اخبار برگزیدهدین و اندیشهفرهنگ عمومی

قرآن به عنوان کانون هویت دینی همیشه مورد توجه جامعه روستایی بوده است

دكتر صالحي، در مراسم اختتامیه و تقدیر از فعالان قرآنی هفت روستاي كشور:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه روستایی جامعه‌ای دین مدار و دین محور است و تدین در جامعه روستایی عمق دارد و این ویژگی خاص اقتضا می‌کند به مباحثی مرتبط با هویت روستایی توجه خاص شود و استمرار پیدا کند.

به گزارش شبكه تصويري خبري ايران، اختتامیه و تقدیر از فعالان قرآنی هفت روستاي كشور، صبح امروز سه شنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۴۰۰، با حضور دكتر سيدعباس صالحي وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دكتر عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از ائمه جمعه، فرمانداران کشور و اصحاب رسانه، در سالن سازمان سینمایی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي برگزار شد.

دكتر سيدعباس صالحي، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دكتر سيدعباس صالحي، در مراسم اختتامیه و تقدیر از فعالان قرآنی هفت روستاي كشور گفت: توجه به روستاها به عنوان یکی از مساله‌های اجتماعی در فضای چهل ساله بعد از انقلاب در ابعادی خودش را نشان داده که انکار نکردنی است. همه خدماتی که به روستاییان ارائه می‌شود وقتی به نتیجه می‌رسد که زندگی سالم مفید و مؤثری داشته باشند.

وی با بيان اینکه باید به خدمات زیر ساختی روستاها دو رکن اساسی اضافه شود، ادامه داد: اول باید به اقتصاد و جنبه‌های فعالیت‌های مالی روستاها توجه کرد و همچنین فرصت‌های بروز خلاقیت‌ها و دیده شدن آنها را فراهم کرد. باید جوانان روستایی و نیروهای خلاق هم به گونه‌ای دیده شوند.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در چهار ساله مدت خود در سمت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در فضایی که ما در پایان دولت قرار داریم به عنوان یک روایت گزارشی را خواهم داد. در این مدت این اهتمام وجود داشت که خلاقیت‌های فرهنگی، هنری روستاها را ببینیم و زمینه برای بروز و ظهور آن فراهم کنیم. در حوزه کتاب و کتابخوانی، طرح باشگاه کتابخوانی که مجموعه‌های مختلف شهری و روستایی در آن حضور دارند انجام شد. در این طرح هشت هزار باشگاه کتابخوانی به وجود آمد که فرصت ظهور و بروز پیدا کردند مشابه چنین طرحی روستاهای کتاب است که در آن نیز ششصد روستا شرکت داشتند که در آنجا نیز انتخابی صورت گرفته و فرصتی برای دیده شدن روستاها در حوزه رویدادها و فعالیت‌های مختلف پدید می‌آید.

دكتر صالحی، با اشاره به فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در بیش از سیزده هزار مسجد با نگاهی که در طرح فهما وجود دارد فرصتی را فراهم می‌کند تا کانون‌های روستایی که خلاقیت بیشتری دارند و فعال‌تر هستند، مطرح شده و دیده شوند. همچنین برخی از آنها رابط و الگوساز برای مساجد دیگر هستند و ویژگی‌های دیگری که در قالب طرح فهما اتفاق افتاده است از جمله فعالیت‌های بزرگی است که در این مدت باعث دیده شدن فعالان فرهنگی هنری روستاها شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در این چند ساله جشنواره‌های مختلف استانی را داشتیم که در آنها فعالان فرهنگی و هنری خلاقیت‌هایشان شناخته شده است. نمایشگاه مجازی کتاب باعث رونق فضای مصرف کتاب در روستاها شد. در نمایشگاه مجازی کتاب سه هزار نقطه روستایی با بیش از هفده هزار بسته پستی خرید کرده به آنها رسیده بود. همچنین در نمایشگاه مجازی قرآن و جشنواره‌های دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی در بهتر کردن ارتباط فضای فرهنگی با فضای روستایی داشته است. امروز خوشحالیم دریچه‌ای بیشتر به این رویکرد باز شده و شاهد به ثمر نشستن این طرح‌ها و جشنواره‌ها هستیم و جامعه روستایی با ویژگی خاصی دیده می‌شوند.
یکی از ویژگی‌های جامعه روستایی جامعه مولد است و به شکل فراگیر دارد.

وی تاکید کرد: جامعه روستایی جامعه‌ای دین مدار و دین محور است و تدین در جامعه روستایی عمق دارد و این ویژگی خاص اقتضا می‌کند به مباحثی مرتبط با هویت روستایی توجه خاص شود و استمرار پیدا کند. قرآن به عنوان کانون هویت دینی مورد توجه جامعه روستایی بوده است و تجربه‌ای که از طرح‌های قبلی داشتیم این بود که این طرح‌ها چندین فرصت را ایجاد می‌کند.
صالحی ادامه داد: اولین فرصت آمایش و پایش سرزمینی خودمان در آن منطقه جغرافیایی است. یکی از مشکلاتی که داریم آمایش سرزمینی دقیق نداریم طرح‌هایی از این قبیل فرصتی برای پایش و ارزیابی صحیح از سطح شهرها و روستاها در اختیارمان قرار می‌دهند. فرصت بعدی الگوسازی است. ایده‌هایی به صورت پراکنده وجود دارد اما چنین جشنواره‌هایی الگوسازی و گسترش الگوها را فراهم می‌کند. فرصت سوم شبکه سازی است. در طرح‌های قبلی پس از اینکه شهرهایی به عنوان خلاق انتخاب می‌شدند در کنار هم قرار می‌گرفتند این شبکه شدن فرصت‌های تعامل و تبادل و هم افزایی را ایجاد می‌کند که بسیار مفید بوده و حائز اهمیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این اتفاق و برآیند معرفی روستاهای قرآنی کشور از سال قبل آغاز شده و امسال در حوزه مسائل قرآنی که کانون هویت دینی ماست، به ثمر نشست. امیدواریم این جشنواره مبنایی برای فعالیت‌های تکامل بخش در دولت سیزدهم باشد، تا در هر شهری چند روستا با تابلوی «روستای قرآنی» شاهد باشیم.

گفتني است، معرفی روستاهای قرآنی کشور، یکی از فعالیت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن