اخبار برگزیدهسیاسیفرهنگ عمومی

محمدعلی انصاری: اجتماع مردمی در روز ۱۴ خرداد نداریم

در جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) عنوان شد؛

آیپت چنل: محمدعلی انصاری دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی گفت: امسال هم از حضور مهمانان خارجی محروم هستیم و ان شاء الله شاهد سخنان حکیمانه رهبری باشیم که به مناسبت بزرگداشت امام مبانی اندیشه امام را برای مردم بیان می فرمایند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س)، جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) ویژه سی و دومین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پیش از ظهر امروز(چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) در حرم مطهر امام برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در این نشست گفت: دو سال است که متأسفانه به واسطه شیوع ویروس عالمگیر کرونا عاشقان امام و ما از حضور در جلسات رسمی مخصوصا حضور در حرم مطهر حضرت امام محروم هستیم ولی بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار مستقیم با مردم در سال گذشته و ان شاء الله امسال تأمین کننده بخش مهمی از اهداف برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت امام است.

بیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی افزود: حضور واقعی مردم در صحنه ها و مناسبت های مرتبط با حضرت امام به معنای تفسیر درست و شناخت درست از راه، اندیشه و مکتب امام است. که این هدف الحمدلله در طول این چند دهه برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت امام به وسیله رهبر بزرگوارمان محقق شده است و هیچ چیزی برای ستاد بزرگداشت امام مهتر از بسترسازی برای این امر نیست. همه برنامه ریزی ها باید معطوف به شناخت بیشتر امام در ابعاد مختلف باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال در آستانه سالگرد ارتحال امام با دو موضوع مهم روبرو هستیم، تصریح کرد: یکی مسأله فلسطین که به تعبیر حضرت امام مسأله فلسطین مسأله جهان اسلام است و دوم مسأله انتخابات ریاست جمهوری ایران است. من تصور می کنم هر دو اینها از آرزوهای بزرگ امام بوده است که روزی مردم فلسطین علی رغم سازش کاری های رهبران جهان اسلام، سستی و فتوری که در نهادهای بین المللی راجع به دفاع از مردم فلسطین مشاهده می شود و حمایت بی دریغ قدرت های بزرگ از این مولود نامشروع خودشان، ملت فلسطین به نقطه ای از آگاهی و رشد برسد که در میدان عرصه های مختلف ابتکار عمل به دست ملت فلسطین باشد.

انصاری ادامه داد: روزگاری بود که هر حادثه ای در فلسطین رخ می داد مجامع و همایش ها برگزار می کردند ولی نتیجه همه آنها افزایش مظلومیت مردم فلسطین بود و به تعبیری رهاورد آن تصمیمات جسور شدن صهیونیست و محدود شدن ملت فلسطین بود اما به نظر من راه و مکتب سیاسی امام و روشنگری و آگاهی دادن امام به ملت ها، کشور عزیزمان توانسته راه مبارزه عملی و عینی را به این مردم مظلوم نشان دهد و به دنیا بفهماند اسرائیل گنبد آهنین و شکست ناپذیر نیست. اسرائیل به همان اندازه که دست به جنایات بی شمار زده است، روح ملت فلسطین را برای مبارزه و فداکاری آماده تر کرده است. صحنه هایی که امروز شاهد هستیم هم خوشحال کننده و هم نگران کننده است. خوشحال کننده است که نه تنها مردان و زنان روبروی دشمنان خود هستند بلکه کودکان خردسالشان که در مکتب شهادت درس گرفته اند پا به پای پدران و مادرانشان در مبارزه هستند و به اسرائیل عملا نشان می دهند که اگر شما موشک می زنید دست ما خالی نیست. این چیزی است که امام دنبال آن بود.

وی تأکید کرد: امروز ما می بینیم که گروه ها و ملت هایی بغض و کینه خودشان را در قصاوت های رژیم صهیونیستی با سلاح هایی که خودشان سازنده آن هستند و یا دوستانشان به آنها می رسانند توازن میدان را حتی در جاهایی به نفع خودشان تغییر می دهند. جنگ ۳۳ روزه و قضایای جدید فلسطین بیانگر این واقعیت است که هر قدر همبستگی ملت فلسطین و امت اسلام بیشتر باشد قدرت ها در برابر آنها ناتوان هستند. افتخار ما این است که دست مردان، زنان و کودکان فلسطین را با سلاح پر می کنیم. چرا که دنیای کفر و اسرائیل افتخارش این است که سالیانه میلیاردها دلار از سرمایه ها و تسلیحات دولت های غربی و ثروت کشورهای اسلامی خود باخته هزینه جنگ و مقابله با ملت فلسطین هزینه جنگ با ملت فلسطین می شود.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی افزود: چرا ما در عرصه ها سرمان را بالا نگیریم که به عنوان یک مکتب انقلابی دست مظلومان را بر احقاق حق خودشان پر می کند؟ ممکن است در دنیای سیاست به عنوان عرف غیر متعارف تلقی شود ولی از نگاه امام تا محو تفکر صهیونیستی و استیلای یک جامعه نژادپرست علیه یک ملت فلسطین باید مبارزه کرد تا آنها تسلیم اراده مردم شوند. اما تا رسیدن به این هدف راه طولانی هست. البته آثار شکست و سرخوردگی اسرائیل و حتی نیروهای مسلح اسرائیل در میدان های نبرد خیلی واضح است. فیلم هایی که پخش می شود نشانگر این است که قدرت پوشالی که ایجاد کرده بودند رو به نابودی است.

وی ادامه داد: این از افتخارات مکتب امام است و باید به این مسأله افتخار کنیم؛ تا زمانی که ملت فلسطین بتواند به حقوق مشروع و قانونی خود دست پیدا کند و چه افتخاری بالاتر از این که سربازان و سرداران ملت ایران که حماسه ها آفریدند امروز جبهه اسلام و ملت های اسلامی را تقویت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری از همه اجتماعات سیاسی و راهپیمایی ها مهمتر و تعیین کننده تر است

انصاری یادآور شد: موضوع دوم بحث انتخابات ریاست جمهوری است. خداوند متعال را شاکر هستیم که حداقل چهار سال یک بار یکی از مهمترین انتخابات های کشور در حوالی حماسه ۱۵ خرداد اتفاق می افتد. این هم یکی از اهداف کلیدی و مهم امام بود. اگر ما بگوییم چکیده و عصاره تلاش امام در دوران مبارزه و بعد از پیروزی چه بوده همه خواهند گفت به دنبال تاسیس جمهوری اسلامی و حضور همه جانبه مردم در صحنه بوده اند.

وی تأکید کرد: جمهوریت یک ثمره، هدف و برنامه است و نمود عملی و نقطه اوج آن انتخابات ریاست جمهوری است که به نظر من انتخابات ریاست جمهوری از همه اجتماعات سیاسی و راهپیمایی ها مهمتر و تعیین کننده تر است و به یک تعبیر دیگر انتخابات ریاست جمهوری یعنی فراهم کردن یک دیوار سفید طولانی که بعد از بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب  نظاره گر حضور میلیون ها انسان پای صندوق های رأی باشد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی اظهار داشت: یک چنین کار بزرگ مسلما مستلزم آن است که همه لوازم آماده شود. انسجام، قانونی، اخلاقی، اجرای درست عدالت تبلیغاتی، بهره برداری همه کاندیداها از امکانات عمومی و پشتیبانی حاکمیتی از جمله این لوازم است. علاوه بر آن میدان دادن به سلایق مختلف است. کشور ما به تعبیری هزار ایده و دارای نژادها و گروه های متخلف است. اگر بنا است در این تابلو همه آحاد ملت نقش داشته باشند باید بستر ابراز سلیقه ها و تفکرهای مختلف در چهارچوب نظام فراهم باشد و هیچ کس ترس از حضور ملت پای صندوق های رأی نداشته باشد. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر حضور حداکثری تأکید دارند.

دشمنان از بعضی مناظره ها و سیاه نمایی های کاندیداهای انتخاباتی لذت می برند

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های بسیار مهمی که به نظر من جزو اخلاق سیاسی و حکومتی امام است جلوگیری از هنجارشکنی ها و سیاه نمایی ها و جلوگیری از مخدوش کردن سابقه ۴۰ ساله عملیات اجرایی و خدمت رسانی به مردم و جامعه است. صحنه های مناظره ها هیچ وقت از صحنه های تاریخی محو نمی شود؛ ولو اینکه مردم با بزرگواری رأی بدهند اما در ذهن آنها باقی می ماند.

انصاری با تأکید بر اینکه دل مردم را آزار ندهیم، گفت: آیا از نظر اسلامی انسان می تواند افتخار کند به اینکه رقیب مسلمان خود را با هر شکلی از میدان بیرون کرده است؟! به جرأت عرض کنم که دشمنان از بعضی مناظره ها و سیاه نمایی های کاندیداهای انتخاباتی لذت می برند. بهانه رو کردن اسناد علیه رقبا با اهداف امام و انقلاب فاصله دارد. فضای انتخابات فضای طرح ها و برنامه ها برای برون رفت از مشکلات کشور باشد؛ نه فضای مچ گیری و سیاه نمایی که این عاقبتی جز دلسرد کردن و یاس آنها از حضور در انتخابات ندارد.

خدا نیاورد روزی که یک انتخابات با رأی حداقلی مواجه شود

وی ادامه داد: خدا نیاورد روزی که یک انتخابات با رأی حداقلی مواجه شود. رأی حداقلی خلاف نظر امام و رهبری و خلاف مصلحت جامعه اسلامی است و موجب تشدید دشمنی ها علیه این نظام اسلامی است. پس همه ما باید در عرصه ها حاضر باشیم. مخصوصا در شرایطی که به لحاظ شرایط کرونایی جامعه نمی تواند در برنامه های گسترده شرکت کند و مردم باید از فضای مجازی و فضاهای دسترسی خودشان کاندیداها را بشناسند. امیدواریم بعد از انتخابات همه طیف ها به گام برداشتن در مسیر اعتلای این کشور اعلام حمایت کنند.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی گفت: امیدواریم خداوند لسان دیپلماسی را تقویت کند که برجام به ثمر برسد. قدرت های غربی ما را از حق خودمان محروم کردند و جلوی پول و دارو ما را گرفتند. واضح تر از آن چیزی هست که بعضی از افراد با افکار عمومی بازی کنند و بگویند ثمره برجام چه بوده است؟! تازه عده ای می گویند اول محاکمه و پاسخگویی تیم دیپلماسی است که چرا برجام را امضا کرده اند. این اگر اتفاق بیفتد از ظلم های فراموش نشدنی است و در ذهن مردم می ماند که عده ای فداکاری کنند و در داخل و خارج شماتت بشنوند و بعد یک عده بی تفاوت باشند و آنها را محکوم کنند.

امام برای هیچ کس از خدمتگزاران نظام در دفاع و حمایت کم نمی گذاشت

وی تأکید کرد: من یک چیزی از مکتب و سیره عملی امام یاد گرفتم که برای هیچ کس از خدمتگزاران نظام در دفاع و حمایت کم نمی گذاشت. در حوادث جنگ دیده ایم که یک موقع فرمانده یا سربازی به ناحق  مورد ظلم قرار می گرفت؛ امام با قدرت از او دفاع می کرد و حتی جایی که احساس می کرد دفاع از یک نفر کارساز نیست خود امام مسئولیت می پذیرفت همان گونه که مسئولیت قطعنامه و صدها مورد دیگر را پذیرفت. معنا ندارد ما زیر پای آدم هایی که خدمت می کنند را خالی کنیم.  متاسفانه عده معدودی در کشور کاری می کنند که افراد قدرت تصمیم گیری های بزرگ و حرکت های اعتلابخش نداشته باشد.

انصاری ادامه داد: نباید به آسانی دل ها را از قدرت تصمیم گیری خالی کنید. نقد و بررسی و حتی اصلاح بعضی قوانین کار درستی است و در هر دوره ای ممکن است مجلس شورای اسلامی قانونی را نقض کند اما زدن زیر همه چیز، سیاه نمایی که این کشور هیچ چیزی ندارد و تصمیماتش غلط است، کانون جمهوریت را متلاشی می کند؛ کما اینکه کانون اسلامیت را هم ممکن است حرکت دیگری متلاشی کند. چه کسی دیگر می تواند این کشور را اداره کند؟

وی اظهار داشت: همه ما و جامعه باید دست در دست هم بدهیم و پشت سر رهبری انقلاب در مسیر درست حمایت از همه ارکان نظام حرکت کنیم و ان شاء الله انتخابات با شور برگزار شود و ثمره آن را در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور ببینیم.

مراسمی در روز ۱۴ خرداد و شب ۱۴ خرداد به معنای اجتماعات بزرگداشت امام نخواهیم داشت

درب حرم امام برای برگزاری نشست های مربوط به انتخابات باز است

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) گفت: مراسمی در روز ۱۴ خرداد و شب ۱۴ خرداد به معنای اجتماعات بزرگداشت امام نخواهیم داشت. شاید در سراسر کشور جاهایی که سفید باشند، مراسم دیگری نخواهیم داشت. اما درب حرم امام برای برگزاری نشست های مربوط به انتخابات باز است. سعی خواهیم کرد در ایام رحلت امام همه مردم را تشویق کنیم که در انتخابات پر شور حاضر شوند.

وی تأکید کرد: کجا ما تابلو زده ایم که این گروه بیاید و آن گروه نیاید و چه کسی سراغ دارید که از طیف های مختلف بگوید ما تقاضایی داشته ایم و در حرم امام و حسینیه جماران به ما امکانات نداده اند. ما حسینیه جماران و حرم امام را خیلی فراتر از دعواهای سیاسی و جناح بندی ها می بینیم؛ در حالی که متأسفانه متهم هستیم.

انصاری افزود: امروز هیچ رسانه ای به اندازه صدا و سیما نمی تواند در ترویج دیدگاه های امام اثرگذار باشد. هر سال این رسالت انجام شده و ما تشکر می کنیم ولی امسال توقع ما ویژه است. یک آرشیو غنی از سخنان امام و رهبری در اختیار دارند و ان شاء الله آنها را منتشر می کنند.

وی ادامه داد: امسال هم از حضور مهمانان خارجی محروم هستیم. هرچه می توانیم از بستری که در سال ها در مؤسسه فراهم شده در زمینه ترجمه آثار امام منتشر کنیم. مخصوصا در کشورهای اسلامی و کشورهایی که در خط مقدم مبارزه هستند. این رسالت بزرگ ما است.

انصاری اظهار داشت: با توجه به همزمانی سالگرد بزرگداشت حضرت امام و ایام انتخابات، آمادگی داریم که حرم امام و حسینیه جماران را به صورت عادلانه در اختیار کاندیداهای محترم قرار دهیم تا آنها ضمن تجدید میثاق با آرمان های رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با رعایت پروتکل های بهداشتی برنامه های خودشان را به استحضار ملت شریف ایران برسانند.

وی در پایان گفت: امیدواریم در آستانه انتخابات مسأله بزرگداشت امام با طور جدی پیگیری شود و ان شاء الله شاهد سخنان حکیمانه رهبری باشیم که به مناسبت بزرگداشت امام مبانی اندیشه امام را برای مردم بیان می فرمایند. اختصاص دادن بودجه ای که به بزرگداشت امام اختصاص پیدا کرده به حل مشکلات مردم بیشتر موجب شادی روح امام می شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن