اخبار برگزیدهکانال نشست خبریهنرهای تجسمیهنری

بودجه جشنواره امسال به ۱۱ میلیارد تومان افزایش یافت

سهرابی، در نشست خبری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بیان کرد:

کوروش جم خبرنگار رسانه گزارش می دهد:

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی گفت: جشنواره فجر پانزدهم در آستانه گام دوم انقلاب برگزار می‌شود و روح بیانیه گام دوم روح امید و خوش‌بینانه نگریستن به آینده است.

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی شبکه تصویری خبری ایران، نشست خبری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، صبح دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱، با حضورعبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره، سیدعباس میرهاشمی دبیرکل جشنواره، سیدمصطفی زراوندیان دبیر بخش تجسم هنر و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات ساختمان اداره کل موسیقی برگزار شد.

عبدالرضا سهرابی، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و رئیس شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

عبدالرضا سهرابی، در ابتدای این نشست خبری گفت: انقلاب اسلامی بعد از ۴ دهه فعالیت همچنان محکم و استوار است. این انقلاب که به فرموده امام (ره) انقلابی فرهنگی بود، باعث تجلی مفاهیم و سلوک در عرصه اجتماعی هنر شد. این اتفاق بر هنر تأثیر مستقیم داشت و هنر توانست به عنوان رساترین زبان، تأثیرگذار باشد و اهداف انقلاب را پیش ببرد. جشنواره فجر برآمده از همین تفکر و اندیشه است.

وی افزود: جشنواره فجر پانزدهم در آستانه گام دوم انقلاب برگزار می‌شود و روح بیانیه گام دوم روح امید و خوش‌بینانه نگریستن به آینده است. این مهم در جهاد تبیین مؤثر است تا یک موضع و موقعیتی را نمایان کند که بسیار کمک‌رسان است. از همه دعوت می‌کنم به افتتاحیه بیایند و از آثار دیدن کنند که دوستان چه فخری را آفریدند بخصوص بخش استان‌ها و شهرستان‌ها که امسال سنگ تمام گذاشتند.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، درباره بودجه جشنواره گفت: مبلغ بودجه رقمی حدود ۸ میلیارد در نظر گرفته شد؛ اما با توجه به موضوعاتی که در جلسات شورای سیاستگذاری مطرح شد، این مبلغ به ۱۱ میلیارد تومان افزایش یافت.


سیدعباس میرهاشمی، دبیرکل پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

سیدعباس میرهاشمی، در ادامه این نشست خبری گفت: پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر طبیعتاً با بازخوردهایی مواجه بوده است. بر این اساس سعی شد از همین بازخوردها، کارش را جلو ببرد. در این جشنواره، با رویکرد هنر متعالی سعی کردیم همه سطوح را مدنظر داشته باشیم تا به موضوعات مختلف پرداخته شود. نزدیک به ۴۵ روز فرصت ارسال اثر داشتیم که بعد از این مرحله، انتخاب و داوری در دو مرحله برگزار شد. بخش طوبای زرین و بخش ویژه قله‌ها از بخش‌های جشنواره پانزدهم هستند.

وی افزود: دو بخش جنبی کاریکاتور بین‌الملل و پوستر داریم که بحث استاد شاگردی در این دو بخش مطرح است. یکی از بخش‌های ویژه ما که قابل توجه است، تجسم هنر است که یکی از گام‌های مؤثر جشنواره تجسمی فجر در راستای تمرکززدایی خواهد بود، چراکه ما باید استعدادهای جوان را در عرصه بین‌الملل داشته باشیم.

دبیرکل پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در مورد آمار دقیق شرکت‌کنندگان این دوره گفت: در این دوره از جشنواره ۸۶۲۷ اثر از ۳۸۰۱ هنرمند ارسال شده که از این تعداد، ۴۴۰ اثر از ۲۷۴ هنرمند به نمایشگاه آثار جشنواره در بخش‌های مختلف «طوبای زرین» و بخش ویژه «قله‌ها» راه یافته‌اند. همچنین، ۱۴۳۰ اثر در بخش «کیوریتوری کتاب سال کاریکاتور»، ۱۲۵ اثر در بخش نمایشگاهی «کتاب سال کاریکاتور» و ۷۲ اثر در بخش «کیوریتوری نمایشگاهی پوستر» حضور دارند.

میرهاشمی، درباره ناشناخته بودن اعضای هیأت داوری توضیح داد: اکثر اعضای هیأت داوران از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند؛ اما برخی خرده گرفتند که چرا از جوانان استفاده نکردیم که باید بگویم در دوره‌های قبل و این دوره جشنواره از جوانانی که از بهترین‌ها هستند بهره گرفته‌ایم.

سیدمصطفی زراوندیان، دبیر بخش تجسم هنر پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

سیدمصطفی زراوندیان، با ابراز خرسندی از میزان حضور و کیفیت آثار ارسالی استان‌ها گفت: یکی از اهداف تجسم هنر این است که همه‌جا تهران و پایتخت نیست و برای اینکه این هنرمندان بستری داشته باشند، بخش تجسم هنر شکل گرفت. به این منظور، در استان‌ها نگارخانه‌هایی شکل می‌گیرد که بتوانند همزمان با آغاز جشنواره و طوبای زرین در پایتخت، تجسم هنر آغاز به کار کنند تا نگارخانه‌ای به وسعت کشور داشته باشیم که قطعاً سبب جریان‌سازی برای هنرهای تجسمی خواهد بود.

وی افزود: در دوره دهم، فضایی در اختیار قرار گرفت که برخی نگارخانه‌ها آثار هنرمندان برجسته خود را به نمایش بگذارند اما از دوره چهاردهم تاکنون ۳۲ استان حضور دارند. در آذرماه امسال با تمامی ادارات کل ارشاد استان‌ها مکاتباتی انجام دادیم و درخواست کردیم به ترتیب اولویت سه نفر هنرمندشان را به ما معرفی کنند و همه استان‌ها دعوت را اجابت کردند. هر استان حداقل ۱۲ هنرمند را برای نگارخانه‌های استانی باید تعریف می‌کرد.

دبیر بخش تجسم هنر پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، تصریح کرد: خوشحالیم که در حال حاضر استقبال و حضور، بیش از این میزان شده است و هم اکنون بالغ بر ۵۵۰ هنرمند استانی در بخش تجسم هنر شرکت کرده‌اند که بالغ بر ۱۱ استان همزمان با تهران جشنواره را آغاز می‌کنند. همچنین، بر اساس بودجه‌ای که در اختیار داشتیم، ۱۲ هنرمند را برای حضور اعلام کردیم اما دوستان خودشان همت کردند و تعداد هنرمندان در این بخش افزایش یافت.

گفتنی است، مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، روز جمعه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، در مجموعه فرهنگی و هنری صبا – فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

خبرنگار: کوروش جم

آلبوم عکس

دعوتنامه

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن