اخبار برگزیدهفرهنگیکانال نشست خبری

اشتراکات  فرهنگی و هنری فراوانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان وجود دارد

اسماعیلی در نشست خبری مشترک با وزیر فرهنگ تاجیکستان بیان کرد:

مینا سپه رار – خبرنگار رسانه گزارش می دهد:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ با تاریخ و فرهنگ و مدنیت مشترک هستند، ایرانی‌ها و تاجیک‌ها همدیگر را مثل یک ملت واحد می‌دانند و نسبت به هم ابراز علاقه و عاطفه دارند.

به گزارش خبرنگار شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان، سه‌ شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱، با حضور جمعی از رسانه های داخلی و خارجی، در تالار وحدت برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این نشست خبری گفت: ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ با تاریخ و فرهنگ و مدنیت مشترک هستند، ایرانی‌ها و تاجیک‌ها همدیگر را مثل یک ملت واحد می‌دانند و نسبت به هم ابراز علاقه و عاطفه دارند.

وی ادامه داد: این دو کشور تاریخ و تاریخ ادبیات مشترکی دارند و نکته هم این است که با هم اشتراک زبانی دارند؛ وقتی با خواهران و برادران تاجیکی به زبان شیرین فارسی صحبت می‌کنیم، این زبان مشترک بیشتر نمودار می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برنامه‌های گسترش تعاملات فرهنگی بین دو کشور، عنوان کرد: اکنون برنامه‌های همکاری مختلفی در دستور کار دو کشور قرار دارد، هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان به‌زودی در این کشور برگزار خواهد شد.

اسماعیلی، با اعلام خبر سفر به تاجیکستان به‌ مناسبت هفته فرهنگی ایران بیان کرد: میهمان کشور تاجیکستان در شهر دوشنبه خواهم بود و درباره فعالیت‌های مشترک در حوزه‌های مختلف سینمایی، موسیقی و کتاب تبادل نظر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اشتراکات  فرهنگی و هنری فراوانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان وجود دارد، گفت: با توجه به اشتراکاتی فرهنگی ایران و تاجیکستان، مانعی برای گسترش تعاملات فرهنگی طرفین وجود ندارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین به عزم روسای جمهور دو کشور طی یک‌سال گذشته برای برقراری ارتباط و تعامل بیشتر اشاره کرد و افزود: طی یک‌سال اخیر رئیس جمهور به کشور تاجیکستان سفر داشتند؛ همچنین رئیس جمهور این کشور به ایران سفر داشت و دو کشور در سطح عالی به دنبال گسترش و تبادل فرهنگی، هنری و ادبی هستند.

اسماعیلی تاکید کرد: با توجه به اقداماتی که انجام شده است این دیدار و دیدارهای آتی آغاز خوبی برای برقراری روابط فرهنگی – تاریخی دو کشور به شمار می‌آید.

زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان

زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان، در ادامه این نشست خبری گفت: طی حضور دو روزه‌ام در ایران، فضای بسیار خوبی را تجربه کردیم. تهران با توجه به فرهنگ و زبان خود در جهان نام‌آور است.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با راهبری دو کشور، همکاری‌های فرهنگی خوبی داشته باشیم و مرحله به مرحله این روابط و برنامه‌‌ها توسعه پیدا کند.

وزیر فرهنگ تاجیکستان، با بیان اینکه این برنامه فرهنگی علاوه بر تهران در شیراز و تبریز که هنروران زیادی دارند نیز ادامه خواهد داشت و امیدوارم این همکاری‌ها به رشد فعالیت‌های فرهنگی دو کشور منجر شود.

بنا به این گزارش، در دیدار وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان، تفاهم‌نامه مشترک فرهنگی منعقد شد.

گفتنی است هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر دوشنبه ۱۱ مهرماه در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس‌آباد تهران گشایش یافت و از روزهای آینده نیز در شهرهای شیراز و تبریز برگزار خواهد شد.

این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه‌های هنری از جمله گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس‌های ملی آن کشور است.

خبرنگار: مینا سپه رار

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن