظرفیت خیرین نیز استفاده کرد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری همایش وقف، امور خیریه و سلامت گفت: هدف ما در این همایش بهره گیری از ظرفیت خیرین و واقفین و شناساندن این ظرفیت ها در کشور است چرا که خوب است وضعیت خیرینی که در حوزه سلامت و درمان فعالیت می کنند، شناسایی شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: همایش وقف، امور خیریه و سلامت با رایزنی مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی برگزار می شود تا از این طریق بازشناسی در زمینه وقف و سلامت سلامت صورت گیرد و با توجه به اینکه عنوان همایش یک بحث علمی است؛ حتماً به صورت هدفمند مخاطبان شناسایی می شوند. لذا مراکز علمی برای این همایش هماهنگ شده اند، اما از آنجا که عموم جامعه می‌توانند ایده پردازی کنند، اطلاع رسانی پرحجم و جامع باید انجام بگیرد تا عموم مردم از این موضوع باخبر شوند.

حجت الاسلام عادل، با اشاره به برگزاری این همایش در مرداد ماه ۱۴۰۰ تصریح کرد: پیش بینی ما این است که حجمی از مقاله را از خارج از کشور داشته باشیم و ما تلاش داریم که به کادر درمان که امروز در صف اول مبارزه با کرونا هستند، بگوییم که ما هم در تلاش هستیم تا برخی از نیاز‌ها و تجهیزات شما تامین شود. در این راستا تاکنون هم خیرین بسیار فعال بودند که نمونه آن وقف مرکز درمانی در آذربایجان شرقی به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان است.

حجت الاسلام سید محمد نقیب، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دبیر علمی همایش وقف، امور خیریه و سلامت

حجت الاسلام سید محمد نقیب، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دبیر علمی همایش وقف، امور خیریه و سلامت، در ادامه اين نشست خبري گفت: در بحث علمی همایش محورهایی مورد توجه قرار گرفته شده است که شامل ۵ سرفصل از جمله سلامت و امور خیر در آیات و روایات، مساله وقف در بحث جامعه جهانی، سلامت و تمدن اسلامی، سلامت و انقلاب اسلامی و همچنین امور خیر سلامت و تمدن نوین اسلامی می‌شود.

دبیر علمی همایش وقف، امور خیریه و سلامت ادامه داد: دست نویسندگان مقالات باز است تا در هر زمینه‌ای که می‌شود تا بتوانند راهکارها و نظریات خوبی در زمینه سلامت و درمان ارائه دهند و یک جایزه ویژه برای برترین نظریه تخصیص داده خواهد شد. علاقمندان می‌توانند تا فروردین ماه ۱۴۰۰ چکیده مقالات خود را به دبیرخانه ارسال کنند. ما در نظر داریم این همایش اوایل مرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اهمیت مقالات مربوط به نظریه پردازی و طرح ایده‌های نو است و باید از تکرار مکررات اجتناب کرد؛ بنابراین مهمترین هدف این همایش دریافت نظریات نو و ایده‌های نوی علمی است.

حجت الاسلام احمد سجادی، دبیر اجرایی همایش وقف، امور خیریه و سلامت

حجت الاسلام احمد سجادی، دبیر اجرایی همایش وقف، امور خیریه و سلامت، در ادامه اين نشست خبري گفت: این همایش دارای یک شورای عالی است که ریاست آن برعهده سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اعضای آن معاون فرهنگی وزارت ارشاد، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه و نماینده شورای عالی انقلاب و فرهنگی است.

گفتني است، همایش بین المللی «وقف، امور خیریه و سلامت» با هدف بازشناسی نقش وقف در حوزه سلامت جامعه، به همت سازمان اوقاف و امور خیریه كشور، مردادماه سال۱۴۰۰ برگزار می شود.

خبرنگار: كوروش جم

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن