اخبار برگزیدهفرهنگیکانال نشست خبریهمایش ها

انجمن مفاخر فرهنگی در دولت جدید وارد مرحله رو به رشدی شده است

شالویی در نشست خبری همایش ملی شیخ شهاب‌الدین سهروردی (شیخ اشراق) بیان کرد:

گزارش خبر: کوروش جم

دستیار ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سهروردی توانست مکتبی تاسیس کند که مشتاقان زیادی از جمله ملاصدرا را در قلمرویی از حوزه فکری خود جا دهد و مکتب اشراق شعاع نوری است که شیخ شهاب آن را پرتو افکنی کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری همایش ملی شیخ شهاب‌الدین سهروردی (شیخ اشراق)، عصر امروز شنبه اول مردادماه ۱۴۰۱، با حضور محمود شالویی دستیار ویژه وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نجفقلی حبیبی عضو هیأت امنای موسسه فرهنگی «حکمت سهروردی»، امرالله حسنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و جمعی از اصحاب رسانه، در محل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی – تالار وحدت برگزار شد.

محمود شالویی، دستیار ویژه وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی

محمود شالویی، دستیار ویژه وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این نشست خبری گفت: جای بسی تاسف است که شخصیت والایی چون شیخ اشراق همچنان در میان بخش‌هایی از جامعه علمی بشری ناشناخته است و این اقتضا می‌کند که همه توان خود را برای معرفی او به کار ببریم.

وی با اشاره به سخن هانری کرمن، فیلسوف، ایران‌شناس و اسلام‌شناس فرانسوی که گفته است شیخ اشراق به اندازه ابن سینا برای غربی‌ها شناخته شده نیست، اظهار داشت: متاسفانه شیخ اشراق برای خود ما و شرقی‌ها هم به اندازه کافی شناخته شده نیست.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: دولت سیزدهم در دوره جدید فعالیت خود، برپایی گرامی‌داشت و بزرگداشت مفاخر را در اولویت قرار داده است و با توجه به اینکه در سال گذشته بزرگداشت نظامی توانست در تمامی نقاط جهان به معرفی جامعی از او بپردازد به معرفی شیخ اشراق در جهان پرداخت.

شالویی، با بیان اینکه انجمن مفاخر فرهنگی در دولت جدید وارد مرحله رو به رشدی شده است، تصریح کرد: این انجمن در دوره‌های قبل نیز کار معرفی بزرگان را انجام می‌داده است اما در دوره جدید ما در تلاش هستیم تا این معرفی در سطح جهانی صورت بگیرد و تاکنون موقعیت‌هایی هم به دست آورده‌ایم.

وی با بیان اینکه از میان این شخصیت‌ها سهروردی فیلسوف بزرگی است که روشنی بخشی او ادامه داشته و در سال‌های پیش‌رو نیز همه از فیض وجودش بهره‌مند خواهند شد، خاطرنشان کرد: او توانست مکتب جدیدی را تاسیس کند که مشتاقان زیادی از جمله ملاصدرا را در قلمرویی از حوزه فکری خود جا بدهد و مکتب اشراق شعاع نوری است که شیخ شهاب آن را پرتوافکنی کرد.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: قصد داریم بنای یادبود سهروردی را در سهرورد بنا کنیم و یک بسیج عمومی شکل گرفته که در سهرورد زنجان این یادبود شکل بگیرد که علاقه‌مندان بتوانند در آنجا به عنوان یک قطب فلسفی و فرهنگی کشور فعالیت داشته باشند.

شالویی، با بیان اینکه هدف دولت مردمی در این دوره این است که افراد فاخر را نه فقط به جامعه علمی و آکادمیک که به عموم مردم و حتی در مدارس نیز معرفی کند، ابراز داشت: گرامی‌داشت این دانشمند گرانمایه تا قبل از هشت مرداد سال جاری در شهرهای تهران، زنجان، سهرورد و همچنین کشورهای سوریه و هندوستان برگزار می‌شود.

حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در ادامه این نشست خبری گفت: در تاریخ تمدن‌ها برخی بزرگان فقط نقش علمی ندارند بلکه نقش تمدنی هم داشته و در حوزه شکل‌گیری فرهنگ هم نقش دارند که شیخ اشراق یکی از آنهاست.

وی افزود: شیخ اشراق در قرن ششم که یکی قرن‌های مهم در تاریخ ماست و شعله عرفان از سوی عقلانیت در حال خاموشی بود، شیخ اشراق یک تنه در مقابل این جریان ایستاد و فلسفه و حکمت را از آن حملات سنگین نجات داد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: با توجه به برقرای مسیری که قرار است بین زنجان و همدان ایجاد شود، گفتن این نکته ضروری است که نه حکمت اشراقی ما آنقدر عرفانی است که از ابن سینا به دور باشد و نه  ابن سینا آنقدر عقلانی است که از رگه‌های عرفانی و اشراقی به دور باشد.

گفتنی است، همایش ملی شهاب‌الدین سهروردی (شیخ اشراق) به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همکاری ستاد ملی بزرگداشت سهروردی، یکشنبه دوم مردادماه در استان زنجان و شهرستان سهرورد و شنبه هشتم مردادماه در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن با حضور استادان و پژوهشگران برجسته کشور برگزار میشود.

خبرنگار: کوروش جم

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن