اجتماعیاخبار برگزیدهاقتصادیتعاون٬ رفاه و خدمات اجتماعیکسب و کارهمایش ها

نهادینه شدن فرهنگ مسئولیت اجتماعی بستگی زیادی به همت جامعه دارد

دكتر مقیمی، در آيين اختتاميه همایش ملی کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی، بيان كرد:

آيپت چنل: رئیس کانون كار آفرینی و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران گفت: ما به ‌دنبال این بودیم که بتوانیم باری را از دوش بنگاه‌های اقتصادی برای شناخت و پیگیری مسئولیت اجتماعی برداریم و نگاه به موضوع کارآفرینی را تغییر دهیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادي شبكه تصويري خبري ايران، آيين اختتاميه همایش ملی کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی، در جهت معرفی الگوهای موفق، توسط کانون کارآفرینی دکتر سيده فاطمه مقیمی، سازمان ملی کارآفرینی کشور و موسسه فرهنگی هنری مهستان، عصر سه شنبه ۸ تير ماه ۱۴۰۰، با استقبال گسترده شركت هاي مطرح كشور، فعالان كارآفريني، مشاوران حوزه کسب و کار و مدیریت و کارآفرینان پیشرو، در مركز همايشهاي سازمان مديريت صنعتي ايران برگزار شد.

دكتر سیده فاطمه مقیمی، رئیس کانون كار آفرینی و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران

دكتر سیده فاطمه مقیمی، رئیس کانون كار آفرینی و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، به هنوان اولين سخنران، در آيين اختتاميه همایش ملی کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی گفت: یکی از دلایلی که برگزارکنندگان این همایش به ‌دنبال شکل‌گیری چنین گردهمایی بودند برنامه‌ای با اثرگذاری بلندمدت بود.

وي ادامه داد: ما به ‌دنبال این بودیم که بتوانیم باری را از دوش بنگاه‌های اقتصادی برای شناخت و پیگیری مسئولیت اجتماعی برداریم و نگاه به موضوع کارآفرینی را تغییر دهیم.

دكتر مقیمی، پيرامون زمان موردنیاز برای نهادینه شدن فرهنگ مسئولیت اجتماعی به‌عنوان یک ضرورت در حوزه کارآفرینی تصریح کرد: این موضوع بستگی زیادی به همت جامعه در این زمینه دارد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، در ادامه بيان داشت: در این بحث یکی از موارد مهم فرهنگ‌سازی است و فرهنگ‌سازی نیز در زمان کوتاهی انجام نمی‌شود و شاید حتی یک نسل زمان برای نهادینه شدن فرهنگی لازم باشد؛ زیرا به‌طور طبیعی نیز نسلی که با رویکردهای گذشته رشد کرده‌اند تاثیرپذیری کمتری از موضوعات جدید دارند، در حالی که نسل‌های جدید که از ابتدا با فرهنگی همراه بوده‌اند در پذیرش آن دچار چالش زیاد نمی‌شوند.

رئیس کانون كار آفرینی، درباره ضرورت قانون‌گذاری در حوزه مسئولیت‌ اجتماعی بنگاه‌های اجتماعی گفت: ما در جایگاهی نیستیم که بتوانیم در این زمینه قانون‌گذاری کنیم، اما اگر بتوانیم کارآفرینان را متوجه سودآوری -نه درآمدزایی- مسئولیت اجتماعی کنیم، بی‌شک آنها نیز در اجرای این مسئولیت پیشگام خواهند شد و این کاری است که با قدرت عظیم فرهنگ‌سازی می‌توان آن را انجام داد.

ابوالفضل کیانی بختیاری، رئیس سازمان مدیریت صنعتی ایران

ابوالفضل کیانی بختیاری، رئیس سازمان مدیریت صنعتی ایران، در ادامه اين آيين، با تاکید بر اهمیت ایفای مسئولیت اجتماعی اظهار داشت: در دنیای امروز حرکت و جهت‌گیری بنگاه‌های اقتصادی به ‌نحوی است که سودآوری هدف دوم آنها تلقی می‌شود و توجه به مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی در درجه اول اهمیت قرار گرفته است.

وی افزود: جالب این است که ‌بنگاه‌هایی که به مسائل اجتماعی و اخلاق‌محوری توجه بیشتری دارند، از نظر مالی نیز سودآورتر هستند؛ زیرا جامعه به این مجموعه‌ها اعتماد بیشتری دارد و به همین دلیل می‌توان از ایفای مسئولیت اجتماعی به‌عنوان یکی از عوامل موثر در درآمدزایی بنگاه‌های متعالی یاد کرد.

رئیس سازمان مدیریت صنعتی ایران تاکید کرد: در کشور ما نیز به‌‌ویژه پس از همه‌گیری ویروس کرونا توجه به این ابعاد پررنگ‌تر از گذشته شد و مسائلی مثل دورکاری و حمایت از بنگاه‌ها و نیز کمک به خریداری تجهیزات پزشکی و بهداشتی و همینطور جلوگیری از تعدیل نیروی انسانی از جمله مسائلی بود که در این دوران موردتوجه قرار گرفت. طبیعی است که بنگاه‌هایی که در دوران کرونا در این زمینه به‌شکل مطلوب ایفای نقش کردند، در پساکرونا نیز با اقبال بیشتری مواجه خواهند بود.

محمودرضا طاهری، رئیس اداره استاندارد استان تهران

محمودرضا طاهری، رئیس اداره استاندارد استان تهران، در ادامه اين آيين، پيرامون نقش نقش کارآفرینان در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی گفت: براساس تعریف‌ها کارآفرین کسی است که سازمان و اقتصاد را زنده می‌کند اما آیا به هر قیمتی می‌توان اقتصاد را زنده کرد؟! در واقع در کنار این کار باید مسئولیت‌هایی را نیز در نظر گرفت. یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که باید در بحث کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد، مسئولیت‌ اجتماعی است.

وی افزود: مسئولیت اجتماعی از آنچه که امروز در کشور ما از آن برداشت می‌شود، بسیار فراتر است. مسئولیت اجتماعی فقط این نیست که ما در کنار بیمارستانی که احداث می‌کنیم، یک هتل هم برای همراهان بیمار ایجاد کنیم؛ اما از سوی دیگر زباله‌های بیمارستانی را به ‌راحتی رها و بعد ادعا کنیم که ما همه شرایط را برای بیماران مهیا کرده‌ایم. ما نه ‌تنها در قبال افراد که حتی در برابر سهامداران خود، مشتریان، طبیعت و زمین هم مسئولیم و مجموعه این عوامل مسئولیت اجتماعی هستند.

رئیس اداره استاندارد استان تهران، در این زمینه تصریح کرد: در واقع مسئولیت اجتماعی یک قاعده و استاندارد بین‌المللی است که ما با غفلت، از آن بیشتر به‌عنوان مجموعه‌ فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه یاد می‌کنیم و این شاخص از حالت یک ضابطه، به یک شو تنزل یافته و مثل استاندارد ایزو ۹۰۰۱ که در کشور ما لوث شد، مسئولت اجتماعی نیز در حال از بین رفتن است، این در حالی است که در دنیای امروز کارآفرینی، بخشی از مسئولیت‌‌های هر سازمانی مسئولیت اجتماعی است که فعالیت‌های داوطلبانه یکی از آنهاست.

طاهری، در این باره یادآور شد: یک شرکت یا موسسه اقتصادی برای مشارکت در مسئولیت‌های اجتماعی درصدی از میزان درآمد خود را به تامین هزینه‌های عده‌ای از بیماران اختصاص می‌دهد، در حالی که همین موسسه هنوز نتوانسته برای کنترل زباله‌ها و پساب خود اقدام موثری انجام دهد و هر روز تعداد زیادی را در معرض خطر بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد. طاهری با ذکر این نکته که مسئولیت اجتماعی یک اقدام کاملا فراگیر است، تاکید کرد: مهم‌ترین کاری که امروز می‌توان در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی انجام داد، فرهنگ‌سازی است که کاری بسیار زمان‌بر و دشوار است اما در هر حال مسیری است که باید در آن وارد شویم.

سید ناصر موسوی‌لارگانی، رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی

سید ناصر موسوی‌لارگانی، رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی، در آيين اختتاميه همایش ملی کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی گفت: هر بنگاه و موسسه اقتصادی باید برای کاهش اثرات سوء این فعالیت‌ها اقدامات مثبتی را انجام دهد. علاوه بر این، حضور یک کارآفرین در یک منطقه باید به رفع برخی از مشکلات مردم در آن نواحی بینجامد. مسلما ایجاد اشتغال و خدمات رفاهی برای مردمی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند می‌تواند یکی از این موارد باشد.

وی تاکید کرد: در بسیاری موارد بنگاه‌های دولتی و خصولتی ما کمتر از بخش خصوصی نسبت به ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی خود احساس مسئولیت می‌کنند که یکی از دلایل این موضوع می‌تواند اتصال به بدنه قدرت در کشور و لابی‌های قوی باشد.

رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما در کنار ابعاد اقتصادی که موردتوجه بنگاه‌های اقتصادی است و سودآوری مالی را برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در این حوزه به همراه می‌آورد باید به ابعاد عمیق‌تر و گسترده‌تری از سودآوری نگاه جدی داشته باشیم که همانا ایفای نقش مسئولیت اجتماعی است.

امیررضا باقریان، دبیر اجرایی دومین همایش ملی کارآفرینان و مسئولیت اجتماعی

امیررضا باقریان، دبیر اجرایی دومین همایش ملی کارآفرینان و مسئولیت اجتماعی، در پايان آيين اختتاميه، پيرامون اهداف این همایش و نحوه انتخاب شرکت‌های برتر در آن گفت: حاصل تلفیق موضوع کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی کارآفرینی اجتماعی است.

وي ادامه داد: دومین همایش کارآفرینان و مسئولیت اجتماعی، با رویکرد الگوسازی مدل‌های موفق و با هدف ترویج و توسعه مفهوم کارافرینی اجتماعی برگزار شد.

دبیر اجرایی دومین همایش ملی کارآفرینان و مسئولیت اجتماعی، در پايان سخنان خود گفت: در این دوره ۵ معیار اصلی مورد توجه قرار گرفت که شامل هوشمندی کارآفرین توانمندی کارآفرین مهارت کارآفرین مسئولیت اجتماعی و نتایج و دستاوردها بود.

بنا به اين گزارش، همایش کارآفرینان و مسئولیت اجتماعی در بخش انتهایی آيين خود، با معرفی موسسات و بنگاه‌های اقتصادی برتر به کار خود پایان داد. در این بخش، شرکت بین‌المللی صنایع غذایی بیژن، صنایع ممتازان کرمان، گروه تولیدی صنعتی یک و یک، شرکت تباکس اکسپرس پارس، موسسسه محب سلامت کاشان، شرکت راه طب نقش جهان، شرکت شماران سیستم و شرکت فناوران اطلاعات خبره ، ازسوی هیات داوران حائز رتبه‌های برتر شدند و تندیس زرین بلورین و برنزین همایش را دریافت کردند. پس از اهدای تندیس ‌های زرین به موسسات برتر، با انداختن عکس یادگاری و پذیرایی، اين همايش به کار خود پایان داد.

اين گزارش مي افزايد: محمودرضا طاهری رئیس اداره استاندارد استان تهران، ابوالفضل کیانی‌بختیاری رئیس سازمان مدیریت صنعتی، معصومه ابتکار معاون امور زنان رئیس‌جمهوری، سیدناصر موسوی لارگانی رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی و محمدرضا زالی عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران از جمله سخنرانان این همایش بودند که در بخش‌های مختلف درباره جایگاه مسئولیت‌ اجتماعی در حوزه کارآفرینی و بنگاه‌های اقتصادی به ایراد سخنرانی پرداختند.

لازم به يادآوري است، وزارت صمت، ستاد فرهنگ سازي اقتصاد دانش بنيان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران، سازمان مديريت صنعتي ايران، خانه كارگر، خانه صنعت و معدن و تجارت، موسسه فرهنگي و هنري عصر ارتباطات، به همراه ديگر مجموعه ها، در برگزاري اين همايش، کانون کارآفرینی دکتر سيده فاطمه مقیمی و سازمان ملی کارآفرینی ايران را ياري كردند.

گفتني است، در اين همايش يك روزه، ابتدا شرکت‌ کنندگان پس از برگزاری دو كارگاه تخصصی با موضوعات کارآفرینی و مسئولیت‌ اجتماعی، در ادامه تني چند از نمايندگان مجلس و مديران اقتصادي و صنعتي كشور، به ايراد سخن پرداختند و در پايان، از برترين شرکت‌ها و سازمان‌های عرصه کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی، با اهداء تندیسهاي زرین بلورین و برنزین و جايزه همايش، تقدير به عمل آمد.

خبرنگار: صمد يوسفي

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن