اخبار برگزیدهعمومیکانال نشست خبریمیراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری

برپایی ۱۰۰۰ سفره هفت ‌سین و بازارچه‌های صنایع دستی در محورهای گردشگری و در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهای پر مسافر برای شکستن ترافیک و سوانح جاده‌ای

فاطمی در نشست خبری ستاد هماهنگی خدمات سفر بیان کرد:

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: حتما برای سفرهای نوروزی از پیش برنامه‌ریزی شود و مردم به اطلاعیه‌ها دقت کنند تا در نوروز با کمترین آسیب مواجه شویم.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری ستاد هماهنگی خدمات سفر، صبح امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۰، با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور، سیدمصطفی فاطمی مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی، یحیی نقی‌زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری، حسن میثمی ‌مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن فجر وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار شد.

سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی

سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، در ابتدای این نشست خبری گفت: طبق برآورد وزارتخانه‌های راه و میراث فرهنگی و گردشگری پیش‌ بینی می کنیم، حجم سفرها ۳۰ درصد بیشتر از نوروز سال ۹۸ خواهد بود.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در هشت استان بوشهر، خوزستان، خراسان رضوی، فارس، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد، ضریب اشغال مراکز اقامتی به بالای ۸۰ درصد رسیده است. در این استان‌ها شهرهای جایگزین شناسایی شده تا در زمان ازدحام و شلوغی در مرکز، برای مدیریت سفر و جلوگیری از ازدحام اعلام شوند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی افزود: در برخی شهرها میزان رزرو مراکز اقامتی پایین است و در شرایط کرونا به مردم توصیه می‌شود این مناطق برای سفر انتخاب شوند. البرز، تهران، خراسان جنوبی و شمالی، سمنان و کرمان، تا این لحظه از جمله استان‌هایی هستند که مراکز اقامتی آن‌ها کم‌تر رزرو شده و کم‌مسافرتر هستند.

دبیر ستاد خدمات سفر، به ظرفیت ناوگان حمل و نقل برای سفر نوروزی اشاره کرد و گفت:‌ ۲۲۵ قطار مسافربری با ۲۲۴ هزار صندلی، ۱۲۴ اسکله و ۲۸۴۰ شناور، ۲۶ هزار صندلی پرواز و ۲۴ هزار اتو‌بوس از جمله ظرفیت‌های آماده‌شده برای سفرهای نوروزی است.

فاطمی افزود:‌ بیشترین پایگاه‌های نوروزی مربوط به ناجا بوده و هلال احمر نیز در قالب ۷۹۹ پایگاه و ۱۲۵۰ تیم امدادی و ۲۲ پایگاه هوایی در نوروز خدمات‌رسانی می‌کند و حدود ۱۲۰۰ تیم نظارتی در حوزه بهداشت نظارت خواهند داشت.

وی همچنین گفت: پایگاه‌های امدادخودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی علاوه بر سامانه ۰۹۶۲۹، از طریق اپلیکیشن آن در دسترس است. حدود ۸۹۰ پایگاه امداد خودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایجاد شده که علاوه‌بر این، امدادرسانی خودروهای آفرود نیز امسال فعال شده است.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، در ادامه بیان داشت: ساماندهی خودروهای آفرود توسط کانون درحال انجام است تا مسیرهای حرکت این نوع خودروها مشخص شود؛ چرا که آسیب‌های زیادی از این طریق وارد شده است.

فاطمی، از برپایی ۱۰۰۰ سفره هفت‌سین و بازارچه‌های صنایع دستی در محورهای گردشگری و در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهای پرمسافر برای شکستن ترافیک و سوانح جاده‌ای خبر داد.

وی تاکید کرد: در تعطیلات نوروز با توجه به تاکید ستاد ملی کرونا برای سفر ایمن و بهداشتی از مراکز اقامتی غیررسمی استفاده نخواهد شد؛ ولی در مواقع اضطراری از ظرفیت سالن‌های ورزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و کلاس‌های درس استفاده می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، با اشاره به خروج بخشی از ظرفیت خدمات گردشگری در دوران کرونا، اظهار کرد: تمام امکانات را برای اسکان مسافران تجمیع کرده‌ایم. برخی تاسیسات خارج شده را برگرداندیم. علاوه‌ بر این، آن بخش از ظرفیت که در دوران کرونا کاهش پیدا کرده است دوباره بازبینی شده و سعی کردیم ظرفیت را به سال ۹۸ برسانیم.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، با بیان اینکه فرهنگ سفر مردم ما شوربختانه لحظه آخری است، درخواست کرد: حتما برای سفرهای نوروزی از پیش برنامه‌ریزی شود و مردم به اطلاعیه‌ها دقت کنند تا در نوروز با کمترین آسیب مواجه شویم.

یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری

یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری، در ادامه این نشست خبری، ضمن ارائه ی گزارشی از روند نظارت‌های پیش از نوروز برای اطمینان‌ بخشی از اجرای پروتکل‌ها و انجام واکسیناسیون پرسنل و قیمت‌ها در مراکز اقامتی و گردشگری، گفت: برای اولین بار اکیپ‌های تخصصی برای نظارت در نوروز از چهارشنبه ۲۵ اسفندماه اعزام شده‌اند که به صورت مستقیم شکایات‌های دریافت شده از سامانه را نامحسوس بازدید و نظارت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه پذیرش مسافران نوروزی در تاسیسات اقامتی منوط به ارائه گواهی واکسن شده است، گفت: در راستای اجرای مصوبات ستاد کرونا، برای اطمینان از ایمن بودن مقاصد و تاسیسات گردشگری مقرر شد، تمام تاسیسات گردشگری به سامانه «ایران من» متصل شوند و تصویر تاییدیه این سامانه را در مبادی ورودی آن مکان الصاق کنند. علاوه ‌بر این، مسافران از طریق سامانه «جانا» قبل از عزیمت به مرکز اقامتی از ایمن بودن آن می‌توانند مطلع شوند.

نقی‌زاده، درباره چگونگی نظارت بر نرخ‌ گذاری مراکز گردشگری و اقامتی با توجه به تاکید رئیس ‌جمهور درباره نظارت و کنترل قیمت‌ها در نوروز، اظهار کرد: خدمات سفر به ویژه در بخش اقامت در آستانه نوروز، افزایش یا تعدیل نرخ ندارند؛ ‌چون در مهرماه امسال این اتفاق افتاده است. ضمن اینکه برای بالاتر نرفتن هزینه سفر برخلاف قیمت‌گذاری مراکز اقامتی پایین‌تر از نرخ تورم صورت گرفت. برای مدیریت آن نیز بخشنامه‌ای ابلاغ شد که این مراکز برای رعایت حال مردم، قیمت‌ها تغییر نکند و نظارت‌ها نیز مستقیم و میدانی از طریق ستادهای استانی و مرکز انجام می‌شود. نظارت روی قیمت مشکلی ندارد؛ مگر اینکه ما مطلع نشویم.

فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی

فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی، در ادامه این نشست خبری، با اشاره به افت بازدیدها از موزه‌ها و پایگاه‌های تاریخی در دوران کرونا، یادآور شد: در سال ۹۸ حدود هفت میلیون و در سال ۹۹ حدود ۴۲۰ هزار گردشگر از این اماکن بازدید کردند.

وی با اشاره به آمادگی موزه‌ها، ‌پایگاه‌ها و محوطه‌های تاریخی از بهمن‌ماه برای نوروز، اظهار کرد: ۲۵۳ پایگاه ملی و جهانی و ۷۸۵ موزه برای بازدید نوروزی آماده هستند. ۶۰ نقطه شامل پایگاه‌های ملی و جهانی و موزه‌ها به عنوان پایلوت برگزاری مراسم نوروز در کشور انتخاب شده و دوهزار برنامه آیینی و نوروزگاه پیش‌بینی شده است.

حسن میثمی، مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع ‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی

حسن میثمی، مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع د‌ستی، با بیان اینکه سفرهای نوروزی از چند روز گذشته آغاز شده است، از معرفی روستاهای هدف گردشکری و کم‌تر دیده شده از طریق فضای مجازی در روزهای آتی خبر داد تا در مسیر بازدید مردم قرار گیرند.

بنا به این گزارش، در پایان این نشست خبری، تفاهم ‌نامه همکاری میان معاونت گردشگری و شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول)، با حضور قائم‌ مقام شرکت، با هدف تسهیل خدمات به مسافران و گردشگران امضا شد. این تفاهم ‌نامه که به مدت پنج‌ سال اعتبار دارد، قرار است خدمات مورد نیاز گردشگران را تامین نماید.

خبرنگار: امیر زالی زاده

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن