اخبار برگزیدهشرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتابکانال نشست خبرینمایشگاه ها

نگاه راهبری تصمیم‌ساز درست در سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت نداریم!

تقدسی‌نژاد در نشست خبری به منظور تشریح برنامه‌های نمایشگاه شهرآفتاب بیان کرد:

مدیرعامل مجموعه نمایشگاه‌های شهرآفتاب به «پشت پرده» عدم برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرآفتاب اشاره کرد و گفت: فشارهای جانبی قرارداد برگزاری نمایشگاه ساختمان در شهر آفتاب را لغو کرد.

به گزارش شبکه تصویری خبری ایران، عباس تقدسی‌نژاد در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های نمایشگاه شهرآفتاب برگزار شد با بیان اینکه یکی از مشکلات مجموعه شهرآفتاب مسائل رفاهی مردم و خدمات کم این مجموعه بود، گفت: در این مدتی که مدیریت شهرآفتاب را بر عهده گرفتیم با دعوت از کارخانه‌های بزرگ مشکل را حل کردیم و در حال حاضر مجموعه شهرآفتاب از لحاظ خدمات ارائه دهنده به مردم مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر به دلیل عدم نظارت و رسیدگی برخی از موجودی‌های شهرآفتاب نیز در حال از دست رفتن بود، اظهار کرد: با نظارت و تغییر پیمانکاران توانستیم این موجودی‌ها از جمله فضای سبز موجود را حفظ کنیم چرا که بالغ بر ۵۲ هکتار فضای سبز در این مجموعه است که باید از آن‌ها به درستی حفاظت شود.

تقدسی‌نژاد با بیان اینکه حدود ۱۰۰ پروژه برای ارتقای کمی و کیفی این نمایشگاه تعریف کردیم، گفت: این پروژه‌ها را به صورت کوچک تقسیم کردیم تا بتوانیم عملکرد و نظارت بهتری داشته باشیم.

پروژه بزرگ بندر خشک در مجاورت شهرآفتاب راه‌اندازی می‌شود

وی از لزوم ایجاد ارتباط میان منطقه اقتصادی ری، فرودگاه امام خمینی (ره) و شهرآفتاب خبر داد و گفت: در حال ایجاد ارتباط مستقیم میان این سه مجموعه هستیم تا با یک مثلث توسعه بتوانیم پروژه بزرگی به نام بندر خشک را راه‌اندازی کنیم که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای را با پنج مجموعه شهرداری تهران منعقد کرده‌ایم که در یک زمین ۲۰۰ هکتاری در مجاورت شهرآفتاب این بندر اجرایی شود و همچنین در حال توافق با آستان حرم امام خمینی (ره) تا چندین هکتار از مجموعه حرم را برای ایجاد بندر خشک اختصاص دهند.

برای توسعه شهر آفتاب ناگزیر به رفتن به سمت بخش خصوصی هستیم

تقدسی‌نژاد با تأکید بر اینکه ما برای توسعه شهر آفتاب ناگزیر به رفتن به سمت بخش خصوصی هستیم، گفت: چندی پیش نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری برگزار شد که در این میان هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها مربوط به شهرآفتاب بود که ما برای سپردن زمین و جذب سرمایه‌گذار آماده هستیم.

مدیرعامل مجموعه نمایشگاه‌های شهرآفتاب با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی مجموعه، اساسنامه شهرآفتاب بود، گفت:‌ در اساسنامه، این مجموعه به یک شرکت بهره‌بردار تبدیل شده بود اما امروز با تغییر در اساسنامه توانستیم مجوز توسعه مجموعه را بگیریم و پس از تصویب اساسنامه اقدامات جدی را انجام خواهیم داد.

تغییر کارکرد مجموعه شهر آفتاب براساس ساختار جدید

وی با بیان اینکه ساختار سازمانی تعریف شده در گذشته متناسب با حرفه نمایشگاه نبود، گفت: این ساختار تغییر داده شده است و طی یک ماه گذشته توانستیم کارکرد مجموعه را براساس ساختار جدید تغییر دهیم.

تقدسی‌نژاد با بیان اینکه یک جاده دسترسی جدید به مجموعه شهرآفتاب اضافه شده و دسترسی‌های ورودی و خروجی در اردیبهشت‌ماه امسال تسهیل شد، گفت: این موضوع خود را در برگزاری نمایشگاه خودرو نشان داد به گونه‌ای که در روز آخر نمایشگاه بالغ بر ۶۰ هزار نفر از نمایشگاه خودرو بازدید کردند و حدود ۲۰ هزار خودرو در مجموعه شهرآفتاب پارک شده بود اما می‌بینید که اختلالی در این زمینه ایجاد نشد.

مجتمع تجارت جهانی تا بهمن به مجموعه شهرآفتاب اضافه می‌شود

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرآفتاب با بیان اینکه اولین موضوع که در دستور کار قرار دارد مسئله تکمیل سالن‌های نمایشگاه شهرآفتاب است، گفت: در این نمایشگاه باید ۱۲۰ هزار مترمربع سالن نمایشگاهی ایجاد شود که در حال حاضر ۴۰ هزار متر موجود است. اما با رایزنی‌های انجام گرفته پیمانکار قول داده است که مجتمع تجارت جهانی که پنج سال بلاتکلیف بود را در بهمن‌ماه امسال تحویل دهد و از آنجایی که این مجتمع ۷۰ هزار متر مساحت دارد اگر به مجموعه شهرآفتاب اضافه شود آمادگی آن را داریم که بدون هیچ مشکلی نمایشگاه کتاب را در سال آینده در شهرآفتاب برگزار کنیم.

امسال ۴۰ نمایشگاه در شهرآفتاب برگزار می‌شود

تقدسی‌نژاد با تأکید بر اینکه امسال ۴۰ نمایشگاه در شهرآفتاب برگزار می‌شود، گفت: نمایشگاه صنعت سه هفته قبل و در زمان بارش‌های تابستانه و در حالی که سیل در شهرستان‌های تهران بود برگزار شد اما هیچ مشکلی در روند اجرای نمایشگاه پیش نیامد و می‌بینید در نمایشگاه شهرآفتاب که بدنام به آبگرفتگی است اما هیچ اتفاقی رخ نداد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات شهرآفتاب این بود که در داخل شهرداری تهران نیز شأنی برای شهرآفتاب قائل نبودند، گفت:‌ حتی در روزهای اول با برخی از همکارانمان در مورد شهرآفتاب صحبت می‌کردیم می‌دیدیم که بعضا شناخت دقیقی از شهرآفتاب ندارند اما خوشبختانه تعاملات و همکاری‌ها افزایش یافته است و امیدواریم با همکاری سازمان زیباسازی فضاهای نمایشگاهی شهرآفتاب بیشتر در معرض دید مردم قرار گیرد و در این مدت مترو نیز کمک زیادی به ما کرد چرا که پیش از این زمان فعالیت مترو هر ۴۰ دقیقه یک بار بود اما حالا در زمان برگزاری نمایشگاه این مهم به ۱۰ دقیقه رسیده است.

ایجاد استیج روباز، دهکده سلامت، نیروگاه خورشیدی و… در دستور کار شهر آفتاب

وی با بیان اینکه برای راه اندازی کارخانه نوآوری و مدیاسنتر مذاکراتی انجام شده و حتی دو مجموعه درخواست قرارداد برای راه‌اندازی مدیاسنتر داشتند، گفت: ایجاد استیج روباز، دهکده سلامت، نیروگاه خورشیدی و… در دستور کار قرار دارد و در این زمینه تعاملات زیادی با شرکت‌های دانش بنیان انجام گرفته است.

فشارهای جانبی قرارداد برگزاری نمایشگاه ساختمان در شهر آفتاب را لغو کرد

تقدسی‌نژاد با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان در سایت نمایشگاهی سئول که حواشی زیادی را در پی داشته و روز گذشته انتقاد مدیران شهری را در برداشت، اظهار کرد:‌ جالب است بدانید که قرارداد نمایشگاه ساختمان پیش از این در شهرآفتاب بسته شده بود؛ اما بنا به دلایلی و شاید فشارهای جانبی سبب شد که قرارداد لغو شود و حالا قرارداد نمایشگاه کاشی سرامیک را برای آبان‌ماه با انجمن کاشی سرامیک بسته‌ایم اما متأسفانه با مکاتباتی از وزارت صمت روبرو هستیم که درخواست شده این نمایشگاه در سئول برگزار شود و مسئله جالب این است که قرار است نمایشگاه کاشی و سرامیک در آبان ماه در شهر آفتاب برگزار شود و یک نمایشگاه دیگر در همین زمینه که با صنف قرارداد امضا شده قرار است در سایت سئول برگزار شود و در کل بگویم اگر موضوع انتقال نمایشگاه‌ها را صادقانه بخواهیم پیگیری کنیم نباید این اتفاقات رخ دهد چرا که این دعوای بین ما و سئول ماحصلی جز تضعیف ندارد.

مدیرعامل مجموعه نمایشگاه‌های شهرآفتاب با بیان اینکه در این دعوا یا ما منصرف می‌شویم یا سئول، گفت:‌ انجمن کاشی و سرامیک ۲۶ دوره خود را در سایت سئول برگزار کرده و حالا تمایل دارد بیست و هفتمین دوره در شهرآفتاب برگزار کند و این تقابل ماحصلی جز تضعیف مجموعه سنتی کشور ندارد چرا که مگر می‌شود در یک شهر دو نمایشگاه یکسان به فاصله یک ماه برگزار شود.

تقدسی‌نژاد افزود: ما نمایشگاه خودرو را برگزار کردیم و از وزیر صمت نیز دعوت کردیم که به این نمایشگاه بیاید اما نیامد و جالب است بدانید در تقویم نمایشگاهی سئول اصلا نمایشگاه خودرو وجود نداشت اما باخبر شدیم که سه هفته قبل برای اول شهریورماه برگزاری نمایشگاه صنعت تحول خودرو را برگزار کرده و جای سوال است که از اردیبهشت ماه تا شهریور چه تحولی در صنعت خودرو رخ داده که قرار است نمایشگاه برگزار شود.

نگاه راهبری تصمیم‌ساز درست در سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت نداریم

وی افزود: یک نگاه راهبری تصمیم‌ساز درست در سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت نداریم تا این مشکل را یک روز حل کنند و این ربطی به جریان‌های چپ و راست ندارد چرا که این کشمکش همیشه وجود داشته است اما ۵۰ الی ۶۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه شهر مردم در شهرآفتاب است و باید از آن درست استفاده کرد و شهرآفتاب را نه من و نه مدیران فعلی شهرداری ساخته‌اند اما باید از آن درست بهره‌برداری کرد.

شهرآفتاب کارکرد نمایشگاهی دارد و نمی‌تواند کارکرد خود را تغییر دهد

تقدسی‌نژاد با بیان اینکه شهرآفتاب کارکرد نمایشگاهی دارد و نمی‌تواند کارکرد خود را تغییر دهد، تصریح کرد: اما سایت سئول می‌تواند که کارکرد دیگری داشته باشد و می‌دانیم که صداوسیما به دنبال الحاق این مجموعه به صداوسیما است و یا وزارت ورزش می‌تواند از این مجموعه استفاده کند اما اینکه مجری و غرفه‌دار را تهدید کنند که در صورت برگزاری نمایشگاه در شهرآفتاب مجوزش را باطل می‌کنند یک بی‌اخلاقی است و شاید اگر وزارت صمت بخشی از سهام شهرآفتاب را بخرد و همه با هم در راستای رونق این مجموعه تلاش کنیم مشکلات حل می‌شود اما ایرادات ناجوانمردانه همچون سیل در شهرآفتاب یا بوی تعفن راه به جایی نمی‌برد و حتی می‌گویند شهرآفتاب دور است اما شهرآفتاب همان قدر که برای شرکت‌های منطقه ۱ و ۲ دور است، نمایشگاه سئول نیز برای ساکنان مناطقه ۱۹ و ۲۰ دور است و این در حالی است که شهرآفتاب متروی اختصاصی دارد و به نظر می‌رسد این تهدیدها و “بکش بکش‌ها” راه به جایی نمی‌برد.

برخی تعارضات و دست‌های پشت پرده در شهرداری برخی موضوعات را از تعامل به تقابل رسانده

مدیرعامل مجموعه نمایشگاه‌های شهرآفتاب در پاسخ به این سوال ایسنا که به نظر می‌رسد در داخل خود مجموعه شهرداری تهران نیز کم لطفی به شهرآفتاب می‌شود چرا که نمایشگاه دستاوردهای شهرداری حتی برای برندسازی شهرآفتاب هم می‌توانست در این مجموعه برگزار شود، اظهار کرد: همیشه سعی کردیم تعامل با مجموعه‌های شهرداری و غیرشهرداری دوستانه باشد و اما برخی تعارضات و دست‌های پشت پرده برخی موضوعات را از تعامل به تقابل رسانده است چرا که نگاه شهردار و شورای شهر این است که نمایشگاه ها در شهرآفتاب برگزار شوند و ما در این شش ماهه که از مدیریت من در این مجموعه می‌گذرد سعی کردیم که با تعامل و در راستای اقناسازی کار را پیش ببریم اما برگزاری نمایشگاه‌ دستاوردهای شهرداری که در یک فضای محدود برگزار شد بنا به دلایلی که بیشتر شبیه بهانه بود در بوستان گفت‌وگو برگزار شد و دوستان‌مان اعلام کردند که دسترسی‌های شهرآفتاب سخت است یا اعلام کردند که مایل‌اند به دلیل حضور سفرا در مرکز شهر برگزار کنند و یا حتی گفتند که سالن همایش ندارید که باید بگویم که این مجموعه عریض و طویل متأسفانه سالن همایش ندارد اما از اول شهریورماه سالن همایش‌ها ساخته خواهد شد.

قرار شده که هیچ مجموعه‌ای در شهرداری غیر از شهرآفتاب در هیچ کجا نمایشگاه برگزار نکند

وی افزود: در این مدت تلاش کردیم دوستان‌مان را قانع کنیم که نمایشگاه‌هایشان را در شهرآفتاب برگزار کنند، اما هفته قبل با شهردار تهران صحبت کردیم و قرار شده که هیچ مجموعه‌ای در شهرداری غیر از شهرآفتاب در هیچ کجا نمایشگاه برگزار نکند مگر آنکه ما مجوز آن را صادر کرده باشیم.

تقدسی‌نژاد افزود: نمایشگاه گل و گیاه سال‌هاست که در بوستان گفت ‌وگو برگزار می‌شود اما در نظر داریم که در یک فضای ۲۰ هزار متری این نمایشگاه را برگزار کنیم.

ایجاد شهربازی ۱۰ هکتاری، گالری، موزه، شهرک سینمایی و… برای شهرآفتاب

مدیرعامل مجموعه نمایشگاه‌های شهرآفتاب در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۳۵ طرح برای شهرآفتاب در نظر گرفته شده، گفت: شهربازی ۱۰ هکتاری، گالری، موزه، شهرک سینمایی و… برای مجموعه شهرآفتاب در نظر گرفته شده که نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.

وی افزود: نمایشگاه شهرآفتاب دو پهنه دارد که در پهنه اول آن کارکرد صرفا نمایشگاهی است و نمایشگاه‌های مختلف در آن برگزار می‌شود اما در پهنه دوم نمایشگاه‌های “موقت و شوروم” را در نظر گرفتیم که با صنف چراغ‌فروش‌ها در لاله‌زار صحبت کردیم که یک مجموعه شبه دائمی در مجاور شهرآفتاب برگزار کنند که به بندر خشک اتصال داشته باشد و تعاملات‌شان از این طریق انجام شود و یا با انجمن‌های مصالح ساختمانی در این زمینه تعامل کردیم.

خبرنگار رسانه: محمد رضایی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن