اخبار برگزیدهشعر و داستانفرهنگیکانال نشست خبری

دولت مردمی توجه زیادی به برگزاری برنامه‌های فرهنگی به ‌ویژه گرامیداشت ادیبان فارسی دارد

شالویی در نشست خبری تشریح برنامه‌های گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی بیان کرد:

کوروش جم خبرنگار رسانه گزارش می دهد:

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در فرهنگستان و شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی علاوه بر صیانت از زبان فارسی، در مقابله با ورود عناوین بیگانه  نیز به عنوان وظایف این شورا با جدیت تلاش می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری تشریح برنامه‌های گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی، صبح امروز چهارشنبه ۲۳ شهریر ماه ۱۴۰۱، با حضور محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و جمعی از اصحاب رسانه، در محل تالار وحدت تهران برگزار شد.

محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی

محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، در ابتدای این نشست خبری گفت: ۲۷ شهریورماه در تقویم رسمی و فرهنگی کشور از سوی شورای فرهنگ عمومی و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان گرامیداشت استاد شهریار تبریزی نام ‌گذاری شده است.وی با تاکید بر اینکه حقی که استاد شهریاری تبریزی برگردن زبان و ادب فارسی دارد بر کسی پوشیده نیست، عنوان کرد: تکریم و تجلیل از این استاد گرانقدر شعر و ادب فارسی و پرداختن به آنها و معرفی ابعاد وجودی و شخصیتی وی از وظایف ماست و در این راستا برنامه‌های متعدد و غنی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ویژه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی که موطن اصلی شهریار است تدارک دیده شده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در فرهنگستان و شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی علاوه بر صیانت از زبان فارسی، در مقابله با ورود عناوین بیگانه  نیز به عنوان وظایف این شورا با جدیت تلاش می‌شود. در کنار صیانت از زبان فارسی برای گسترش آن نیز تلاش می‌کنیم چراکه به دلیل ارتباطات جهانی زبان فارسی در معرض خطر قرار گرفته و باید بتوانیم این زبان و گویش‌های آن را حفظ کنیم. در این راستا هماهنگی برای انجام برنامه‌های مختلفی را در تهران و استان‌های مختلف شکل گرفته و دستگاه‌های مختلف با همدلی یکدیگر در این زمینه تلاش دارند.

شالویی، با اذعان بر اینکه وضعیت صیانت و گسترش زبان فارسی تا اندازه‌ای نگران ‌کننده است، گفت: برای بهبود این وضعیت نیازمند پویش عمومی هستیم و خوشبختانه وزارت صنعت معادن و تجارت در این زمینه اهتمام خوبی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایرانیان در جهان به شعر و تمدن شناخته می‌شوند، تاکید کرد: شاعران گذشته و ادیبان معاصر ما از جمله شهریار در دنیا شناخته شده‌اند.

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، با بیان اینکه صبح یکشنبه ۲۷ شهریور به مناسبت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار ویژه برنامه‌ای در برج میلاد برگزار می‌شود، عنوان کرد: در این برنامه شخصیت‌هایی از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در جمع ادیبان و شاعران حضور خواهند داشت و مقاله‌های علمی و فرهنگی اهالی قلم درباره ادبیات فارسی و شهریار ارایه و از برگزیدگان حوزه شهریارشناسی قدردانی خواهد شد.

شالویی، از برگزاری برنامه‌های متنوع به مناسبت روز بزرگداشت زبان و ادب فارسی از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و سایر اداره‌های کل خبر داد و افزود: امیدواریم این برنامه‌ها گامی در اعتلای هرچه بیشتر زبان و ادب فارسی باشد.

وی با بیان اینکه هفتم مهر به مناسبت گرامیداشت شمس تبریزی سه برنامه در تهران،‌ خوی و قونیه برگزار می‌شود، گفت: برنامه گرامیداشت شمس تبریزی در خوی با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی و نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و ویژه برنامه قونیه نیز در محل آرامگاه مولانا، ‌مرید شمس تبریزی خواهد بود. تدارک دو برنامه برای شمس تبریزی یکی در خوی و دیگری در قونیه می‌تواند جریان جدیدی را در وحدت فرهنگی و معرفی بهتر شمس تبریزی در کشورهای دیگر ایجاد کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از برگزاری ویژه برنامه بزرگداشت حافظ شیرازی، ۲۰ مهر در حافظیه خبر داد و افزود: برنامه‌های دیگری را نیز برای بزرگداشت حافظ در شهرهای مختلف و نیز با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در کشورهای دیگر برگزار خواهیم کرد.

شالویی، با تاکید بر اینکه دولت مردمی توجه زیادی به برگزاری برنامه‌های فرهنگی به‌ویژه گرامیداشت ادیبان فارسی دارد، گفت: در این راستا می‌توان به برپایی برنامه‌های باشکوه برای گرامیداشت حکیم نظامی اشاره کرد و تا پایان سال نیز شاهد برپایی برنامه‌های متعدد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ‌فرهنگستان هنر و بنیاد آثار و مفاخر فرهنگی خواهیم بودو

وی درباره دلیل نامگذاری روز درگذشت شهریار که دارای اشعار ترکی فراوانی است به نام روز شعر و ادب فارسی، تصریح کرد: شهریار از تاثیرگذارترین شاعران بر ادب فارسی معاصر است که نقش بی‌بدیلش را در اعتلای زبان و ادب فارسی نمی‌توان انکار کرد. ایشان هم به فارسی و نیز به ترکی شعرمی‌سروده که تمام این اشعار مهم و ارزشمند هستند. در کنار حیدربابایه سلام، شعر فارسی آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا نیز شهرت زیادی دارد.

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، در پایان گفت: روز پاسداشت زبان فارسی نیز با گرامیداشت فردوسی مصادف است و شاعری از گذشتگان یعنی فردوسی و یک شاعر معاصر یعنی شهریار نامشان یادآور گرامیداشت زبان و ادب فارسی شده و قرانتی را حاصل کرده است.

خبرنگار: کوروش جم

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن