میراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری

کتاب مجموعه سکه‌های ساسانی موزه بانک ملی معروف به مجموعه پیروزان منتشر شد

آیپت چنل: کتاب مجموعه سکه‌های ساسانی موزه بانک ملی معروف به مجموعه پیروزان به کوشش داریوش اکبرزاده و نیکولاوس شیندل با همیاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، داریوش اکبرزاده عضو هیأت علمی پژوهشگاه ۴بهمن ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت: این مجموعه در اواخر دهه پنجاه خورشیدی توسط بانک ملی ایران خریداری شده است.

او با بیان‌اینکه شماری از سکه‌های این مجموعه، در مقطعی کوتاه در ساختمان سردار اسعد به‌عنوان موزه سکه، به نمایش گذاشته شد و با تعطیلی موزه این مجموعه به‌درستی مورد حفاطت قرار گرفت تصریح‌کرد: مجموعه سکه‌های موزه بانک ملی اندکی بالغ بر ده هزار سکه از دوره هخامنشی تا به دوران اسلامی است.

اکبر‌زاده افزود: در این مجموعه، شماری ارزشمند از سکه‌های ساسانی بالغ بر ۱۲۰۰ سکه نگهداری می‌شود.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، گفت: با توجه به محدودیت زمانی تهیه کاتالوگ جلد اول، درگام نخست ثبت، پاکسازی، عکاسی، استخراج داده‌ها، آماده‌سازی کاتالوگ دو زبانه انگلیسی- فارسی ۳۱۲ سکه مورد توجه بوده است.

او افزود: در این کاتالوگ دو زبانه، اطلاعاتی ارزشمند از پیشینه ساختمان موزه، معماری آن وچگونگی تبدیل ساختمان سردار اسعد به موزه و سرگذشت مجموعه سکه آمده است.

اکبر‌زاده با بیان‌اینکه وجود دینارها ( سکه‌های زر) در این مجموعه همچون دینار خاص خسرو پرویز بر اهمیت آن افزوده خاطرنشان‌کرد: وجود شمار قابل توجه‌ای از سکه اردشیر سوم در تقابل با دیگر مجموعه‌های چاپی شناخته شده، این مجموعه را متمایز کرده است.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در پایان تصریح‌کرد: آزمایشات xrf این مجموعه توسط کارشناس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است.

انتشار: کوروش جم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن