اخبار برگزیدهراه٬ مسکن و شهرسازیعمومی

در حال حاضر تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی هستند

نیکزاد در نشست خبری به مناسبت 21 فروردین سالروز تاسیس بنیاد بیان کرد:

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: بنیاد مسکن با فرمان تاریخی امام(ره)، ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و عنوان اصلی آن حساب ۱۰۰ حضرت امام است.

به گزارش خبرنگار شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به مناسبت ۲۱ فروردین سالروز تاسیس بنیاد به فرمان حضرت امام(ره)، پیش از ظهر امروز شنبه ۲۰ فرودین ماه ۱۴۰۱، با حضور معاونین بنیاد و جمعی از اصحاب رسانه، در محل ساختمان مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد.

اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: بنیاد مسکن با فرمان تاریخی امام(ره)، ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و عنوان اصلی آن حساب ۱۰۰ حضرت امام است.

وی ادامه داد: این نهاد انقلابی از روز اول تاسیس، ظرفیت خوبی برای استفاده مردم از فرصت‌ها ایجاد کرده و با همه دولت‌ها هم همکاری خوبی داشته است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با بیان اینکه در حال حاضر تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی هستند، گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار روستا دارای طرح هادی هستند و در طرح‌های هادی مطالعاتی درباره وضعیت جمعیتی این روستاها، جغرافیای آن، کاربری آن، زیرساخت‌ها، امکان ساخت پروژه‌های عمرانی و… انجام شده است.

نیکزاد، تاکید داشت: افق طرح‌های هادی ۱۰ ساله است و باید بعد از ۱۰ سال طرح‌های هادی بازنگری شوند از این رو سالانه طرح هادی ۴۰۰۰ روستا بازنگری می‌شود.

وی با اشاره به نوسازی واحدهای مسکونی روستایی تاکید کرد: در حالی که در سال ۱۳۸۴ میزان نوسازی واحدهای روستایی تنها ۷ درصد بود این عدد در سال گذشته به ۵۰ درصد رسید یعنی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در این سالها نوسازی و مقاوم‌سازی شدند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با انتقاد از تصمیم سازمان برنامه و بودجه نسبت به عدم افزایش وام مسکن روستایی بیان کرد: ۲۵ آبان ماه سال ۱۴۰۰ در شورای عالی مسکن که با حضور رئیس جمهور برگزار شد افزایش وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۵ درصد و با بازپرداخت ۲۰ ساله و ضامن زنجیره‌ای به تصویب رسید اما تاکنون این وام پرداخت نشده و مکاتبات و پیگیری‌های متعددی با رئیس جمهوری در این باره داشتیم.

نیکزاد، در ادامه گفت: باید توجه داشته باشیم که ۴۰ هزار روستا دژ محکم نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و باعث امنیت پایداری کشور می‌شوند. از سوی دیگر روستاها محل تولید هستند اما استدلال سازمان برنامه این بوده که ارائه وام ۲۰۰ میلیون تومانی به ساخت مسکن روستایی و پرداخت یارانه مابه‌التفاوت سود ۱۸ درصد تورم‌زا است. باید توجه داشته باشیم که اگر نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای روستایی به انجام نرسیده بود، دیگر میزان تلفات و خسارت‌ها با وقوع زلزله ۵ و ۶ ریشتری اعداد و ارقامی که امروز با آن مواجه هستیم، نبود. در حال حاضر هم در ۱۴ نقطه کشور بازسازی واحدهای مسکونی در ۸ نقطه زلزله زده و ۶ نقطه سیل زده در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با عدم پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی چقدر از پروژه‌های ساخت و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی متوقف شده است، اذعان کرد: موضوع این است که در مقطعی متوجه شدیم واحدهای مسکونی روستایی در مرحله اجرا تا زیر سقف متوقف می‌شوند و کار دنبال نمی‌شود؛ این عملکرد فوراً به بنیاد مسکن منعقد شد و ما با تحقیقات و بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که باید سقف وام افزایش پیدا کند تا پروژه‌ها نیمه‌کار باقی نمانند و در شورای عالی مسکن افزایش وام تا ۲۰۰ میلیون تومان به تصویب رسید. در حال حاضر که افزایش سقف وام به اجرا نرسید، مردم علاقه‌ای به نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای روستایی ندارند و ما هم به مردم توصیه نمی‌کنیم به این سمت بروند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی باید نوسازی و مقاوم‌سازی شوند که این عدد در روز به ۵۵۰ واحد می‌رسد؛ اما از آبان ماه سال گذشته نوسازی واحدهای روستایی متوقف شده است.

نیکزاد، پیرامون اقدام رئیس جمهوری برای افزایش وام ۲۰۰ میلیون تومانی و برخورد با سازمان برنامه و بودجه، توضیح داد: رئیس جمهوری سریعا دستور دادند تا مشکل حل شود و وام ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت شود. آقای میرکاظمی رئیس سازمان بودجه دوست من است و بارها تجربه همکاری با ایشان را داشته‌ام؛ اما میرکاظمی در بودجه‌ریزی تخصص آنچنانی ندارد و سازمان برنامه و بودجه باید به این موضوع توجه داشته باشد که اگر غروب روزی که به منزل می‌رود، از این موضوع که هیچ هزینه و بودجه‌ای را پرداخته نکرده خوشحال بوده باشد، این خوشحالی درستی نیست. از آبان ماه سال گذشته که وام‌های ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن پرداخت نشده، سازمان برنامه‌ و بودجه برنده نبود و قطعا عواقب سنگینی برای مردم خواهد داشت. در سال گذشته شاهد بالانس بودن وضعیت مهاجرت بودیم و پیش‌بینی می‌کردیم که مهاجرت معکوس رخ دهد؛ اما اگر به مباحث اقتصادی روستا توجه نداشته باشیم به طور قطع مهاجرت از روستا افزایش می‌یابد. آقای میرکاظمی باید بداند که توجه به مسکن روستایی و طرح هادی، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی تاکید کرد: در سال گذشته پرداخت تسهیلات بازسازی مسکن روستایی ۱۸ درصد ابلاغ شد که این موضوع هم با نهیب رئیس جمهور برطرف شد و سازمان برنامه خود را جمع و جور کرد و پس از برخورد رئیس جمهور، نرخ سود را به ۵ درصد کاهش داد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: همچنین در لایحه پیشنهادی از طرف سازمان برنامه و بودجه، ردیف ملی طرح‌های هادی حذف شده بود که این عدد در سال گذشته چیزی حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بود که با پیگیری و حساسیت نماینده‌های مجلس در کمیته تلفیق، این ردیف ملی در لایحه بودجه احیا شد اما در ابلاغیه بودجه با عدم هماهنگی که بین رئیس سازمان برنامه و برخی نمایندگان مجلس بود، بودجه اجرایی طرح‌های هادی ۴۶ درصد کاهش یافته است و این در حالی است که اساسا بودجه امسال نسبت به سال گذشته رشد ۳۰ درصدی دارد.

نیکزاد افزود: همچنین در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کمک دولت به حساب ۱۰۰ حضرت امام به صفر رسیده است در حالی که این کمک و مبلغ آن باعث می‌شد با کمک خیرین مسکن‌ساز در مناطق روستایی و محروم، خانوار دهک پایین را صاحب خانه کنیم که متاسفانه این موضوع را هم سازمان برنامه و بودجه حذف کرده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۵۹ هزار و ۱۱۴ واحد مسکونی در نقاط شهری به اجرا رسانده‌ایم، گفت: طبق دستور رئیس جمهوری قرار بر این است تا در شهر تهران بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود که قرار بر این است ۱۰ هزار واحد آن را بنیاد مسکن احداث کند و اواخر سال گذشته ساخت ۳۰۰۰ واحد آن را شروع کرده‌ایم و امسال هم ساخت ۷۰۰۰  هزار مسکن را دنبال می‌کنیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در پایان سخنان خود، از تحویل بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکن نهضت ملی خبر داد و بیان داشت: در حال حاضر ساخت ۶۰ هزار واحد نهضت ملی در نقاط مختلف کشور در حال اجرا است و بنیاد مسکن، مسئولیت ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی و ۲۰۰ هزار واحد شهری در قالب این پروژه را عهده دار است.

خبرنگار: امیر زالی زاده

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن