اتاق اصنافاخبار برگزیدهاقتصادینمایشگاه ها

هدف از برگزاری این نمایشگاه تبادل نظر و استحکام روابط بین زنجیره ارزش این هنر – صنعت است

بهرمند در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی‌های قنادان ایران مطرح نمود:

آیپت چنل: رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران گفت: نمایشگاه محل تبادل نظر میان تولیدکننده، توزیع کننده و  قنادان  است و البته فرصتی مناسب برای آموزش و آشنایی بیشتر علاقه مندان به این هنر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی‌های قنادان ایران، صبح امروز شنبه ۶ آدر ماه ۱۴۰۰، با حضور علی بهرمند رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، محمد عبدی‌ها مشاور اتحادیه قنادان و جمعی از اصحاب رسانه، در محل اتحادیه صنف دارندگان قنادی تهران برگزار گردید.

علی بهرمند، رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران

علی بهرمند، در ابندای این نشست خبری گفت: سومین نمایشگاه توانمندی‌های قنادان ایران با حضور فعالانی در حوزه زنجیره تامین و توزیع شیرینی از روز سه شنبه در محل هتل المپیک و با حضور ۵۰  غرفه در حوزه های تامین مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات قنادی و برندهای معتبر برگزار می شود.

وی پیرامون تاثیر کرونا و گرانی مواد اولیه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی،  چه بوده است، گفت: بیش از ۲۰۰ قنادی از مجموع ۱۶۵۰ قنادی فعال در تهران به دلیل فشارهای کاهش تقاضا و کرونا بسته شده اند که این به معنایی کاهش ۱۲ درصدی قنادان فعال در تهران است.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، بیان داشت: بالغ بر ۱۷۰ قلم مواد اولیه مصرفی در حوزه قنادی داریم که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد به صورت غیرمستقیم با واردات ارتباط دارند. اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و برنامه‌ریزی درستی در قبال آن انجام نشود، صنف قنادی در حوزه تأمین مواد اولیه از جمله آرد و روغن به مشکل می‌خورد. دولت باید در این رابطه برنامه‌ای داشته باشد تا با تورم بیشتری مواجه نشویم.

بهرمند، با بیان اینکه قنادان با کمبود و گرانی روعن مواجه شده اند، گفت: روغن مخصوص قنادی طی دو هفته از ۱۸۰ هزار تومان به  حدود ۳۶۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی به وضعیت تأمین روغن صنف و صنعت اشاره کرد و گفت: طی دو سه هفته گذشته تهیه روغن برای صنف قنادی دغدغه شده است. متأسفانه نه تنها با کمبود مواجه هستیم بلکه قیمت‌های عرضه شده در بازار آزاد بسیار بالاست.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، ادامه داد: اگر کارخانجات روغن به تولیدکننده شیرینی به صورت مستقیم روغن را بدهد، با این حجم از مشکلات مواجه نخواهیم شد اما متأسفانه روغن به دست بنکدار و بازار آزاد می‌رسد و به دست تولیدکننده به صورت مستقیم نمی‌رسد. از این رو ما ناچار هستیم که روغن مصرفی را از بازار آزاد تهیه کنیم.

بهرمند، افزود: دو هفته پیش روغن مخصوص قنادی ۱۸۰ هزار تومان بود و در حال حاضر به بالای ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. در کنار این افزایش قیمت، با کمبود هم مواجه هستیم. اتحادیه در این رابطه با سازمان صمت و اتاق اصناف نامه‌نگاری کرد اما تا امروز هیچ ترتیب اثری داده نشده است. اتفاقی که پارسال در حوزه روغن افتاد، امسال نیز در حال تکرار شدن است.

وی تصریح کرد: برای تهیه شکر باید به بازار آزاد مراجعه کنیم و دولت هیچ سوبسید و کمکی در این حوزه به ما نمی‌کند.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، گفت: گران شدن مواد اولیه مصادف با گران شدن شیرینی است که همین مسئله موجب کاهش تقاضای شیرینی نسبت به سال‌های قبل شده به گونه‌ای که تقاضای شیرینی نسبت به قبل از کرونا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بهره‌مند، با بیان اینکه بازار شیرینی دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد؛ افزود: علیرغم افزایش قیمت مواد اولیه همچون تخم‌مرغ، روغن و شکر با توجه به کاهش قدرت خرید مردم تا پایان سال برنامه‌ای برای افزایش قیمت شیرینی برای شب یلدا نداریم و تا پایان سال نیز قیمت ها افزایش نخواهد یافت.

وی در ادامه گفت: متأسفانه با توجه به اینکه نانوایی‌ها آرد را کیسه‌ای ۷۰ هزار تومان می‌خرند، وارد صنف قنادی شده‌اند و شیرینی تهیه می ‌کنند. این در حالی است که قنادها آرد را کیسه‌ای ۳۶۰ هزار تومان میخرند؛ همین اختلاف قیمت‌ها موجب بدنامی صنف قنادی شده است.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه ‌قنادی تهران،اظهار داشت: نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های قنادان ایران، روز سه‌شنبه ۹ آذر ماه در محل هتل المپیک تهران، با سه محور مواد اولیه، ماشین‌آلات و محصول نهایی برگزار می شود.

بهرمند، گفت: بعد از یک وقفه یک ساله به دلیل محدودیت های کرونایی امسال نمایشگاه با استقبال خوبی مواجه شده و در پروسه زمانی ۹ آذرماه لغایت ۱۲ آذرماه  و با ۵۰ غرفه  در زمینی بیش از ۴۰۰۰ متر برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه، هدف از برگزاری این نمایشگاه تبادل نظر و استحکام  روابط بین زنجیره ارزش این هنر – صنعت است؛ افزود: نمایشگاه محل تبادل نظر میان تولیدکننده، توزیع کننده و  قنادان  است و البته فرصتی مناسب برای آموزش و آشنایی بیشتر علاقه مندان به این هنر است.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، در پایان سخنان خود، پیرامون توانمندی تولید تجهیزات مورد نیاز این صنف خاطر نشان کرد: همکاران ما در حوزه تولید ماشین آلات توانسته اند با مهندسی معکوس حدود ۹۰ درصد نیاز این صنف را به ماشین آلات و تجهیزات تامین کنند و تقریبا  به روز هستند.

محمد عبدی‌ها، مشاور اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران

محمد عبدی‌ها، در ادامه این نشست خبری گفت: قنادی شغلی اشتغال‌محور است و مفهوم ماشین‌آلات آنگونه که در صنوف دیگر وجود دارد، نیست.

وی در پایان افزود: با مهندسی معکوس ۹۰ درصد ماشین‌آلات مورد نیاز این صنف در داخل کشور ساخته می‌شود که بیشتر ماشین آلات کوچک و کارگاهی می باشند.

گفتنی است، سومین نمایشگاه توانمندی‌های قنادان ایران، به همت اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران، روز سه شنبه با حضور ۵۰  غرفه در حوزه های تامین مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات قنادی وبرندهای معتبر، در محل هتل المپیک تهران افتتاح می شود.

خبرنگار: عباس حسینی

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن