اخبار برگزیدهدین و اندیشهفرهنگی

هرچه در زمینه تعلیم و تکریم معلمان و استادان کار کنیم سرمایه‌گذاری مطمئن خودمان را ارتقاء داده‌ایم

جعفرپور، در نشست خبری چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری، بیان کرد:

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد برگداشت شهید مطهری گفت: اندیشه‌های استاد مطهری مورد نیاز همه اقشار جامعه در تمامی ادوار حکومت اسلامی است و ضرورتا باید اهتمامی وقفه‌ناپذیر در راستای بسط و گسترش اندیشه‌های ایشان در جامعه شکل بگیرد که به یاری خداوند در حال شکل‌گیری هم هست.

به گزارش خبرنگار شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری، ظهر امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با حضور رشید جعفرپور دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری و جمعی از اصحاب رسانه، در محل بنیاد شهید مطهری برگزار شد.

رشید جعفرپور، دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری

جعفرپور، در ابتدای این نشست خبری، در تشریح برنامه‌های چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری گفت: قدر و منزلت شهید مطهری در جامعه ما بر کسی پوشیده نیست و این جایگاه منحصر به فرد و مردمی، مسئولیت ما را در تکریم جایگاه آن استاد فرزانه و نیز جامعه فرهنگی و استادان و معلمان کشور سنگین‌تر می‌کند.

وی با بیان این که هرچه در زمینه تعلیم و تکریم معلمان و استادان کار کنیم، سرمایه‌گذاری مطمئن خودمان را ارتقا داده‌ایم، گفت: در منشور مهم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که مقام معظم رهبری به ارائه ۷ راهبرد کلان پرداخته‌اند، راهبرد اول به مسأله علم و فناوری اختصاص دارد و این نشان از جایگاه رفیع این حوزه در اندیشه حضرت آقا دارد و حق هم همین است چه برای رسیدن به جامعه و تمدن آرمانی اسلامی، معلمان پیشران موتور هستند.

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری، با اشاره به جایگاه استاد شهید مرتضی مطهری در نظام اندیشگی انقلاب، یادآور شد: تعبیر بلند ایدئولوگ انقلاب اسلامی درباره ایشان به کار رفته و نمی‌توان گفت حرف گزافی است. به خاطر داشته باشیم که معتبرترین و متین‌ترین آراء نظری و زیرساخت‌های فکری انقلاب بیش از هر شخص دیگر در مجموعه آثار استاد به چشم می‌خورد و مجموعه بالغ بر ۷۰ جلدی آثار ایشان، گنجینه ارزشمندی است که باید آن را پاس داشت و در معرفی‌اش به جامعه از چیزی فروگذار نکرد.

جعفرپور، از تعابیر منحصر به فردی که امامین انقلاب درباره استاد مطهری به کار برده‌اند، یاد کرد و گفت: امام راحل (ره) ایشان را با تعبیر درخت پرثمری که میوه علم و ایمان داشت ستوده و مقام معظم رهبری هم از خودشان به عنوان شاگرد شهید مطهری نام برده‌اند؛ این‌ها تعابیری است که در مورد احدی غیر از استاد مطهری به کار نرفته است.

وی با تقبیح عمل سبک‌سرانه گروهک فرقان در اقدام به ترور استاد مطهری، یادآور شد: این عمل خباثت آلود و جنایتکارانه جامعه و انقلاب نوپای اسلامی را از وجود مردی محروم کرد که جای خالی‌اش برای همیشه احساس می‌شود.

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری بیان داشت: ۲۶ دستگاه کلان کشوری در معرفی و تجلیل اندیشه‌های استاد مطهری مشارکت دارند و با طراحی و برگزاری برنامه‌های متنوعی چون همایش‌های علمی، وبینارهای ترویجی، مسابقات کتابخوانی و… با دو رویکرد مردمی و تبیینی در این اقدام کشوری ایفای نقش می‌کنند.

جعفرپور، در تشریح چرایی اتخاذ دو رویکرد مردمی و تبیینی، عنوان کرد: اگرچه شخصیت استاد مطهری به عنوان فیلسوف و متألهی کم‌نظیر در جامعه ما مطرح است اما آن استاد فرزانه در آثار پرشمار خودشان عموم طبقات و اقشار مردمی را مدّنظر قرار داده‌اند و همین امر ایجاب می‌کند که تحلیل و تبیین آراء و نظریات ایشان را برای استفاده عموم مردم طراحی و پیگیری کنیم

وی ادامه داد: برگزاری بیش از ۴۰ برنامه کلان ملی از جمله اختصاصات این دوره از مراسم است که دامنه آن تقریبا تمام نهادهای حاکمیتی (از وزارت ارشاد تا سازمان تبلیغات و از وزارت دفاع تا وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، کشور و آموزش عالی) را در بر می‌گیرد.

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی با برگزاری بیش از ۲۳۰۰ وبینار علمی، سهم قابل توجهی در تبیین اندیشه‌های استاد مطهری خواهند داشت که بار عمده آن به طور ویژه بر دوش دانشکده الهیات دانشگاه تهران، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه علامه طباطبایی خواهد بود.

جعفرپور تصریح کرد: برنامه سالگرد شهید مطهری در دانشگاه تهران با عنوان «مطهری و گام دوم انقلاب اسلامی» قرار است روز یازدهم اردیبهشت ماه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تقدیر از دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شود. همایش «حکمت مطهر» هم با محور اندیشه مطهری و گام دوم انقلاب، روز دهم اردیبهشت ماه در دانشگاه صدا و سیما با سخنرانی آیت‌الله صادق لاریجانی برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: طی مراسمی ویژه در بنیاد شهید مطهری از ۳ کتاب نوتألیف با عناوین «مطهری و قرآن»، «مطهری و ادراکات اعتباری» و «مطهری و نظام سیاسی» رونمایی خواهد شد.

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری بیان داشت: برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی بر اساس کتاب «نهضت‌های اسلامی در ۱۰۰ ساله اخیر» نوشته استاد مطهری و معرفی سایر آثار استاد شهید در صفحه اینستاگرام بنیاد شهید مطهری (از ۱۱ تا ۲۱ اردیبهشت) از دیگر برنامه‌هایی این دوره از یادمان استاد مطهری است.

جعفرپور، از گلباران محل شهادت(در حوالی دانشگاه تهران) و محل تدفین (آستان متبرک حضرت معصومه(س)) استاد‌ مطهری در روز ۱۲ اردیبهشت ماه خبر داد و یادآور شد: علاوه بر این، طی مراسم ویژه‌ای که همان روز با حضور و سخنرانی وزیر آموزش و پرورش و حجت‌الاسلام محسن قرائتی در زادگاه استاد مطهری (فریمان) برپا می‌شود، متفکران و صاحب‌نظران برجسته کشوری به ارائه نظریات خودشان درباره استاد خواهند پرداخت.

وی در ادامه گفت: برگزاری این برنامه‌های مناسبتی اگرچه امری ضروری و انکارناپذیر است اما باید در نظر داشته باشیم که اندیشه‌های استاد مطهری مورد نیاز همه اقشار جامعه در تمامی ادوار حکومت اسلامی است و ضرورتا باید اهتمامی وقفه‌ناپذیر در راستای بسط و گسترش اندیشه‌های ایشان در جامعه شکل بگیرد که به یاری خداوند در حال شکل‌گیری هم هست.

دبیر ستاد چهل و سومین سالگرد بزرگداشت شهید مطهری، در پایان سخنان خود بیان داشت: وزارت کشور نیز طی ابلاغیه‌ای تمامی استانداری‌ها و فرمانداری‌های کشور را برای حمایت از برنامه‌های پاسداشت مقام معلم و تجلیل جایگاه استاد مطهری مکلف کرده است. در سطح شهرها نیز عکس‌نوشته‌ها و تصاویر استاد شهید به طور گسترده به نمایش در می‌آیند. صدا و سیما نیز با تولید و پخش بیش از ۲۰۰ ساعت برنامه، همچون مستندهای تولیدی‌ «مرتضای امت»، «مصلح بیدار» و «فرقان» مددکار ما خواهند بود.

خبرنگار رسانه: محمد رضایی

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن