اخبار برگزیدهدانشگاهفرهنگیکانال نشست خبریمیراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری

اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی ۲۶ اردیبهشت برگزار مي شود

دکتر سرسنگی در نشست خبری با اصحاب رسانه:

رئیس اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور گفت: از آنجایی که در حوزه موزه‌داری دانشگاهی، منابع خوبی نداریم از این رو در این راستا کتابی به بهانه این رخداد توسط معاونت فرهنگی ترجمه شده است

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور، پيش از ظهر امروز يكشنبه ۱۲ ارديبهشت ماه ۱۴۰۰، با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی سابق دانشگاه تهران و رئیس اولين همایش، دكتر محمدعلی زارع چاهوکی معاون فرهنگی و اجتماعی جديد دانشگاه تهران، دكتر مصطفی ده پهلوان دبیر علمی همایش، محمدجواد جامه بزرگی دبیر اجرایی همایش و جمعي از اصحاب رسانه، در سالن اميركبير ساختمان معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران برگزار شد.

در اين نشست خبري، گزارشی از آمار مقالات ارسالی به دبیرخانه اولين همایش و جشنواره ارائه شد.

دکتر مجید سرسنگی، رئیس اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور

دکتر مجید سرسنگی، رئیس اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور، در ابتداي اين نشست خبري گفت: در کنار موزه‌های عمومی، دانشگاه‌ها از موزه‌های مختلف و متنوعی برخوردارند.

وي ادامه داد: دانشگاه تهران نیز به عنوان دانشگاه پیشرو دارای چندین موزه در تراز قابل قبول و خوبي قرار دارد. در کنار باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم که جز بهترین و شناخته ‌شده‌ترین موزه‌های دانشگاه تهران و حتی کشوری هستند، موزه‌های شاخصی مثل موزه‌های جانور شناسی، موزه باستان‌شناسی، موزه انگل شناسی وغيره، دانشگاه تهران در حوزه موزه داری از بسیاری از دانشگاه‌های کشور پیشروتر است.

رئیس اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور تصريح كرد: در این راستا شورای عالی سیاستگذاری موزه‌های دانشگاهی به ریاست رئیس دانشگاه راه‌اندازی شد که به سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای موزه‌های دانشگاه خواهد پرداخت.

دکتر سرسنگی، با اشاره به اینکه بحث موزه‌های دانشگاهی در کشور تاکنون دغدغه‌مند نبوده است، افزود: بحث موزه‌های دانشگاهی نه تنها در فضای عمومی کشور، بلکه در فضای خاص کشور نیز مورد بحث و توجه نبوده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران در بحث موزه‌ها اهتمام ویژه‌ای داشته است، تصریح کرد: از یک سال گذشته مقدمات برگزاری این همایش توسط اداره موزه‌ها و فضاهای فرهنگی فراهم شد.

رئیس اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور٬ با اشاره به اینکه اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور ۲۶ اردیبهشت ماه با حضور مسئولان عالی رتبه کشوری برگزار می‌شود، گفت: در مراسم افتتاحیه از دکتر غلامی وزیر محترم علوم، دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی و دکتر نیلی رئیس محترم دانشگاه تهران که از ساعت ۹ صبح در باغ موزه نگارستان برگزار خواهد شد، به عنوان سخنران دعوت به عمل آمده است همچنین خانم مارتا رئیس کمیته یومک «کمیته موزه‌های دانشگاهی ایکوم» از کشور پرتغال نیز در این مراسم به عنوان مهمان خارجی سخنرانی خواهند داشت.

دکتر سرسنگی، اظهار داشت: برای دو بخش همایش و جشنواره آثاری ارسال شده، که مراحل نهایی داوری آن رو به اتمام است. از آنجایی که در حوزه موزه‌داری دانشگاهی منابع خوبی نداریم از این رو در این راستا کتابی به بهانه این رخداد توسط معاونت فرهنگی ترجمه شده است البته به تولید محتوا در این راستا ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه در بخش جشنواره مسابقه‌ای در نظر گرفته شده است، ادامه داد: علاقه‌مندان می‌توانند در حوزه موزه‌داری در این مسابقه شرکت کنند؛ البته نمایشگاه به دلیل شرایط و محدودیت‌های ایجاد شده برگزار نمی‌شود.

دکتر محمدعلی زارع چاهوکی٬ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

محمدعلی زارع چاهوکی٬ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران٬ در ادامه این نشست خبری گفت: این همایش می‌تواند موجبات شناخت جامعه نسبت به موزه‌های دانشگاهی را فراهم کند. متأسفانه به موزه‌های دانشگاهی توجه چندانی نمی‌شود، در صورتی که کارکرد و نقش مهمی می‌توانند در توسعه علم و فرهنگ جامعه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه موزه‌های دانشگاهی نقش مهمی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و ترویج علم و فناوری دارند، ادامه داد: امیدوارم این جشنواره به شکل مطلوبی در ۲۶ اردیبهشت ماه برگزار شود و بتوانیم دبیرخانه دائمی جشنواره را راه‌اندازی کنیم و دوره بعدی همایش و جشنواره را با بستر خوبی که ایجاد شده است، برگزار کنیم.

مصطفی ده پهلوان٬ دبیر علمی اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور

مصطفی ده پهلوان٬ دبیر علمی اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور٬ در ادامه این نشست خبری گفت: موزه‌های دانشگاهی کشور نیاز به محک دارند تا بتوانیم با موزه دانشگاهی دنیا مقایسه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: مقالات خوبی به دبیرخانه همایش ارسال شده است، همچنین این مقالات در پایگاه استنادی جهان اسلام Isc نمایه‌سازی خواهند شد. امیدواریم با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه در دوره بعد همایش را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.

محمدجواد جامه بزرگی٬ دبیر اجرایی اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور

محمدجواد جامه بزرگی٬ دبیر اجرایی اولين همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور٬ در پایان این نشست خبری گفت: کتابی با عنوان «موزه‌‌ها، نوآوری و کارآفرینی اجتماعی» که یک کتاب بی بدلیل در حوزه موزه‌داری است، ترجمه آن به تازگی به اتمام رسیده است و امیدواریم چاپ آن برای همایش آماده شود.

وی با اشاره به اینکه داوری بخش جشنواره شامل فیلم، عکس و طراحی مراحل نهایی خود را طی می‌کند، افزود: این همایش به صورت مجازی برگزار می‌شود و به طور محدود با حضور مهمانان و برخی رسانه‌ها برگزار خواهد شد، از این رو به برگزیدگان در مراسم اختتامیه در ۲۷ اردیبهشت ماه٬ جوایزی اهدا خواهد شد.

رئیس اداره موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران٬ با بیان اینکه در قالب ۶ نشست تخصصی مقالات برگزیده توسط گردآورندگان ارائه می‌شوند، خاطر نشان کرد: دبیرخانه دائمی همایش و جشنواره در دانشگاه تهران تحت نظارت شورای عالی سیاستگذاری موزه‌ها در حال شکل‌گیری است.

گفتنی است٬ اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور٬ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری٬ با حضور مسئولان عالی رتبه کشوری از جمله٬ دکتر غلامی وزیر محترم علوم، دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی و دکتر نیلی رئیس محترم دانشگاه تهران٬ در باغ موزه نگارستان برگزار خواهد شد و خانم مارتا رئیس کمیته یومک «کمیته موزه‌های دانشگاهی ایکوم» از کشور پرتغال نیز٬ در این مراسم به عنوان مهمان خارجی سخنرانی خواهند داشت.

خبرنگار: نسترن اسکندرپور

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن