سینماهنری

فیلم دارنده خرس نقره‌ای برلین به تهران می‌آید

آیپت چنل: «نور طبیعی» به کارگردانی دِنِژ ناگ، کارگردان دارنده خرس نقره‌ای برلین، در بخش سینمای سعادت سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده می‌رود.

به گزارش ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلم سینمایی «نور طبیعی» اولین ساخته بلند دِنِژ ناگ، کارگردان مجارستانی است که پیش از این در بخش مسابقه هفتادویکمین جشنواره فیلم برلین حضور داشته و جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را به نام این کارگردان ثبت کرده است.

دِنِژ ناگ این فیلم را بر اساس کتابی با همین عنوان به قلم پل زاودا با مشاوره تاریخ‌دان مشهور کریستین اینگواری، ساخته است. تاریخ‌دانی که کتاب مشهور او «بوداپست تحت محاصره»، به تحلیل همین دوره تاریخی می‌پردازد.

داستان این فیلم مرتبط با جنگ دوم جهانی است. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی اشغال شده و ایشتوان اسمیتکا، کشاورز ساده مجارستانی، به‌عنوان سرجوخه در گروهی پارتیزانی فعالیت می‌کند. در راه روستایی دورافتاده، گروهان او زیر آتش دشمن قرار می‌گیرد و وقتی فرمانده کشته می‌شود، اسمیتکا چاره‌ای ندارد جز آنکه بر ترس خود غلبه کند و فرماندهی واحد را در میان هرج‌و‌مرج به دست گیرد.

دِنِژ ناگ دانش‌آموخته دانشگاه تئاتر و فیلم بوداپست است و مدت یک سال را نیز در آکادمی فیلم برلین در مقام دانشجوی مهمان گذرانده و از درس‌های اساتیدی چون والسکا گرایزباخ بهره برده است. فیلم کوتاه او، «باران نرم» در بخش دو هفته کارگردانان چهل‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمده است.

سی‌‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.

انتشار خبر: کوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن